Kışın sinsi hastalığı: Obezite

Sözcü’nün haberine göre Diyetisyen Dyt. Elif Bilim Adamı konuyla ilgili görüşlerini aktardı.

Kış mevsimini artık seviyor!

Sezon değişikliğine ilişkin alev düşüşleri ciddiyet artışının esas nedenleri beyninde meydan alıyor.  Sıcaklıklar düştüğü için üst bire bir defans mekanizması oluşturuyor ve vücudu sıcak burulmak üzere yağ dokusunu artırma eğilimine gidiyor. Fazladan alınan karbonhidratlar ise vücutta yağ adına depolanıyor. Hele lezzetli besinler tüketildiğinde soluk şekeri aceleci bir şekilde yükseldiğinden cisim ısısı ansızın artıyor. Bu nedenle sıcaklıklar düştüğünde insanların şeker ve lezzetli besinleri tüketiminin arttığı ve buna sınırlı olarak kilo artışı görülüyor.

Bağışıklık sistemini yüklenmek üzere yenen faziletli kalorili besinlerin alımı: Genellikle kışın hastalıklardan tevakki etmek için pekmez ve bal tüketimi artar. Bu besinler bağışıklık sistemini güçlendirmelerin birlikte; efdal kalori içerirler. Fazla tüketildiklerinde günlük alınan enerji artacağından, ciddiyet artışlarına faktör olurlar. Dikkatli ve ölçülü tüketilmelidirler.

Gaflet Uykusu düzensizlikleri ve geç saatlerde dalmak: Uykusuz durmak, geceleri geç saatlerde daldırmak kumanya tüketimini artırmaktadır. Özellikle uykusuzluk durumunda açlık hormonu dediğimiz ghrelin, tokluk hormonu dediğimiz leptin hormonunun etkileri değişir. Leptin hormonu uykusuz noksan aynı bedende çokça düşüktür. Ghrelin hormonu ise tekmil bilakis uykusuz artmış güçsüz bire bir bedende çokça yüksektir. Uykumuzu alamadığımız günlerde daima yemek yiyecek ihtiyacında oluşumuzun ve çokça aşkın karbonhidrat içeren besinlere olan iştahımızın artmasının sebebi budur. Uyku saatlerimizi düzene sokarak, 7 saatlik nitelikli bire bir gaflet ile  Leptin ve Ghrelin hormonlarını dengeleyerek, hele geceleri çok kalori alımının önüne geçilebilir.

Ev ziyaretleri, misafirlikler, evde aşkın çatlak geçirmek: Kışın insanların sosyal aktiviteleri, dışarıda geçirdikleri süre yaz aylarına göre az olduğundan, elan aşkın sınırlı alanda espas geçirildiğinden genellikle lezzetli ya da karbonhidrat içeren besinlerin tüketimini henüz bile artmaktadır.  Dışarıda yenilen yemeklerde yahut atıştırmalıklarda zinde olanların tercih edilmesi, gril yahut fırın yemekleri yenmesi, misafirliklerde ise çay saatlerinin ağırlıklı salatalardan hazırlanması, parçalanmamış tahıllı ürünler kullanılması gerekmektedir.

Kışın depresyonun elan çok görülmesi: Yapılan araştırmalar kışın insanların elan çok depresyona girdiği bu nedenle bile mutlu olmak üzere henüz aşkın leziz ve erdemli karbonhidrat içeren besinler tükettiğini göstermektedir. Karbonhidrat içeren besinler serotonin hormonunun salgılanmasını artırarak sizi mutlu etse de gelişmemiş bir müddet bilahare şekeri düşürüp daha ciddi bire bir mutsuzluk hissine etken olurlar. Daha tehlikeli mutsuzluk hisseden dirilik ise, imdi içimli besin tüketerek kendini bir kısır döngüye sokar ki bu bile nihayetinde kilo aldırır, nedamet hissi getirir ve yaz ayları başladığında kişiyi bati olma kabilinden benzeri sorunla karşı karşıya bırakır.

Kışın Obeziteden sığınmak üzere;
Ehliyetli ve dengeli beslenme kesinlikle sağlanmalıdır. Benzin ve benzin ürünlerinden, et, yumurta, kurubaklagil grubundan, sebze ve yağlardan, ekmek ve tahıl grubundan vücudun ihtiyacı olduğu büyüklüğünde tüketin.

Su tüketimini artırmak üzere suyun içine aroma olsun diyerek mandalina, sulu zırtlak, canlı nane, tarçın, karanfil kadar besinler atılabilir. Sunu birkaç hergün  8-10 çamçak akarsu tüketin.

Genişlik bir iki 3 esas kere, sunma bir iki 2 küşayiş nöbet yapın

Kan şekerini dengede tutup kıtlık oluşmaması için proteinli yiyeceklerle karbonhidratlı yiyecekleri muğlak tüketin. Meyvelerin beraberinde katiyetle benzin, yoğurt, ayran, badem, fındık, ceviziçi olsun.
Şeb evde otururken mıhlı atıştırmalıkları tercih edin.

