Kıdem tazminatı modeli münteha!

Takvim’den Hazal Ateş’in haberine bakarak hükümet, çalışma yaşamında güzel tebeddülat amacıyla kolları sıvadı. Milyonlarca çalışanı ilişkin bayrılık tazminatı modeli somutlaştırıldı. Bireysel Kıdem Fonu sistemiyle milyonlarca işçiyi kapsayan, kazanılan hakların korunduğu bayrılık hesabına geçiliyor. Çalışanlar bayrılık primini tahvil, döviz, gelişim, değerli ilkin başlamak üzere istediği envestisman araçlarında değerlendirebilecek. Bakir dublör şöyle çalışacak:

Gelişigüzel çalışanın bireysel hesabı olacak. Çalıştıran ferdî kıdem tazminatı adına seçme kamer prim yatıracak.
Bireysel tekaütlük hesabı kabilinden bayrılık fonuna birlikte galiba aynı müddet dokunulamayacak. Fakat özel durumlarda erken incizap olacak.
Tazminat birikiminin benzeri kısmını Fon, aynı kısmını ise hesap sahibi yönetebilecek. Ferdî tekaütlük şirketini ise çalıştıran seçecek.
Müteharrik birikimini ara kazanç, döviz, kızıl, aksiyon, iştirak bankası kadar istediği araçlarda değerlendirebilecek.
Seçme kamer böylece hesabın ne noktada olduğu ve neması strateji edilebilecek.
İşten çıkarılan kabilinden, incizap eden dahi kıdemini alabilecek. Kullanılmamış sistemle 1 bölüm çalışanın dahi bayrılık hakkı olacak.
Sendikaların fehamet garantisi talebine karşılık çözüm ortaya konulacak.

Kâin sistemde 1 yıllık çalışmaya fiyat 30 günlük ücret tutarında kıdem tazminatı alınabiliyor. 1 sene içinde 30 bölüm olan bayrılık tazminatı hak kazanma oranının bakir sistemde zahir olacağı taraflarla netleştirilecek. TİSK, TOBB, TÜSİAD 15 güne indirilmesini istiyor, Türk-Hisse Senedi ise 29.5 haset da kabul etmeyeceğini belirtiyor.

İşini devredenin sorumluluğu bitmeme edecek. Çalıştıran hüsran etse bile müteharrik bayrılık tazminatını alabilecek.

KAZANILMIŞ HAKLAR GÜVENCEDE

Kaynak sistemi ile hem kazanılan hem bile ati haklar korunacak. Yıpranmamış işe girenlerde fona iştirak mecburi, çarkıt çalışanlarda isteğe merbut olacak. Etkin ve işverenin uzlaşması yerinde, bakir sisteme intikal olanaklı olacak. Ayrılma durumunda bire bir hesap üzerinden kıdem hakkı sürecek.

UZLAŞMA SONRASI ŞUBAT’TA MECLİS’TE

Himmet ve Içtimai Asayiş Bakanlığı, işçi ve işveren kesimi ile bayrılık tazminatı, güvenceli esneklik, hususi istihdam büroları için baştan masaya oturacak. Eski hafta yapılan Üçlü Konuşma Kurulu’nda kıdem tazminatı tartışması hareket güvencesine odaklandı. Işçi ve çalıştıran kesimiyle neva sağlanması durumunda bireysel hesaba raci sisteme geçilecek. Kıdeme ait yasal düzenlemenin Küçük Ay ayında Meclis’e gönderilmesi hedefleniyor.

Bir Cevap Yazın