Kırmızı ete şap tehdidi!..

Yeni Asır’da yer düzlük habere göre Manisa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Kasaplar Temsilcisi Rıdvan Keçeci, şap hastalığı dolayısıyla cilt fiyat artışlarının olacağını söyledi.

TÜM HAYVAN PAZARLARI KAPATILDI

Manisa, şap hastalığına teslim oldu. ‘Asya- 1 Virüsü’ yahut ‘Nepal Şapı’ kendisine adlandırılan virüs dolayısıyla Manisa’daki tamam hayvan pazarları kapatıldı. İlin balaban bölümü karantinaya makbuz. Yer genelinde efsanevi giriş ve çıkışları üstelik ağız ağıza durduruldu. Il genelindeki 227 bin 811 kocabaş hayvandan 118 bini aşılandı. Kalan farklı hayvanat birlikte telkih programına makbuz.

Ebat böyleyken, departman temsilcilerinin yaşadığı bu olumsuzlukların fiyatlara yansıyacağı gündeme geldi. Manisa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Umumi Heyet Üyesi ve Kasaplar Temsilcisi Rıdvan Keçeci, yaptığı izah ile şap virüsü sebebi ile kocabaş hayvanlarda meydana gelebilecek kıtlığın, önümüzdeki günlerde karşılık artışına illet olacağını söyledi.

KIRMIZI ETE ZAM KAPIDA

Şap hastalığının umumi olarak aylı hayvanlarda çocuk atmaya, alelhusus dinç hayvanlarda buzağılarda erdemli oranda ölümlere illet olurken, süt ve cilt veriminde yüzdelik 10 ile yüzdelik 15 beyninde kayba posta açtığını belirten Keçeci, “Manisa Bölgesi’nde ortaya çıkan şap hastalığı umumi anlamda kırmızı ten fiyatını karşıt şekilde etkileyerek, önümüzdeki günlerde eşit artışına illet olacak. Şu dakika zaten kırmızı ete karşı genişlik-rica meselesi devam ediyor. Bugün şap hastalığından belde her hangi büyüklüğünde insanlarda kırmızı et tüketimi azalsa dahi genel anlamda sucuk ve pastırma şeklinde restoranlarda satışları devam ediyor. Bu şekilde dahi bitmeme etmesi halinde ortaya çıkma olan cilt kıtlığı katıksız namına bedel artışına sebep tamam” dedi.

Çor dolayısıyla efsanevi hareketliliğinin durması çetin iktisadi kayıpların meydana gelebileceğini tamlayan Keçeci, “Şu zaman dana etinin kilosunu rikkatli 40 lira, kıyma adına 38 liradan satıyoruz. Zaten yıllardır insanlarda geçim sıkıntısı cihetiyle seçkin geçen bölüm kırmızı et tüketimi azalmakta. Şap hastalığı nedeniyle zam gelince gerek istemez bu elan dahi düşecektir” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın