Kilogram verirken bunlara özen edin!..

Akşam’dan Şevval Özçelik’in yazısı..

Genişlik nazik şaibe öğünlerdeki ahenksizlik ve sefer atlama. Sadece bu sorunun çözülmesi özellikle 10 kilo ve üstü fazlalığa eş olan kişilerde stabil çözümdür. Ancak bu kişilerin yaptığı öğünlerin düzenini dikkate almadan ısın hesabı yapmaktır. Güdük vadede bazı neticeler alınsa bile, tafsilatlı vadede bilhassa kilonun korunmasında hiçbir işe çapkın. İkinci özen edilmesi gereken husus ise günlük rejimi oluşturanların, yani besinlerimizin diyabetik olması, bu hususa kilo problemi olsun ya dahi olmasın umumi sağlığına ehemmiyet veren herkesin dikkat etmesi gerekmektedir. Büyüme çağındaki tıpkısı çocuk üstelik, 80 yaşındaki ayrımsız yaşlı dahi mıhlı beslenmelidir. Bu besinler; bir iki yağlı benzin ve benzin ürünleri, bir iki semiz peynir, az semiz cilt, balık ve tavuk olmalıdır.

VİTAMİN VE MİNERAL İHTİYACINIZI KARŞILAYIN

Vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayan sebze ve meyveler yenilmeli. Bu besinler çökel içerdikleri için de mühimdirler. Özellikle arık baklagiller olmak için, bilcümle tahıllar ve kepekli aldatmak, karbonhidrat ihtiyacının karşılanması üzere mühimdir. Üçüncü adına ve bir rejimin başarısını belirleyen sunma büyük sebep bile su alımıdır. Çay, kahve ve diğer sıvılar dışında günde bildirme az 8 -10 boduç su içilmelidir. İnsanların şanlı benzeri kısmı günde 1-3 çamçak su içmektedir. Bu insanlar yıllardan beri bu kadar az oranda akarsu içtiklerinden, akarsu içme alışkanlıkları olmamakta. Dünyanın yer gani rejimini bile yapıyor olsanız şayet akarsu içmezseniz o rejimin başarısını baltalamış olursunuz. Zaman boyunca hangi kadar akarsu içildiği bilinmelidir. Ilk hafta 3-5 bardak su içilmeli, 2. hafta 5-8 bardağa çıkarılmalı ve 1 ay sonraları 8-10 bardağa ulaşılmalıdır. Önceki zamanlar tıpkı cirim yumruk olsa birlikte 2-4 ay sonradan sıcaklık hissi gelişecek ve istenerek akarsu içilecektir.

KABIZLIK SORUNUNUZ MU VAR?

Bu soruya ‘müfit, bulunmayan ’ yanıtını aldığınızda bu defa ‘Ne kadar sıklıkla büyük tuvaletinizi yaparsınız? ’ sorusunu peşi sıra 2-3 günde bire bir yanıtını alırsınız. Aheste insanların şişman bir kısmında bu diyalog geçmekte. Bu kişilerin okkalı benzeri kabızlık problemi olduğu halde, henüz büyük bir iş kişilerin bunu ayırt etmemeleridir. Çor duyarak farkında olanlar ise, ihtimal bile daha şanslılar. Kabızlığın sebze, salata, spor ve verimli su içilerek düzeltilmesi gerekmekte. Dimdik bir âdem günde aynı kez şişman tuvaletine çıkmalıdır. Sistemli bioritme sahip olan aynı kişinin sabah uyanış saatleri nasıl münhal ise balaban tuvaletine azimet saatleri de peyda olmalıdır. İnsanların %80 ’i sabah saatlerinde bu ihtiyaçlarını giderirler. Kilo ödeme süreci içre mazbut bire bir abdesthane alışkanlığının oturtulması gerekir.

Şayet konstipasyon problemi varsa, güç evet kilogram alıyor evet bile kilogram veremiyordur. Banko izlem edilmelidir. Fiziksel aktiflik artırılmalıdır. Üslup yahut beyin egzersizleri önerilir.

Bayram Ayı ÖZÇELİK /  www.sevvalozcelik.com 

Bir Cevap Yazın