Kış şifaları: Buğu ve nebati çaylar

Bakir Asır’birlikte yer düzlük habere bakarak Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, itici algınlığı ve nezleyi dümdüz atlatmayı sağlayacak tarifler verdi: “Size marazlı olmadan yahut sevimsiz algınlığına yakalandıktan sonra arınmak üzere hazırlayabileceğiniz tıpkısı öz tarifi veriyorum. Ben buna ‘kış çayı’ diyorum. Bu çayda kullanılan bitkileri aktarlardan almayın. Aktarlarda çuval yahut kutular süresince, birçok almanak olduğu ve depolarda beklerken üzerinde hangi canlıların gezdiği anlaşılan olmayan bitkiler satılıyor. Her derde tılsım olanların yanında, sevimsiz algınlığı kadar günlük rahatsızlıklar için üstelik nebat karışımları satılıyor. Karışımlardaki bitkilerde hangi pestisitler, herbisitler ve alçak metaller var; hiçbiri kontrol edilmiyor. Bunun birlikte, kusurlu bitkiler de satılıyor. Rastgele yıl aktarlarda satılan bitkileri toplayıp kontroller yapıyoruz. Birkaç denk yüklemek istiyorum. Papatyaların on paralık biri hakikat yoğurt çiçeği (Mayıs papatyası) değil. Papatyaya mümasil bitkiler. İçlerinde karaciğerin bozulmasına etmen olabilecekler üstelik var. Melisa yaprakları sulu zırtlak kokan aynı eksantrik bitkinin yaprakları. Ökaliptus yaprakları ise kimyevi yapısı ayrımlı olduğu amacıyla kullanılmaması gereken benzeri bambaşka ökaliptus ağacının yaprakları…. Nedeniyle bilinen firmaların poşet çaylarını kullanmanızı kaynak ediyorum. Bunun sebebi, nasıl hazırlandıklarını, üretim yerlerini, hammadde olarak beğenilen bitkiler veya nebat kısımlarında keyif amacıyla lazım analizlerin yapıldığını bilmem ve kalitelerine güvenmem.

GARGARA

Gargara olarak bireşimli maddelerden müstahzar olanların adına çokça cılız ve olağan bire bir gargara referans edeceğim. Adaçayı ile günde dört-ilkokul el gargara yapın. Adaçayının antibakteriyel ve antiviral etkileri var. Porselen ayrımsız kupaya benzeri poşet adaçayı konur. Üzerine 80 derece civarında akarsu ilave edilip 10 dakika büyüklüğünde beklenir. Kupanın beden sadık olmalıdır. Yoksa adaçayındaki pilot yağın hareketli maddeleri uçar, külfet azalır. Adaçayı çıkarılıp bu sıvı ile gargara yapılır. Sıvının ılık olmasına dikkat ediniz, yoksa boğazınız yanar. Gargara yapıldıktan sonradan yer az benzeri saat değme molekül yiyip içilmemelidir. 

AFRİKA SARDUNYASI

Soğuk algınlığı yahut nezle başlarken, kaynak edebileceğim en ferah im Afrika sardunyası kökünden hazırlanmış damla şeklindeki benzeri preparat. Dozu prospektüsünde günde üç sefer 30’ar katre şeklinde ama benim tavsiyem günde üç öğün 40 damladır. Üç dönüş bu şekilde kullanıp dördüncü günden bilahare günde üç nöbet 30’ar felç şeklinde devam edip şişenin tamamının bitirilmesi gerekir. Hazırlamak üzere aynı kahve fincanı suya çözeltiyi damlatıp içmeniz ehliyetli. Afrika sardunyası esas tentürünün itici algınlığında çor belirtilerini gerilettiği ve süreyi kısalttığını gösteren çok sayıda ilmî say bulunmaktadır. Âraz geçtikten sonra, kullanmaya devam edilince muafiyet sistemi üzerindeki fazlalık etkilerden dahi takip etmek kabil oluyor.

IHLAMUR

Avrupa Çare Kurumu, ıhlamurun geleneksel kendisine soğuk algınlığının ve stresin belirtilerini yumuşatıcı kendisine kullanılabileceğini akseptans etmiştir. Dolayısıyla, ıhlamur soğurmak üzere hastalanmayı beklemeyiniz. Günde biraz yürek ıhlamur içilmesinde kazanım var. Bilhassa akşamları… Ihlamur keyif amacıyla kullanıldığında, içindeki maddelere alın dayanım geliştiğini yahut gelişebileceğini gösteren tek ürün yok. Umumi kitaplarda de böyle tıpkısı hikmet bulunmuyor. Bilakis stresi azalttığından keyif üzere ıhlamur çayının içilmesi tavsiye mektubu edilmektedir. gönül rahatlığı ile ıhlamurun keyfini çıkarın.

BURUN SPREYİ

Sevimsiz algınlığı ve nezlede, mikroorganizmalar buruna yerleşip ürüyor ve sizi tasalı ediyor. Tayyareci yağlar bitkilerin kokusunu veren ayrı ayrı maddelerin karışımıdır ve antimikrobiyal etkileri vardır. Nane ve ökaliptus yağlarının çalışkan maddelerini haiz koku alma organı spreyi üç çağ süreyle, günde iki-üç kere kullanıldığında, pilot yağların evcil antimikrobiyal etkisinden yararlanılıyor.

BUĞU

Buğu tahsis etmek için pespaye ayrımsız tencereye asıl su konur, üstüne akıllıca hacim buğu preparatından arttırma edilir. Esas, büyükçe bire bir havlu ile kapatılır, ilkokul an büyüklüğünde dudak ve burundan koku alınır. Günde ikiüç misil yapılabilir. Hem buharın, hem bile tayyareci yağların etkisiyle daha şen koku alacaksınız.

KIŞ ÇAYI TARİFİ

Ihlamur (1 torba), papatya (1 torba), adaçayı (1 torba), karanfil (4-5 adet), pare karabiber (4-5 adet), zencefil (2-3 ayrıntılı şerha), tıpkısı sehim kekik, orta uzunluk tıpkısı elmanın takı soyulmuş kabuğu; yeryüzü birkaç sakat litre hazır para alabilecek tıpkı içki veya porselen demliğe konur. Kıvılcım mebzul nitelik tarçın varsa, adi tıpkı kışır tarçın parçası de ilave edilebilir. Üstüne 80 adım civarında beş-şeş akarsu bardağı akarsu arttırma yazar 15-20 dakika kadar çay gibi demlenir, süzülüp içilir. Tatlandırıcı kendisine fincana tıpkısı-iki kaşık bal ilave edilebilir. Bu çayı; döş hafifletici, balgam söktürücü ve rahatlatıcı kendisine kullanabilirsiniz.”

Bir Cevap Yazın