Kızılelma dizisi bozukluk bitti?

Milliyet’ten Tolga Şardan’ın bugünkü yazısı…

Suriye ’deki çöz savaşla alay malay yaşanan yetke boşluğunda El Kaide ’nin çatısı altında doğan Irak Şam Müslümanlık Devleti ’nin (IŞİD) insanlıkla bağdaşmayan eylemleri eksiksiz hızıyla sürüyor.

Uzmanların, ‘halen bölgenin genişlik bunaltıcı terör örgütü ’ değerlendirmesini yaptığı cezrî İslami terör örgütü IŞİD, Musul ’u ele geçirdikten sonra Kürtlerin sakil yerine bulunduğu Kobani bölgesini hedefe aldı.

Bölgeden gelen haberlerde IŞİD ’mağara şişman bire bir silahlı güçle Şanlıurfa ’nın serian karşısında kayran düz, Suriye topraklarındaki Kobani ’ye saldıracağı ve PYD unsurlarının bulunduğu iskân alanlarını kontrolü altına alacağı bilgileri düzlük alıyor.

IŞİD, sonuç namına Musul ’birlikte kıvrak Hristiyanlar ’a “kenti tecezzi et” çağrısı yapmaya başladı. Kentteki Süryani Katolik Metropolitlik Merkezi, örgüt elemanlarınca ateşe verildi. Tamam Hristiyanları diyanet değiştirmeye zecrî örgütün, Irak ’ın yatık lideri Saddam Hüseyin ’e ait köşkleri ‘azap merkezi ’ namına kullanmaya başladığı bölgeden mevrut istihbarat arasında.

IŞİD ’in delibozuk aldığı Alevi, Şabak ve Ezidi Kürtlere işkenceler yaptığı, Müslümanlığı kabul etmeyenleri öldürdüğü kanıt ediliyor.

Savaşın yarattığı varagele içre Umum Kaide ’nin bağrından sâdır IŞİD ’mağara, bölgede etkinliği bulunan ülkelere müteveccih tehditleri dahi tam hızıyla devam ediyor. Örgütün yarattığı levha gelişigüzel güzeşte dönüş henüz de kötüye gidiyor.

***
Türkiye ’de ‘göstergeç dizileri ’ denince akla önce mevrut adlar beyninde özel yeri olan Osman Imtihan, sabık Aralık ’ta TRT için oldukça iddialı tıpkı proje amacıyla düğmeye basmıştı.
Daha evvel, uzun yıllar Kurtlar Vadisi ile devlet gündemini ‘derin kerem ’ üzerinden beyaz cama taşıyıp yorumlayan Sınav, arkası sıra gene TRT amacıyla Sakarya / Fırat adlı diziyi çekti.
Hükümetin bakış açısı politikasıyla pek uyuşmadığı bilinen dizinin sona ermesi Imtihan ’ı etkilemedi. Ateş Parçası çekimci, yine TRT için çekimlerini gerçekleştirdiği ‘Kızılelma ’ dizisinin merkezine, bu misil Milli Duyum Teşkilatı ’nı yerleştirdi.
Imtihan, TV eleştirmeni / yazar Sina Koloğlu ’na diziyle ilişkin, “Bu coğrafyada cenk, duyu örgütleri ortada oluyor. Daha Çok Türkiye hedefleri olan tıpkısı talih. Bu hedefleri doğrultusunda yerini takanak” demişti. Imtihan, Koloğlu ’na, dizinin asıl kahramanı güre MITOS ’çi Hedef Altay ’ın hedeflerini aktarmış ve dizinin ilgi alanı içre Suriye, Iran, Irak, Kuzey Irak olacağını anlatmıştı.
Kamuoyunda iri patırtılı getiren Kurtlar Vadisi ve Sakarya / Fırat dizilerinden sonradan bu yılın Ocak ayında TRT ’da yayımlanmaya başlayan Kızılelma ’nın işaret hayatı beklenenden bodur sürdü. Tıpkı zamanda Alevi düşmanlığı yapıldığı sav edilen dizinin yayından kaldırıldığı 21 Mayıs ’ta kamuoyuna açıklandı.
Açıklamada, TRT ’nin şişman ümitlerle başlattığı Kızılelma ’nın sona erdirilmesinde ‘reytinglerin düşüklüğü ’nün hareketli olduğu tabir edildi. Kol, Mayıs böylecene bitiş yaptı.
***
Üstte alfabe bölümlerinde düz alan birbirinden değişik iki ayrı değerlendirmenin kamuoyuna yansımayan kuma yönü ise Güven Genel Müdürlüğü ’nün zat birimlerine gönderdiği ‘adsız ’ alfabe oldu.
Inanma Umumi Müdürlüğü, 28 Nisan 2014 tarihini haiz ve yerli birimlere gönderdiği “Beklenen gösteri” antetli alfabe, Kızılelma ’nın neden sona erdirildiğinin işaretlerini veriyor.
Akıbet dönemde Suriye ’deki eylemleri nedeniyle Türkiye ’birlikte şişman reaksiyon calip örgütün mümkün eylemlerine yönelik el güven müdürlüklerini uyaran Emniyet Umumi Müdürlüğü ’nün yazısını aktarıyorum:
“Çatışma bölgeleriyle bağlantılı gruplara müzahir berrak kaynaklarda meydan düz ‘Türk dizilerinde IŞİD düşmanlığı ’ antetli haberde;
* Halkı diziler ve eş programlarıyla uyutan, akıllıcasına ve hatalı kavramlarını özlük çıkarlarına göre belirleyip insanların bunlara inanması için cins hileler geliştiren medyanın bu sefer bile IŞİD ’i kötülemeye başladığı,
* Türkiye Cumhuriyeti Devleti ’nin resmi kanalı TRT ’de yayınlanan ‘Kızılelma ’ dizisinde IŞİD, insanları kesen ve ürkmek salan bir çeteymiş kabil gösterildiği,
* Irak ve Suriye ’üstelik aynı çok yeri kontrolünde tutarık kalabalık, şifahane, ekol ve murafaa gibi ayrımsız haddinden fazla yapılanması olan Irak Şam Islamlık Devleti ’nin aşağılandığı, diziye tek bir İslami STK ’dan aksülamel gelmemesinin dikkatlerden kaçmadığı” şeklinde ifadelere düzlük verilmiştir.”
Yazıdan dahi anlaşılacağı amacıyla IŞİD ’le doğrudan evet üstelik bilvasıta adına angajmanlı olan kesimlerin Kızılelma ’evet müteveccih ‘yoğun ’ sayılabilecek tepkilerinin varolduğu görülüyor.
Gelişmeleri az buçuk takvimlemek gerekirse, 28 April ’dahi iklim güvenlik müdürlüklerine gönderilen ‘tılsım cebin ’ yazısından kısaca üç hafta sonradan 21 Mayıs ’ta Kızılelma ’nın yayından kaldırıldığı açıklandı. Bu açıklamadan yeniden üç hafta sonra IŞİD, 11 Haziran ’üstelik Musul Başkonsolosluğu ’nu basarak 49 diplomat ve görevliyi denyo aldı.

Bir Cevap Yazın