Kilogram vermenin enteresan yolları!

Takvim’in haberine bakarak baharın gelmesiyle adım adım ısınan havalar, incelen kıyafetler fazla kiloları gözler önüne seriyor. Ayrımsız kalem diyet yapamıyor, iştahınızı kapatamıyorsanız, enteresan amma işe hadim yöntemlerle zayıflamanın gibi olduğunu belirten uzmanlar bu bilgileri şöyle paylaşıyor:

Itri mumlar
Sunma sevdiğiniz kokular kilo vermenizdeki sunma balaban destekçilerinizden biri benzer. Nörolog Dr. Düz Hirsch, vanilya, muz, yeşil elma ve nane itırlı mumları koklamanın bu yiyeceklerinizi doğrusu yediğiniz yönünde beyninizi kandırabileceğini söylüyor. ‘Kokular yüzde 90 tattır’ diyen Hirsch, körpe kokuların atıştırma krizlerinizi bastırabileceğini söylüyor.

Müzik itaat etmek
Eğer kendinizi müzikli bir restoranda şiddetli yemek yerken bulduysanız, bu önünüzdeki yiyeceğin haddinden fazla içimli olmasından ziyade ense fonda araklayıcı müzikle alakalı kabil. 2012 yılında hazırlanan bire bir ruhsal raporuna göre, araştırmacılar fastfood restoranlarında araklayıcı yatıştırıcı müziklerin insanların yüzde 18 daha çok kalori almasında hareketli olduğu açıklanmış. Uzmanlar perhiz yaptığınız dönemlerde, başarma istediğinize yönelik mesajlar veren parçaları dinlemenizi kaynak ediyor.

Patates
Erdemli karbonhidrat oranıyla birçok diyette ırak durulması kaynak edilen patateslerin iştiha engelleyici mucizesi dirençli nişastadan kaynaklanıyor. Tagaddi ve spor uzmanı Amy Goodson, mukavim nişastanın fasulye, bakliyat, nişastalı meyveler ve sebzelerde, mecmu tahıllı ürünlerde ve kumpir ve pirinç kadar geçmiş pişirilen ve soğumaya bırakılan yiyeceklerde bulunduğunu açıklıyor. Ayrıca patatesleri hangi büyüklüğünde ayrıntılı müddet kaynatır ve hangi kadar çok ısıtırsanız içindeki mukavim nişastayı o ölçüde kaybediyor. Yani soğumuş patatesler hamam yenen patateslere bakarak elan aşkın mukavim nişasta içerir.

Yavşak
Yapılan birçok bilimsel araştırma sirkenin besinlerdeki glisemik indeksini sirkenin yüzde 20 ile 35 arasında tıpkı nazaran düşürmeyi başardığını kanıtlıyor. Sirke, kan şekeri seviyenizin ahenktar olması, yemek yedikten sonradan sizi gönül tokluğu ergin ve doymuş hissettirir.

Işıkları kısmak
Rahatlatıcı, hoppa müzikler dinlemenin beraberinde, ışıkları kısmak ve loş benzeri müstevi gerçekleştirmek de daha beş altı kemirmek yemenize neden mümkün. Araştırı sonuçları loş restoranlarda kemirmek yiyici insanların aydınlık restoranlarda aşındırmak yiyenlere bakarak elan az kalori aldığını ortaya koyuyor.

Renkli tabaklar
Gökçe rengin iştah bastıran benzeri ilim olduğu herkesin bildiği bire bir şeydir. Fakat yapılan son araştırmalara göre kırmızı bu konuda mavi renkten daha etken. 2012 yılında yayınlanan bir çalışmada, mavi veya parafin etiketli tabaklardan daha çok çerez yerken al etiketli tabaklardan daha birkaç atıştırmalık yediği saptanmıştır. Araştırmacılar bunu kırmızı rengin şuur altına verdiği dur sinyalinden kaynaklanabileceğini düşünüyor.

Bir Cevap Yazın