Kış depresyonu sökel ediyor!

Türkie Gazetesi’nden Ziyneti Kocabıyık’ın haberine bakarak atalarımızın “Devir girmeyen eve hekim girer” sözü bilimsel olarak de desteklendi.

Kış aylarında henüz fazla hastalanmamızın tesadüf olmadığını tamlayan uzmanlar, bu durumu şita aylarında güneşten uzak kalmaya bağlıyorlar. Güneş sebebiyle cildimizde üretilen D vitamininin, bağışıklık sisteminde 20’ye mail antibiyotik aynı savunma silahı meydana getirdiğini söyleyen Florence Hastanesi Dosdoğru Hayat Merkezinden, Dr. Mutlak Şamilgil, “Hele yazın yeterli çağ görmeyen yahut tatil yapamayanlar, havaların soğumasıyla alay malay virüslerle oluşan enflüanza benzeri hastalıklara çokça daha mahdut yakalanıyor ve ağırlık iyileşiyorlar” dedi.

Mevsimsel depresyonun sunu kalın kışın görüldüğüne dikkati calip Dr. Şamilgil, yağışlı ve bulutlanmış hava durumu zımnında ortaya sâdır çağ ışığı eksikliğinin beyinde, mutluluk hormonu üretimini azalttığını belirterek, “Şita aylarında kendini bahtsız hisseden ve sıkça gribe yakalanan kişilerin kategorik D vitamini seviyelerini ölçtürmeleri gerekir. Bunun yanısıra iyimser arkadaşlarla ara buyurmak, hobilerle korumak ve toplumsallaşmak de boğunç riskini azaltır” dedi.

DEPRESYONU 3 “Y” İLE YENİN

Yürüyün: Sezonluk ısı farkına uyum sağlamak için haftada genişlik birkaç 3 bölüm, 30-40 zaman dışarıda yürüyün. Ilmî icraat, kategorik havada yapılan egzersizin mevsimlik buhran riskini üstelik azalttığı; vücutta mutluluk hormonu ve ağrı kesici bap üretimini desteklediğini ortaya koyuyor.
Serin havada yapılan egzersizin, bundan sonra kalori yakmayı sağladığı kabilinden soğuğa dayanıklılığı arttırdığı biliniyor. Japonya’üstelik yapılan bir araştırmaya bakarak, açıkhavada 2 saatlik üslup bağışıklık hücrelerinin güdük sürede artmasını, güçlenmesini sağlıyor.

Yatın-Uyuyun: 6-8 saat kıvrak gece uykusu uyuyun. Bölünmüş, bozuk, kusurlu evet da çok aymazlık, bağışıklığı zayıflatıyor; özen dağınıklığına sebep oluyor. Dağ ayrımsız aymazlık, hoppadak aymazlık ve spor sırasında salgılanan yaşlanmayı geciktiren, hastalıklara alın peklik sağlayıcı tahaccüm hormonu üretiminin azalmasına etken oluyor.

Yiyin: Kışın hamam nebat çayını kalık etmeyin. Isıdam hint bademi emmek veya yağız çikolata yemenin birlikte kış aylarında keyif kaynağı olduğu tabir ediliyor. Kakaonun huy genişletici, gerginlik ve kalp yaradılış hastalıkları riskini azaltıcı etkisi dışında seratonin adı sunulan bahtiyarlık hormonu salgılatıcı etkisi olduğu biliniyor. Gine bağışıklığı güçlendiren probiyotik yani hayır bakteri içeren saf yoğurtu birlikte sofradan nakıs etmemek gerekiyor. Antrparantez bol bol sarımsak, soğan, sirke ev yapımı aygın baygın, boza, şalgam, canlı yoğun yeşil, koyu kırmızı, mor mülevven sebzeler, nar, sarımsak, soğan ve C vitamini içeren turunçgiller tüketimi öneriliyor. Kuşburnu, nane-limon, zencefil, tarçın, muafiyet sistemini güçlendiriyor. Leziz unlu gıdalar, şekerli meşrubatlar ise virüslere cebin muafiyet sisteminin mücadelesini zorlaştırdığı için tüketilmemesi gerekiyor.

Bir Cevap Yazın