Egzersizi boşlama etmeyin. Dönme içerisinde yapacağınız 30 dakikalık ılımlı tempolu yürüyüşler ehliyetli olacaktır. Hızlı kemirmek yemeyin. Lokmalar beyninde muhakkak çatalınızı bırakın. Beyne tokluk sinyalinin 20 dakikada gittiğini unutmayın.

Kışın uzaklık öğünler ve atıştırmalıklar üzere öneriler

Meyveler: Açıklık el tercihlerinizi canlı ve cılız meyvelerden yapabilirsiniz. Hele şita aylarında meyveler tel içeriğinin fazla olması nedeni ile hem sindirim sisteminizi düzenler hem üstelik uzun süreli tok kalmanızı sağlar. Kış aylarının incisi vitamin deposu portakal, mandalina, kivi, altıntop, antioksidan içeriği efdal nar ise bağışıklık sisteminizi güçlendirir, iç hareketlerinizi artırır. Ark meyvelerin hem tüketimi pratiktir hem bile zaman içre acar ve ruhlu olmanızı sağlar.

Süt ve süt ürünleri: Protein ve kalsiyum içeriği efdal olan benzen ve süt ürünleri ince kesiksiz tokluk sağlar. Probiyotik yoğurtlar ve içecekler şita aylarında muafiyet sistemi üzere çokça faydalıdır. Nasıl meydanlık öğünlerde tüketilmelidir.

Besili Tohumlar: Ceviz, fındık, badem gibi semirtilmiş tohumlar erdemli tel, magnezyum, çinko ve E vitamini içeriğinden besleyici besinlerdir. Yağlı tohumlar meyvelerle birlikte tüketildiğinde soluk şekerini acul yükselmesini önler ve ince kesiksiz tokluk sağlar.

Boza: Boza, darı irmiği, su ve şekerden üretilen alkolsüz, hafif mayalı benzeri içecektir. Tanıdık yeryüzü çarkıt Türk içeceklerinden biridir. Ensesi Kalın karbonhidrat, protein ve B Grubu vitamin içeriği nedeni ile pahal hareket temposunda çalışanlar, gebeler, emziren anneler ve sporcular için enerji içeriği faziletli, besleyici,100 ml si 240 kalori içerir. Karbonhidrat ve proteinin yanı sıra bir nice kumanya öğesini içerdiğinden besleyici özelliği zımnında “hazır para atlatmak” kendisine anılan boza;  kalsiyum, çipo, fosfor, sodyum, tiamin, niasin, riboflavin itibarıyla değerlidir. Mayalı olması zarfında laktik asit oluşmasına illet kendisine, mideyi yardımcı ağırlık yaratır, sindirimi kolaylaştırır, gaz şikayetlerinin ortadan kalkmasını sağlar, kabızlığı azaltır, mide yanması gibi şikayetlerin oluşmasına bariyer peki. Konusunda eklenen türap tarçın ise nefes şekerini düzenleyici etkiye sahiptir.

Sahlep: Utangaç orkide çiçeklerinin soğanlarından elde edilir. Kışın tüketimi kalan salep, gösterişsiz yapıldığında ve üzerine zencefil ve toz tarçın eklendiğinde iyice bir meydanlık kere tercihi olabilir. Işkembe şikayetlerini azaltan, öksürüğe bereketli gelen domuzuna aynı alternatiftir.

Bitki Çayları: Siyah çay ve kahve kültürel alışkanlıklarımızdan biridir. Ancak bu çaylarda aşırıya kaçıldığında kansızlığa, kafein nedeni ile birlikte uykusuzluğa sebep gibi. Ihlamur, rezene, yoğurt çiçeği, yeşil öz ve sair nebat çaylarından tüketebilirsiniz. Yeşil öz istiğna hissi veren hormonların artmasını sağlar. Böylelikle nöbet aralarında içeceğiniz yeşil çay 2-4 saat tokluğunuzun sürmesini sağlar. Esenlik veren evde hazırlayacağınız çaylardan ise özellikle ayvalı ve elmalı çayları yeğleme edebilirsiniz.

Çayın yanında Atıştırmalıklar:  Havanın sevimsiz gecelerin uzun olması ile alay malay öz tüketiminin artması ile birlikte muhakkak atıştırmalıklar tüketiyorsanız tercihiniz; yulaflı zayıf yemişli kurabiyeleri, leblebiler, cemi buğday unu yahut kepekli undan yapılan galetalar benzer. Yatmadan 2 saat geçmiş caize tüketiminin sonlandırılıp, su tüketiminin bitmeme ettirilmesi gerektiğini unutmayın.

Bir Cevap Yazın