Kırımlıoğlu Putin’e çattı!

Milliyet’te yer kayran habere göre Ukrayna Büyüklük Başkanı Petro Poroşenko’nun Katliam Tatarlarından sorumlu yetkilisi, Ukrayna Saylav Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türkiye’den Rusya ve Kırım’a revan gıda maddelerine ambargo koyma kararını “Putin’in yer büyük saçmalığı” kendisine nitelendirdi.

Kırımoğlu, Apostrof isimli aynı fen sitesine verdiği röportajda, Kırımlı Tatar aktivistlerin yaptıkları eylemlerin sonuçlarını anlattı ve Rusya’yı eleştirdi.

Ukrayna’dan Kırım’a revan besin tırlarının durdurulması ve Kırım’a baştan faaliyet verilmesinin engellenmesi eylemlerini ülkeye kötülük yöneltmek için değil, aksine Katliam’ın Ukraynasız olmayacağını ispat etmek için yaptıklarını belirten Kırımoğlu, “Eğer Ukrayna’ya beis gelirse Kırım’ın bağımsızlığı bizim amacıyla fon evet” diye niteleyerek konuştu.

Yapılan eylemler ile dünya gündeminde unutulmaya başlanan Katliam meselesinin gene Batılı siyasetçilerin ve diplomatların gündemine girdiğini dile getiren Kırımoğlu, eylemlerin Ukrayna toplumunu sağlamlaştırıp birleştirdiğine dikkati çekti. Kırımoğlu, Ukrayna halkınının yüzde 80’inin Katliam Tatarlarının eylemlerini desteklediğini dile getirdi.

– “Rusya zat vatandaşını tek antlaşma düşünmedi”

Eylemler sonucunda Rusya’nın Katliam’ı rabıt ettiği üzere pişmanlık duyacağını rapor eden Kırımoğlu, Rusya ile Türkiye ortada sonuç dönemde yaşananlara ilişik dahi şunları söyledi:

“Rus halkı, Rus yönetiminin umurunda dahi değil. Heybetli olan halka, kendine aşkın güvenen imparatoru ifşa etmek. Rusya, tek devir özlük vatandaşını düşünmedi. Şu anda yaptıkları yaymaca elden çöz politikaya yönelik ve ‘Bak ben ne büyüklüğünde güçlüyüm’ almak için. Fakat Putin’in sunu şişman saçmalığı, Türkiye’nin Rusya’ya ve Kırım’a besin satışını engellemesidir. Putin, Türkiye ile yarattığı bu iş yardımıyla yeniden reytingini yükselttiğini düşünüyor amma hep dünyada buna takkadak gülüyorlar.”

Kırımlı Tatar aktivistler, Rusya’nın Kırım’ı tek taraflı rabıt etmesinden bilahare Ukrayna’dan Kırım’a revan gıda gebe tırları kalın kafalı çevirmiş, Kırım’a canlılık sağlayıcı ısı yayımı hatlarının tamirini engelleyerek yarımadanın karanlıkta kalmasına sebep olmuştu.

Bir Cevap Yazın