Kerem Çapa’dan ortaya anlaşılmaz

Geçmiş akşam eve aynı girdim ki, bizimki gözünü televizyonun ekranına dikmiş, ara sıra kıkır kıkır gülüyor, bire bir yandan derin koyu bağırsak çekiyor. Baktım ekranda Julia Roberts ile Hugh Grant. Geldiğimi görünce “Köpeklik hayatımda gördüğüm sunma adamakıllı romantik fars Notting Hill” dedi sakim ağızla. Önündeki aynı tas light süte dokunmamış de (perhizde ya haspa, sütün light ’ını içiyor) “Oğlum Rin Tin Tin” dedim kızdırmak için “Hangi zamandan beri böyle sulu zırtlak filmlere takılıyorsun” “Romantik Komedi 2 çekiliyormuş biliyor musun” dedi karşılık yerine… Hoppala, bilmeyen mi var “Tamam Rabıt Akbağ ’a teklif götürdüklerini üstelik biliyor musun?”

Bizim Can Kuşu, Cihangirde ‘Hile Dünya ’nın oyuncularını örtmek üzere turlarken (dingil diyorum inanmıyorsunuz) bire bir masada konuşulanlara kulak kabartmış. Ketche kod ünlü yönetmen Kağan Kıvanç, önceki filminin gişe başarısından sonraları ikinciyi üstelik bire bir grup ile çekmeye başlıyormuş.  Cemal Ünal, Sinem Kobal, Engin Altan Düzyatan, Gürgen Katışıksız, Burcu Esmer ile anlaşmışlar. Ama çokça ağababa kullanılmamış aynı nümayiş varmış, onun amacıyla de Demet Akbağ ’ın peşine düşmüşler.

Buraya kadarını duyunca sevindim. Rabıta ’mağara böyle tıpkısı kadroya katacağı çok öz olurdu. Amma maatteessüf bu birliktelik gerçekleşmemiş. Nedeni üzerine türlü rivayetler var. Bunların süresince genişlik çok dinleyerek kulağa dolananı Bağlam Akbağ ’ın haddinden fazla mal istediği, bu yüzden anlaşmaya varılamadığıymış.

“Ama bu akıllıcasına değil” dedi Rin Emanet Canlılık… “Ilişki bacı ’evet önceki konunun Jane Fonda ’nın oynadığı Monster-in-Law filminin senaryosuna benzeyeceğini söylemişler…” ‘Vay Kaynanam Vay ’ diye vizyona girmişti o film burada” diyerek mırıldandım köpeğin bilgisine şaşarak. Evliliğe adım atan ve kına gecesi hazırlıklarını yapmaya başlayan aynı canlı kız ile kaynanasının arasındaki ahzüita konusunda müesses olacakmış senaryo.Neyse uzatmayalım, Bağlam geçmiş özellikle çokça heyecanlanmış fakat böylece karşısında bambaşka aynı güçlü görünce vazgeçmiş bu projede kayran almaktan. Onun parayla pulla aşkın bir ilgisi olmadığını bildiğimden temel sebebin bu olduğuna şaşırmadım. Ama bağlılık bir Bent Akbağ filmi izlemenin birlikte zamanı geldi hani…      

FENERBAHÇE ’DAHI B PLANI ÖMER KÂMILEN Mİ?

Desise davası binnetice sonuçlandı, murafaa kararları açıkladı. Alınan tahliye kararları alelhusus Fenerbahçelileri çokça sevindirdi. Amma akılda artan dayanabilen çok soru işareti var… UEFA Fenerbahçe ’nin kupalara katılması konusundaki kararını değiştirecek mi? Eren Yıldırım ’ın yeniden komutan olması tür olabilecek mi?

UEFA ’nın kararını kimsenin adisyon etmesine imkan bulunmayan. Yıldırım ’ın Başkanlık durumu birlikte tartışmalara vazıh. Duruşma, Aziz Saika ’ın spor kulüplerinin ve federasyonların bünyesinde sportif elektrik yürütme edilen tüzel kişilerin dümen ve teftiş organlarında fariza yapmasını yasakladı. Ama bunun geçerli olması  Yargıtay ’ın cezaları onamasına sınırlı.

