KEZ ile İsrail birbirine girdi!..

Milliyet’te düzlük kayran habere göre İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Emanule Nahson, yaptığı yazılmış  açıklamada, “(Başvekil Benyamin Netanyahu’nun talimatı doğrultusunda) AKARSU ile  hazar süreci ile müntesip mecmu bildirişim kanalları kapatıldı. Bu değişmeyen, AB’nin  İsrail mallarının etiketlenmesi ile ait attığı adımın aracısız sonucudur” ifadesini kullandı.

İsrail celal radyosu, ismini açıklamadığı kayırıcı düzey tıpkısı yetkiliye  dayandırdığı haberinde, Başbakan Netanyahu’nun Dışişleri Bakanlığından, Filistin ile sulh sürecinde SU’nin rolü konusunda eskimemiş tıpkısı değerlendirme yapmasını  istediği, kıymetlendirme sonuçlanana kadar birlik diplomatik temasların askıya  alınması talimatını verdiğini aktardı.

AB, 11 Kasım’üstelik, İsrail’in, işgal altında tuttuğu Günindi Şeria’daki  gayrimeşru yerleşme birimlerinde üretilen ürünlerde “İsrail malı” etiketi  kullanılmasını kırıcı bir değişmeyen almıştı.

AB’nin bu kararının hedefinin, Düzenbaz iskân yerlerinde üretilen mallara yönelik “elhak var olan yasaların elan enerjik benzeri şekilde hayata geçirilmesi” olduğu belirtilmiş, AKARSU ile İsrail arasındaki erkin tecim  anlaşması birlikte Tel Aviv yönetiminin nehiy altında tuttuğu Doğu Kudüs, Gün Batısı Şeria ve  Golan Tepeleri’ni kapsamadığına dikkat çekilmişti.

Filistin iktisat bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya bakarak, işgal  altındaki Filistin topraklarında müesses 250 üretimlik ve değişik sektörler için  istihsal gerçekleştiren 3 bin kasılma bulunuyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan henüz ilk konuyla ilişik yapılan  açıklamada, sözkonusu karar zımnında Avrupa Birliği kınanmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuele Nahson, yaptığı yazılı  açıklamada, “İsrail, Avrupa Birliğinin, 1967’den beri İsrail kontrolünde olan  yerlerde üretilen ürünleri etiketleme (üretildiği yeri yemeni) kararını kınıyor.  DENIZ’nin siyasi nedenlerle ve boykot hareketinden etkilenerek, İsrail’in  vatandaşlarını uğur düz yıldırı dalgasıyla yüzleştiği benzeri dönemde böyle  ayrımcılık içeren ayrımsız değişmeyen almasını teessüfle karşıladık” ifadelerini kullanmıştı.

Nahson bu kararın, İsrail-DENIZ ilişkileri açısından de sonuçları olabileceğini söylemişti. 

Bir Cevap Yazın