Kısık Altan’a dokunaklı veda!..

Milliyet’te meydan kayran habere bakarak Vahim Altan’ın naaşı akıbet veda amacıyla Ulusallık Gazetesi’hangi getirildi.

Türk medya camiası ve edebiyatının duayen ismi Sakil Altan, otama gördüğü hastanede  hayatını kaybetti. 88 yaşında aramızdan ayrılan Altan, gazetecilik ve yazarlığının beraberinde 1965-69 yılları ortada Türkiye Işçi Partisi mebus adına TBMM’de vadi almıştı.

GEÇECEK DIYE NITELEYEREK DÜŞ ETTİK…

Yavaş Altan ’ın kızı Zeynep Icra Vekili, gözyaşları zarfında “Babamı kaybettik, hangi diyeyim? Babamla gelişigüzel buradaydık. Benzeri kocaoğlan geçmişti, ümitlerim devam ediyordu. Babam yeniden kalkacak diyordum işte olmadı.” diye konuştu.

AYRIMSIZ TÜRLÜ USTASI, AYNI YAŞAM FİLOZOFUYDU…

Tehlikeli Altan’ın emrihak haberinin peşi sıra okurlarından, meslektaşları ve severlerinden taziye mesajları yağdı. Mahir gazeteci Melih Aşırma, Altan üzere şunları söyledi: “Gazeteci büyüğümüz dostumuz Gösterişli Altan hem tipkisi nev ustası hem hayat filozofuydu. Toplumun kendini düşünmesini, aynaya bakmasını sağladı…”

1946 ’birlikte Kavim Gazetesi ’nde başladığı gazetecilik hayatını 87 yaşında Milliyet ’teki ‘ ’Şeytanın Gör Dediği ’ ’ köşesindeki yazılarına meydanlık verene kadar sürdüren Bati Altan, Türkiye gazeteciliği amacıyla nadir nitelikte, evrensel bakışını edebi lezzetle ve mizahla buluşturan yazılarıyla okurlarının dünyasını, hayatını, ufkunu genişletti yıllar boyu.

Şişman Bakı (1973), Aynı Avuç Âlem (1974), Viski (1975) ve Âdeta Bahçe (1978) ile tahkiye, Üçüncü Devlet (1946) ile şiir, Çeşit Bahçelerinden Yedi Hanay (2009) ile tenkit,  Murat Mir ’mağara Polisiye Öyküleri(1985) ile öykü dalında asar verdi; çoğu sahnelenen on temsil oyunu yazdı.

Sayısız deneme, inceleme kitabına imza attı. Aldatma Aha İstanbul yolculuk-mülakat, Kavak Yelleri ve Kasırgalar ise öz yaşam öyküsü alanında Türkçeye kazandırdığı eşi birkaç bulunur kitaplardır.

Bir Cevap Yazın