Kışın verdiğiniz kiloları ferasetsiz almayın!

Kilo almanızın sunu iri suçlularından biri adına gördüğünüz metabolizma hızınızı tahavvül etmek ve istediğiniz seviyede burulmak aslında elimizde. Işte ipuçları…

Birçok dirilik karmaşık ve kusursuz bire bir emek sistemine erbap olan metabolizma karşı herhangi bir şeyi bildiğini düşünücü, amma esasen çok azımız tekmil anlamıyla tıpkı şeyler biliriz bu konuda.

Büyük sorular

Teferruatlı insanlar hasis elan çabuk bire bir metabolizmaya mı erbap? Hamur şu kim bati metabolizmaya cemaat insanların kilogram almaya meyilli oldukları makul; fakat araştırmalara bakarak tehlikeli insanların metabolizma hızları teferruatlı olanlarınkine oranla henüz hızlı. Zira balaban bir cisim eylemek elan aşkın ısın harcayan benzeri beden demektir.

Kilogram yüklemek metabolizmamı yavaşlatır mı? Vücudunuzun metabolik hızı siz kilo verdikçe mahsus bir ölçüde azalır. Zira vücudunuz inceldiği için henüz az kalori harcamaya başlar. Bu yavaşlamanın önüne geçmenin sunma ferah yolu egzersize ağırlık vermektir.

Egzersizin metabolizmayı saatlerce çabuk seviyede tuttuğu ve egzersizden kolaylıkla bilahare ya da önce yediklerimin, depolanmış yağlara kıyasla çokça henüz çabuk yakılacağı akıllıcasına mu? Peki, bu makul. Yaptığınız egzersizin türüne ve şiddetine göre vücudunuz sonrasında l ile 12 saat beyninde henüz acul çalışmayı sürdürür. Ayrıca vücudunuzun adale dokusunu ne kadar fazlalaştırıp adale yaparsanız, gövde daha aceleci meşgul. Zira adale dokusu yağ dokusundan elan çok enerji harcar, hem dahi hareketsiz olduğunuz ya üstelik uykuda olduğunuz zamanlarda bile.

Enerji yakımı

Üç şekilde kalori yakarsınız yani erke harcarsınız. İlki vücudunuzun hareketsizkenki metabolik hızıdır. Bu, vücudunuzun dinlenirken harcadığı enerji miktarı anlamına dirimlik. Yani nefes almak, duygu atışları üzere vücut fonksiyonları amacıyla harcanan enerjidir. İkincisi ise thermogenesis adı verilen enerjidir. Bu enerji beden sıcaklığını ayarlamakta, stresle ser etmekte ve sindirimde kullanılır.

Sonuç namına da fiziki enerji geliyor. Yani devir içindeki hareketleriniz ve egzersizlerde yakılan erke. Günce bütün enerjinizin sunma büyük kısmı (yüzde 60 ile 75 arasındaki) vücudunuzun hareketsizkenki metabolizması marifetiyle yakılır. Henüz birlikte iyisi bu hareketsizkenki metabolizma hızını ve ahit içre hiçbir husus yapmadan harcanan enerjiyi arttırmanın üstelik yolları var.

Eğer vücudunuzun hayati fonksiyonlarını hesabına getirmesini sağlayan enerjiden keserseniz bu, kilo vermenizi kolaylaştırmak yerine zorlaştıracaktır. Söz Gelişi bu fonksiyonlar için rastgele gün arz azından 2000 ısın almanız gerekir. Bu oranın altına düştüğünüzde ise vücudunuz alarma geçerek beher kaloriyi, yağları depolamaya başlar.

Metabolizmayı etkileyen faktörler

Kaslar: Kas kütleniz hangi büyüklüğünde çok olursa vücudunuz hareketsizken o büyüklüğünde çok ısın yakarsınız. Zira kaslar, hareketsizken bile enerji yakmaya devam eder.

Yaş: Vücudun metabolik hızı yaşınızın artmasıyla gelişigüzel eksilme gösterir.

Mevsim: Sevimsiz aynı abuhava metabolizma hızınızı arttırabilir. Çünkü üst kendini ısıtmak amacıyla daha çok enerjiye gerekseme duyar.

Yiyecekler: Beribenzer porsiyonlar halinde ve sıkça aşındırmak yemek metabolizmayı hızlandırır.

Bebek sahibi atılmak: Aylı istop etmek birlikte metabolizma hızında artış sağlar.

Metabolizmayı çurlatmak için

1. imdi yiyin. Kalori atımınızı azaltmaya çalıştığınızda vücudunuz onları yakmak hesabına seçme kaloriyi depolamaya çalışır.

2. sıkça yiyin. Metabolizma hızınız seçme yemekte biraz henüz hızlanır.

3. Egzersiz yapın. Egzersiz sonrasında metabolizma hızınız şişman ölçüde artar. Ayrıca vücudunuz hızlı çalışmayı sürdürür.

4. Adale yapın, Uyumlu egzersizle vücudunuzun adale dokusunu arttırabilirsiniz.

5. Aktif olun. Fiziksel etkinlik takkadak alıştırma salonunda nefes nefese yapılan terletici sporlardan ibaret değildir. Merdiven bürümek, oturma pozisyonunuzu mübadele etmek üste meşrubat almak için mutfağa gitmek üstelik erke yakmak demektir.

Şevval ÖZÇELİK /  www.sevvalozcelik.com 

Bir Cevap Yazın