KIM, NE REKLAMA NE KADAR YAKIŞTI?

Marketing Türkiye’nin “Reklamda Popülizm” kap haberi amacıyla DORinsight’ın yaptığı araştırmaya 6 bin 5 yaşama katıldı. Yüzde 61’inin erkek yüzde 39’unun kadın olduğu katılımcıların yüzde 63’ü İstanbul, yüzde 20’si Ankara ve yüzdelik 17’si İzmir’dahi bulunuyor.

Katılımcıların yüzde 44’ü 25-34 yaşları ortada ve yüzdelik 26’sı 18-24 yaşları ortada. Araştırmadan çıkabilecek en umumi son Türk tüketicisinin reklamda “güldüren” ünlüleri seviyor olması. Şarkıcıların ve izlence yapımcılarının gabi planda kaldığının göründüğü araştırmada bitiren, reklamda sunma çokça komedyacı ünlülerin akla yatkın olduğunu düşünüyor.

Komedyenleri, uyumlu dizilerin oyuncuları strateji ediyor. Örneğin Frito Lay yetkilileri Lays’in Ses Sayan’la kebir aynı ivme yakaladığını belirtiyor fakat tüketicinin çabucak 18.6’sı Ses Sayan’ı Lays’e yakıştırıyor, 43.11’i makul bulmadığını belirtiyor. Gene Orhan Gencebay ve Ümit Besen’dahi bile akla yatkın bulma oranları bulmama oranlarına az daha eşit. Cem Yılmaz’lı Türk Telekom reklamları mütemmim tarafından 78.82 oranında makul bulunurken, akıllıca bulmama oranı ise 8.56’da kalıyor. Analog tıpkı durum Ersin Korkut’lu Peyman reklamlarında ve Şafak Sezer’li Vodafone reklamlarında da görülüyor. Sargı Evgar ile Emre Karayel’i ING Bank reklamına yakıştıranların oranı ise yüzdelik 30’u aştı…

hürriyetmax

Bir Cevap Yazın