Hep bunları ifşa etmek bana düşmez, bahsi güzeşte konular üstüne yazacak tıpkı çok uz cins var. Ama temel zaaf edilen soru eğer Yargıtay bu kararları onarsa Eren Başkan ’ın hesabına kimin geçeceği. Bu konuda kulislerde konuşulan dayanabilen çok kılükal var. Hangisinin akla yatkın olduğu üzerine bildirme  ufak ayrımsız fikrim yok ama söylentilerden biri çok enteresan. Şayet Yargıtay ’dan münasebetsiz ayrımsız karar çıkarsa Muazzez Saika zat hesabına hiç şok benzeri ismi; Ömer Temelli ’yi namzet göstermeyi düşünüyormuş…
 
Söylenenlere göre,  Stadyum ve tesisler sorumlusu Ömer satma Muazzez Komutan ’ın kulağına fısıldadığı bu öneri konusunda kararsızmış.Tüm bunlar doğru mudur biber dolması mıdır, Ömer Bütün Bütün Saika ’ın B planındaki komutan adayı mıdır bilmem ama Sirf ’nin oğlu Buyuru, kızı Melissa ve eşi Zeynep Hanım bu nazik ağırbaşlılık altında eş düzenlerinin bozulmaması amacıyla ısıdam bakmıyorlarmış Komutan ’ın ‘B planına ’…Amma denilene bakarak buyuru demiri keser anlayışı dahi hükümranlık sürüyormuş.

Neyse efendim cümle Fenerbahçelilere gözünüz aydın ve geçmiş olsun diyelim arkası sıra zamanın neler göstereceğini bekleyelim. 
                 
BECKHAM ’A PRENS WILLIAM TESELLİSİ

Hazır futbol demişken futbolla bitmeme edelim, İngiltere ’ye 2012  Olimpiyat oyunlarına akla yatkın uzanalım ve David Beckham ’ın bilgisiz pür melaline bir göz atalım. “N ’oldum mersiye, n ’olacağım bile ’ diye bire bir lafı vardı babaannemin, David ’mağara durumu de aynı o misal. eskiden sahalarda rakiplerine nalça toplattıran Beckham ’ın Londra ’dahi savaşım edecek İngiliz milli takımına alınmadığı için nazik manzara kırıklığına uğradığını okumuştuk geçenlerde. Takımın Ustalık Direktörü Stuart Pearce “David ’mağara takıma elde etmek amacıyla yanıp tutuştuğunu biliyorum ama o benim üzere özel biri değil” diye niteleyerek elbet al kartı gösterdiğini dahi. Eh koca esaslı. Takımdaki 18 oyuncudan sadece üçünün yaşının 23 ’ad üstünde olması gerekiyor. David mevrut 37 ’göğüs…

 Bu durum Beckham ’a öyle koymuş ki günlerdir ağzını bıçak açmıyormuş. Dahi Prenses Anne ile gelişigüzel Yunanistan ’dan Londra ’ya Olimpiyat Meşalesini birlikte getirdiklerini düşünüp düşünüp ayn yaşlarını tutamıyormuş. Canan karısı Victoria, başkaca kankası Tom Cruise üstelik çare olamamışlar derdine. Ama geçen çağ anca bire bir telefon almış kim Beckham, biraz olsun ferahlamış. Cambridge Dükü, İngiltere Prensi Willam, artık ne dediyse avuntu edebilmiş ünlü futbolcuyu. “Bak beni de takıma almadılar David, uyumsuz kafana” demiştir bana sorarsanız. Hep bunları nereden öğrendin diyecek olursanız bittabi kim David telefonda anlatmadı bana. Mirror ’un genel ağ sayfasından arakladım. 

ELİF ŞAFAK ’TAN ŞEKERPARE KADAR TEZKERE                           

Sabık çağ Elif Şafak ’ı Fethiye Hillside ’dahi gördüm. Seçme sene olduğu kabil ailesiyle buraya tatile mevrut Şafak. Eşi Eyüpcan ve çocuklarıyla ele güne alın sonuç merhale mutlu ve huzurlu görünüyorlardı… Sahilde güçlenmiş tıpkısı şeyler yazarken dikkatimi çekti bir vuzuh. Herhalde eskimemiş romanıdır diye düşündüm. Filhakika bu yaz, bizi gine ayrımsız Elif Şafak kitabı ile karşıladı; “Şemspare…” Amma bilcümle munsap tadıyla sayfaları karıştıramadan esasen ‘kitabın kapağı ganimet mı, değil mi” tartışması başladı. Kadının kaderi muhtemelen bu, güzeşte kitabında da tıpkısı molekül gelmişti başına. Bire Bir kitabın içeriğinden önceki kapağının tartışılması, tamam bize göre traji komik aynı genişlik esasta. Bu nedenle bu kap konusuna hiç girmeden Şafak ’ın Şemspare ’si üzerine beş altı kelam edelim…
Bitmiş, bitmiş benim de aklıma ilk yerine Şekerpare geldi amma ‘Gün Parçası ’ demekmiş Şemspare… “Yürekten yazılan gelişigüzel kitap, seçme hikâyeleme, antrparantez temas lafız benzeri gündüz parçasıdır ve yeknesaklığın içinden bir çerağ huzmesi üzere süzülür ’ diyor Elif Şafak. Eş yazıncı bittabi, bizim üzere şekerpare düşkünü tombiş değil…

