Kışın kilogram almamanın yolları

CİHAN’bile kayran düz habere bakarak uzmanlar, otururken daim aynı şeyler atıştırmanın ve antipatik havaların dahi etkisi ile açılan iştahla henüz fazla karbonhidrat tüketmenin kiloları artırdığını söyledi.

Diyet Uzmanı Gizem Şeber, antipatik havaların bozukluk iştah açtığını ve buna sınırlı yerine bittabi kilogram alındığını anlattı. Şeber, “Kış ayında kusurlu beslenme ve bodur tatil sürelerinde de averaj 2,5-4 kg arasında almamıza illet olabiliyor. Yani kar tatilinin böylecene dikkat edilmezse pantolonların yurt gelmesi kaçınılmaz.” dedi.

NEDEN ANTIPATIK HAVALARDA IŞTAH AÇILIYOR?

Soğuk havalarda iştah açılmasının hem fizyolojik hem de psikolojik sebepleri olduğunu belirten Gizem Şeber, “Kısalan eyyam ve çağ ışığı ile temasımızın azalması sonucunda vücudumuzda D vitamini sentezi azalıyor. Bu üstelik bahtiyar hissetmemizi sağlayan seratonin hormonunda azalmaya sebep oluyor. Seratonin salgılamanın bir gayrı yolu, karbonhidrat tüketmek olduğu üzere karbonhidrata duyduğumuz hava giderek artıyor. Ruhsal sebeplere gelince; ruhsal çöküntü kabilinden sebeplerle yemeğe yöneldiğimiz gibi, haddizatında dünyada berenarı kesif rastlanan ‘mevsimsel yiyecek sendromu’ ile dahi karşı karşıya olmamız cins. Sezonluk yiyecek sendromu işlek eşhas, mevsime merbut yaşadıkları depresyonu farkında olmadan karbonhidratla tedavi etmeye çalışıyor. Yapılan araştırmalar bu sorunu dallı güllü kişilerin günde yaklaşık 800 ısın daha fazla almaya anaforlu olduklarını dahi saptamış durumda.” diyerek konuştu.

Şeber, kışın kilo almamak amacıyla yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

KAHVALTIYI ATLAMAYIN

“Kahvaltı etmeyen kişilerin, ahenkli kahvaltı fail kişilere bakarak günce ısın alımı henüz fazla. Aktarılma süresince çevik, bahtiyar ve tok hissetmenin en zemin ise kahvaltı.

SIVI ALMAYI IHMAL ETMEYİN

Akarsu ve nebat çayları kadar dosdoğru sıvılar tüketildiğinde elden metabolizmayı hızlandırmakla kalmıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar, mahdut nakit tüketen kişilerin daha aşkın kıtlık hissettiğini gösteriyor. Beyinden gelen susama ve kıtlık sinyallerini hayat bazı bazı karıştırabiliyor. O nedenle canınız patadak kemirmek istediğinde önce akarsu için ve sıradan haris mısınız değerlendirin.

HER ÖĞÜNDE PROTEİN ALIN

Proteinli yiyecekler hem sindirilme süreleri süresince metabolizmayı hızlandırırlar, hem bile henüz ince müddet tokluk sağlarlar. Seçkin anne öğününüzde benzen ürünleri veya deri, tavuk, balık kabil hayvanca kaynaklı tıpkısı proteine meydan açın.

ÇORBA IÇIN

Öğünde çorba içen kişilerin daha ayrıntılı süre tok kaldığı ve öğünde çorba tüketmeyenlere bakarak öğünde yaklaşık 100 ısın henüz bağan tüketmeye eğimli oldukları biliniyor. Öğünlere birer kepçe; bir iki yağlı ve bereketli sebzeli çorba ilave edin.

OMEGA-3 İLE BESLENİN

Omega-3 yağ asitleri depresyona dolgunca gelir ve daha bahtiyar hissetmemize koruyucu tamam. Böylecene mutlu olmak amacıyla elan aşkın karbonhidrata ihtiyacımız kalmaz. Omega-3 yağ asidinin en birinci sınıf kaynağı balıktır. Kuruyemişler, keten tohumu, Chia tohumu, semizotu gibi besinlerde nebati omega-3 kaynaklarıdır.

DOĞAL IŞTAH KESİCİLERDEN YARARLANIN

Avokado: Erdemli oranda zinde yağ içeren ayrımsız semere olan avokado, bu içeriği ile tokluk süresini uzatır. Salatalara ilave edebileceğiniz üzere mesafe öğünde kraker kabil yiyeceklerle birlikte tüketebilirsiniz. Kalorisi efdal olduğu üzere günde kusurlu avokadoyu geçmemeye çalışın.

Yumurta: Faziletli protein içeriği ile sindirim süresi uzun olan testis teferruatlı müddet tok tutar.

Şekerli kumpir: Malumat adamları şekerli patatesin yapısında kâin bir nişasta türünün sindirim enzimlerini bloke ederek henüz etraflı süre tok kalmayı sağladığını kanıtladı. Lezzetli kumpir aynı zamanda iyi bir A ve C vitamini kaynağıdır.

Toz-Pul Çuşka: Physiology & Behavior Dergisi ’nde yayınlanan benzeri araştırma sonucuna göre, sakim öz kaşığı toz/pul çuşka o anda metabolizmanızı 10 ısın büyüklüğünde hızlandırmakla kalmıyor elan sonraki öğünlerde 60 kalori henüz az almanızı birlikte sağlıyor.

Badem: 2006 Obezite Ilmî Toplantısı ’nda yapılan açıklamalara göre badem kilo yönetimi konusunda başarısı kanıtlanmış besinlerden biri ve uzun süre tokluk sağlıyor.”

AKIM ETMENİN YOLLARI BULUNMALI…

Gizem Şeber, “Açılan iştiha ile alınan ısın arttığından ötürü fiziksel aktivitenin da arttırılması araç. Eğer dışarıda haddinden fazla kânunuevvel geçiremiyorsanız evde kalori acıtmak dahi kabil. Çünkü 15 zaman familya temizleyerek 80 kalori, 15 dakika yapışkan yıkayarak 30 ısın acıtmak mümkün. Esasen evde bir saat yoga fayrap etmek yaklaşık 240 kalori yaktırır. Bütün bunların dışında yeni tohum canlı elektronik beyin oyunları ile da sporu eve taşımanız olanaklı.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın