Keyif deposu ayvayı keşfedin!..

Takvim’birlikte düz düz habere göre A, C ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, çipo, fosfor, bakır, selenyum, çinko ve magnezyum kabil mineraller içeren ayvanın faydalarını uzmanlar şöyle sıraladı:

Katre: Ayva, zinde antioksidanlardan polifenolik bileşikler içerir. Bu bileşikler serbest radikallerle savaşıp, ihtiyarlama sürecini yavaşlatırlar. Ayrımsız zamanda kardiyovasküler hastalıklara ve damla riskine alın esirgeme sağlar.

Sarılık: Yapılan tıpkı Japon çalışmasında ayva kabuğundaki anti-viral maddelerin Sarılık A, B ve C’ye bozukluk olan organizmaların büyümesini engellediği sanılmıştır.

Kanser: Ayvanın kalın kısmını oluşturan astrenjan (hazım kanalı tarafından meydana gelen zehirlenmelerde mukozayı büzüştürmek amacıyla beğenilen maddeler) bileşikler tanenler adına bilinir. Bu tanenler sorumluluk bağırsakta kansere sebep olan kimyasalları bağlarlar, kanserlere ve bağırsak hastalığına karşı korurlar.

Gribal enfeksiyonlar: Ayva anti-viral (virüslere alın) özelliklere sahiptir, antiseptik (mikropkıran) tir. Sevimsiz algınlığına karşı koruma sağlar.

Kalp-soy hastalıkları: Ayva erdemli seviyede çözünür tel olan pektin ile kötü kolesterolü düşürür.
Kilogram kaybı: Ayva faziletkâr lif içeriğinden ötürü kilo kaybına kâr sağlar. Hacet söktürücü tıpkı özelliği olduğundan ayva vücutta nakit birikimini birlikte ortadan kaldırır.

Bir Cevap Yazın