Mizah aynı yana Elif ’mağara yıl zarfında yazdığı yazıları şişman halde kavzamak âdeta keyifli. Her biri tadından yenmez öyküler esasen. Söz Temsili ‘Bilcümle bilerek lades kimi sevdalar ’ cümlesi ile biten ‘Birbirine Tutanamayanlar ’ öyküsü var ki, tıpkı erkek ile bire bir avrat arasındaki yetersizlik hakeza mi güzelce anlatılır. ‘Hoşca Bak Zatına ’dahi ise benzeri tolerans testinden geçiriyor bizi. Hepsini anlatıp işin suyunu çıkarmayalım ve aynı an önceki tıpkısı ‘Şemspare ’ edinin kim kalbiniz ’tatlansın ’ diyelim.
bu arada unutmadan… Kitabı süsleyici Kutlukhan Peker çizimleri ise apayrı ayrımsız ezgi kumkuması… Kutlukhan, bu topraklardan çıkmış ama kendini Amerika gibi, çizginin- grafiğin merkezi haline mevrut bir ülkede akseptans ettirmiş çokça mehabetli çizerlerimizden biri. The New York Times, The New Yorker, Wall Street Journal, Mad, Heavy Esrar ve The Progressive üzere ceride ve dergilerde sıkça eserleri yayınlanıyor. Peker inci üzere işlemiş Elif Şafak ’ın yazılarını. Onlar üzere ’markalarımız ’ olduğu üzere şanslı hissetmeliyiz kendimizi.   

BUNLARI BENDEN DUYMADINIZ…

(Ben da nereden duyduğumu bilmiyorum, internetin yalancısıyım)

Böylecene Angelina ile Brad ile dünya evine giriyor. Hem de elan önceki Prens Charles ile Camila, Elton John ile David ’mağara birbirlerine popülasyon boyu kardeşlik sözü verdiği balaban  Miravel Şatosunda. 3 milyon sterlin bütçeli düğünün davetlileri  ortada Kate Middleton, Prens William, George Clooney ve Courteney Cox da varmış.
beraber adlı çift uykusuzluktan şikayetçiymiş  Eh insanın 6 çocuğu ve aynı o kadar işi olursa kocasıyla yatacak zamanı birlikte bulamaz. “Ayrıntılar hayatımızın yer oylumlu parçası, Onlarla çokça daha fazla aralık etmek istiyoruz.Bu yüzden ikimiz bile uykularımızdan fedakarlık yapıyoruz” diyormuş Angelina. Bankalardaki milyon dolarlık hesaplara fiyat bu kadar de tartı çeksinler imdi. 

***  
Justin Timberlake ile Britney Spears ’mağara hayranları twitter ’birlikte birbirine girmiş. Justin ’e tıpkı kız hayranı “Yanay fotonu tek beğenmedim” diye tweet atınca, Justin üstelik kıza “Ego bile seninkini” diye yanıt vermiş. Oysaki kızın profilinde Spears ile Timberlake ’in sevgili oldukları antlaşma fariğ fotoları varmış. Cebin size kavga sebebi… Britney hayranları Justin ’e tweet bombardımanına başlamış. Allah kanı düşünüm versin.
***
Lady Gaga Melbourne konserinde söylediği tıpkısı şarkıyla tekrar görüngü yaratmış. Şarkının adı ‘Princess Die ’…  Kesiksiz komprime alan ve paparazzi saldırılarından bıkan ayrımsız kadını anlatıyor. Tabiatıyla bu kadın Diana ’dan (Lady Di) ötekisi değil. Hele dahi Dudak ’nın  terane sözlerini koşa manidar yazdığını bilenler için. Hem adi hayranlarını münasebetsiz etkilediği, hem bile Diana ’dan ‘geberik sarışın ’ diye niteleyerek bahsettiği için Uç deminden tenkit yağmuruna tutulmuş. Neymiş kadının umrunda… 

Mehabet ÇAPA

Bir Cevap Yazın