Kesif tanıdık grip, astım habercisi tür!

Yıpranmamış Asır’dahi vadi kayran habere bakarak Akçay, yaptığı yazılı açıklamada, sonbaharın gelmesiyle alerji mevsiminin da başladığını aktararak, bu dönemde peş peşe aksırma, boğazda kaşıntı, burun tıkanıklığı, nezle, gözde sulanma üzere belirtilerin görüldüğü çocuklarda, ailelere alerjik nezle yahut göz alerjisine alın dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Mevsim değişikliklerinde alerjenlerin artmasına sınırlı alelhusus astımlı çocuklarda görülebilecek ataklara dikkati calip Akçay, şöyle devam etti: “Astım, günümüzde çocuklarda yer kalın tanıdık süreğen hastalıklardandır. Gelişigüzel 7 çocuktan birinde astım görülüyor. sık sık enflüanza olan ve öksüren, öksürüğü iki haftadan etraflı süren, koşunca nefesi sıkışan, kokulara karşı hassas olan çocukların nasıl astım yönünden alerji uzmanlarınca değerlendirilmesi gerekir. Astım teşhisi, haddinden fazla önemlidir. Kusurlu teşhis, yersiz tılsım kullanımına sebep olabildiği kadar, astımı olan tıpkısı çocukta birlikte astım teşhisi atlanarak, sıkça hastalanmaya neden benzer. Bu nedenle makul kişileştirme, haddinden fazla önemlidir.”

“ILKGÜZ AYI İLACA BAŞLANACAKSA ÜLKÜ AZ BUÇUK”

Prof. Dr. Akçay, sonbaharın astım hastalığı olan çocuklarda, sıklıkla atağa sebep olabilecek bir dönme olduğuna bel ederek, “Taharri bulguları ve test sonuçlarına göre eğer astımı taharri altında tutak benzeri ilaca başlanacaksa ilkgüz kocaoğlan, ideal bire bir zamandır. Kullanılan ilaçların etkisinin ortaya çıkması, yaklaşık benzeri hafta sürebilir” ifadelerini kullandı.

Genellikle ilaçların parçalanmamış olarak aktiflik sağlamasının ise 2 ayı bulabileceğini nâkil Akçay, bu nedenle eylülde başlanılacak tedaviyle kışa tedarikli şekilde girilebileceğini belirtti. Akçay, astımlı çocuklarda sezonluk gribal enfeksiyonların yer yetişkin tetikleyiciler beyninde saha aldığını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Gribal enfeksiyonlar, çocuğun bronşlarını daraltır ve krize sokabilir. Bu nedenle yaşanabilecek ayrımsız atağı çelmek üzere grip aşısı yaptırmak gerekir. Astımlı çocukların bala alerji uzmanlarınca astım kontrolü açısından değerlendirilmesi gerekir. Astım kontrolü değerlendirilmesinden sonraları reçete kullanıp kullanmayacağı, hangi dozda ve sürede kullanacağının kararı verilmelidir. Grip aşısı, Eylül’bile umum astımlı çocuklara uygulanmalıdır. Antrparantez, grip aşısı, yetiştirme yurdu, anaokulu ve okula revan çocuklara önerilmektedir. Bunların beraberinde bu aşılama, 6 aydan sıradan çocuklara, er bezi ve lateks alerjisi olan çocuklara yapılmamalıdır.”

Bir Cevap Yazın