Kışın kilo alanlar, ilgi!…

İHA’dahi vadi kayran habere bakarak kış aylarında hareketsizliğin artması, sınırlı alanların daha çok tercih edilmesinin kilo almayı kolaylaştırdığını tamlayan diyetisten Melike Hasip, önümüzdeki şita mevsiminde metabolizmayı hızlandıracak ve hastalıklardan sığınma sağlayacak beslenme yöntemlerini anlattı.

“KIŞIN KILO KONTROLÜ ZORDUR”

Şita aylarına has hastalıklardan dolayı, vücudun kendini müzaheret etmek üzere metabolizma hızını yavaşlattığını belirten Melike Hasip, kış aylarında kilo kontrolünün yaz aylarına kıyasla henüz tahakküm olduğunu vurguladı. Hasip, birçok kişinin, gravite giysilerine güvenerek kilolarını gizleyebileceği düşüncesiyle zinde tagaddi alışkanlığından uzaklaştığını dile getirdi.

“TAM VE KARARLI TAGADDI NASIL SAĞLANIR?”

Yaşamın değme döneminde sağlığımızı korumamız için anne olanın muvazeneli ve mıhlı beslenme olduğunu vurgulayan Melike Hasip şu tüyoları verdi:
“Yeterli ve kararli beslenme, her azık grubundan yani; vücut, testis, kurubaklagil; süt ve benzin ürünleri; savuşturmak ve tahıllar; meyve ve sebzelerin her öğünde alınmasıyla sağlanır. Bu gruplardaki besinler sofralarımızdan az olmamalı.”

“AŞINDIRMAK PIŞIRIRKEN BESIN DEĞERLERI KAYBOLMASIN”

Melike Hasip, yemeden içmeden formu korumaya değil sevimsiz havalardan hastalıktan kaçınma yollarına bile değindi. Hasip, şita aylarının arz örtüsüz hastalığı olan, grip ve nezleden tevakki etmek amacıyla alelhusus A ve C vitamini açısından değerli besinler tüketilmesi uyarısında bulundu. Hasip bu besinleri “turunçgiller, yeregeçen, brokoli, tıntın, yeşilbiber, karnabahar, frenk lahanası, maydanoz, roka, tere…” kendisine sıraladı.

PİŞİRİME ILGI!

Diyet Uzmanı Hakan Hasip, sözü güzeşte besinleri sofralardan bulundurmanın beraberinde, bunların bittabi pişirildiğinin üstelik şanlı olduğuna dikkati çekti. Hasip, “Bu besinler hazırlanırken ve pişirilirken akilane yöntemler kullanılarak vitamin ve mineral kaybına uğratmadan tüketmeye gayret edilmelidir. Eğer kâr suyu sıkılacaksa içilmeden derakap ilk hazırlanılmalıdır. Çünkü C vitamini ısı, kandil kadar etmenlerden palas etkilenen tıpkı vitamindir” dedi.

KURU BAKLAGİL, VERIMLI AKARSU, MEYDANLIK SEFER

Hareketsizliğin artmasıyla bu arada kabızlığın arttığına ve eğin dengesinin bozulduğuna değinen Kırklareli Lüleburgaz Özel Balkan Hastanesi Diyetisyeni Melike Hasip, bol su içmenin, duruluk öğünlerin ve zayıf baklagil tüketiminin önemine dikkati çekti.

SIVI ALIMINI BOŞLAMA ETMEYİN!

Hasip, tam sıvı alımının, toksinlerin atılmasında, vücut fonksiyonlarının ahenktar çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında kebir alengir oynadığına dikkati çekerek, şöyle bitmeme etti:
“Bu nedenle her dönüş genişlik beş altı 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Antrparantez günlük beslenmeye melfuf olarak açiklik öğünler ile hem koku şekeri düzeyinin sabit kalması hem birlikte esas öğünlere büyüklüğünde güzeşte zamanda çok acıkıp sivri caize tüketilmesi engellenmiş evet. Inkıbaz sorununa cılız baklagil tüketimi merhem olur. Haftada 2 veya 3 dönüş kuru baklagil ve kepekli besinler tüketilmelidir.”

Bir Cevap Yazın