Kırşehir’de 5.0 kadar zelzele

Milliyet’te meydan düzlük habere bakarak Iç Rum Bölgesi bu akşam ezanı gestalt üssü Kırşehir’in Çiçekdağı İlçesi olan, nakıs saat süresince peşpeşe meydana mevrut Richter ölçeğine bakarak 5.0, 3.6 ve 3.5 kadar üç depremle sallandı. Kırşehir’in birlikte Ankara başta olmak amacıyla tıpkısı haddinden fazla ilde mahsus, geçmiş belirlemelere göre can kaybı ve hasara sebep sıfır sarsıntı, saygı ve paniğe sebep oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Sarsıntı Araştırı Enstitüsü’nün eşkal üssünü Kırşehir’in Çiçekdağı İlçesi’ne ilişkin Hacıduraklı Köyü adına saptadığı depremler saat 19.26, 19.40 ve 19.57’dahi meydana geldi. Yerin 12 kilometre derinliğinde meydana mevrut saat 19.26’daki 3.6 büyüklüğündeki önceki depremi, saat saat 19.40’dahi yerin 15 kilometre derinliğinde meydana gelen 5 büyüklüğündeki zelzele izledi. Kırşehir, Kırıkkale ve Ankara’da çığlık kalkışmak üzere Yozgat, Çorum, Nevşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri’bile de mahsus bu depremin ardından saat 19.57’birlikte içtima 13 kilometre derinliğinde 3.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Önceki belirlemelere bakarak biçim üssüne mümasil bazı yerleşim merkezlerindeki bozuk evlerde duvarlarda çatlakla dışında hasara hastalık olmayan depremler, bodur süreli saygı ve paniğe neden oldu.

Depremin dalan üssü Hacıduraklı Köyü muhtarı Sami Sebep, kendisine telefonla vasıl DHA muhabirine, geçmiş depremin belli belirsiz ikincisinin çok acı olduğunu söyledi. Yıldırım, Yıkılan sülale bulunmayan. Bazı evlerde hasar olanaklı. Köydeki evleri taharri edeceğiz dedi.

BALKONDAN ATLAYAN AYNI KİŞİNİN BACAĞI KIRILDI

Yerköy Ayanoğlu Mahallesi’nde panikle birinci kattaki evinin  balkonundan atlayan ve bacağı alıngan Amaç Kaya, Yerköy Mehabet Hastanesinde  tedavi altına alındı.

Yaşanan ürkü zımnında çokça sayıda dirilik üstelik Yerköy Mehabet Hastanesine  başvurdu.

Hareket, Ankara, Nevşehir, Yozgat, Kayseri, Kırıkkale ve Sivas’ta bile  hissedildi.

AFAD AÇIKLAMASI: ‘KERPİÇ EVLERDE HASAR VAR’

Başvekâlet Afet ve Ivedi Ebat Yönetimi Başkanlığı’nın açıklaması şöyle:

“AFAD–TDVM ’den (Türkiye Hareket Marifet Merkezi) alınan verilere göre, Kırşehir ilinin,  Çiçekdağı ilçesinde, 10 Familya saat 19:40 ’birlikte Mw=5.0 kadar ayrımsız deprem meydana geldi.

Depremin gerçekleştiği noktaya yeryüzü mümasil iskân yerinin, 0,69 km. ile Kırşehir ili, Çiçekdağı ilçesinin Hacıduraklı köyü olduğu tespit edildi.

Kayran kabuğunun 14,74 km. altında gerçekleşen yer sarsıntısı sonrası yapılan görüşmelerde, depremin ateş hissedildiği Çiçekdağı ilçesine sadık köylerde mevcut bazen kerpiç evlerde hasar oluştuğu belirlendi.

Ankara ve Kırıkkale ’üstelik da hissedilen deprem sonrası seçme fert kaybı ve çorlu bilgisi ulaşmamıştır.”

KAYMAKAM’DAN AÇIKLAMA

Çiçekdağı Kaymakamı Gaybubet Ergül, suret üssü Çiçekdağı olan 5 büyüklüğündeki depremde şu temel büyüklüğünde kendilerine vasıl bilgilere göre fert  ve dünyalık kaybı bulunmadığını bildirdi.

Ergül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hareket sonrası vatandaşlarda  gelişmemiş süreli utanmak yaşandığını ancak ilçede her mülk ve birey kaybı  olmadığını kaydetti.

Polis ve cingöz ekiplerinin tedarik gayeli taharri yaptığını, muhtarlarla görüştüklerini dile getiren Ergül, “Bize vasıl bilgilere değme birey ve para kaybı yaşanmadı” dedi.

Bir Cevap Yazın