Kesintili uyku doğurganlığı azaltıyor!

İHA’dahi vadi düzlük habere bakarak Avrat Veladet ve Tulum Bebek Uzmanı Doç. Dr. Melik Çoksüer, kadınlarda uykusuzluğun skor döngüsünü değiştirebileceğini ve nedeniyle kısırlığa sebep olabileceğini bildirdi. Ağır Aksak uyur kişilerde melatonin hormonunun azaldığına ilgi çeken Doç. Dr. Çoksüer, melatonin hormonunun hem antioksidan etkisi olduğunu hem bile üreme fonksiyonları üzerine pozitif etkisinin olduğunu aktardı.

Kesintili uyur kişilere melatonin salgısının beş altı olduğu için kadınlarda doğurganlık kapasitesinin azaldığını vurgulayan Doç. Dr. Çoksüer, “Kâin araştırmalar şeb vardiyasında müteharrik ve tün uykusuzluk sorunu olan kadınlarda sıkça adet düzensizlikleri görüldüğü, hamile kalma olasılıklarının azaldığı, hamile kalanlarda üstelik bağan ağırlıklı süt kuzusu dünyaya getirme, er tevellüt ve düşük kadar aksi hamilelik sonuçları yaşanması uykusuzluk ile ilişkili bulunmuş ve embriyonun implantasyonu etkileyebileceğini düşündüren sonuçlara varıldı.

Birçok araştırma, dalgı bozukluğu ile verimsizlik beyninde muamele olduğunu doğruluyor. Kadınlarda yumurtlama sürecinin yüzdelik 80’i tün saat 12 ile sabahı alın 4 beyninde gerçekleşiyor. Northwestern Üniversitesi’nden ayrımsız araştırı grubu dışında farelerin, alışılagelen uyku düzenini değiştirerek, onlar gebelik oranını azaldığını gözlemledi” dedi.

Doç. Dr. Çoksüer, gebe kalmaya müteharrik veya tüp süt kuzusu tedavisi geçiren kadınların ahenktar aymazlık döngüsüne özen etmeleri gerektiğini belirtti.

UYKUSUZLUK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ÜSTELIK OLUMSUZ ETKİLİYOR

Gaflet yoksunluğunun bağışıklık sistemi üstünde bile etkisi olduğunu kaydeden Doç. Dr. Çoksüer, gaflet yoksunluğu kıpırdak kişilerin verimsizlik problemiyle yüz yüze kalabileceklerini söyledi. Doç. Dr. Çoksüer, “Muafiyet sistemi baskılanırsa doğurganlık yeteneğini azalabiliyor. Uykusuzluk dosdoğru, hareketli spermlerin oranını bile düşürüyor. Uykusuzluk, yumurtlama fonksiyonlarında bozukluklara misil açabilir. Uyku ile ait problemler stres ve yorgunluğa sebep olarak üzeri direncini azaltır. Beden direncinin azalması ile beraber skor düzensizlikleri ve buna sınırlı adına da aylı kalmayı engelleyerek başarısızlık problemine bozukluk cins. Hamilelik oluşsa birlikte dimdik ayrımsız gebelik dönemi eylemek üzere aymazlık düzeni dikkate alınmalıdır” diye konuştu.

“YATMADAN ÖNCEKI YAĞLI YEMEKLERDEN IRAK DURUN”

Doç. Dr. Çoksüer, anne adaylarına bol tıpkısı gaflet amacıyla önerilerini şöyle sıraladı:

“Aymazlık saatlerinize ağır ezgi namına uyun. Yatağa alışkın olduğunuz saatten daha geç gitmeyin. Kola, kıraathane ve öz kadar kafeinli içeceklerden uzak durun. Hele öğleden bilahare ve akşam bu nev içecekleri tüketmemeye gayret gösterin. Yatmadan önceki besili yemeklerden irak durun. Uykusuzluk sorunu çekiyorsanız yatağa gitmeden geçmiş ılık bire bir duş gibi rahatlatacak bir şeyler yapın. Geceleri kıç krampları ile uyanıyorsanız kalsiyumdan varlıklı gıdalar almaya dikkat edin. Eğer tün uyanırsanız ya da uykuya dalamaz iseniz kendinizi zorlamayın. Kalkıp aile zarfında biraz dolaşın evet de betik okumak kabil tıpkısı şeyler yapın.”

Bir Cevap Yazın