‘Kök hücre’ ile temelli deneyimsizlik türlü!

Akşam’dan Dr. Ayça Koral’ın yazısı…

Gerçeklik göze (Fibroblast) uygulaması hastanın öz hücrelerinden elde edilerek zamanın etkilerini geriye çeviren hücresel otama yöntemidir. Hücresel tedaviler doku mühendisliğinin büyük parçalarından birisidir. Alelhusus afiyet alanında beniz güldürücü sonuçlar verdiğinden son yıllarda cildiye ve plastik ameliyat alanında yeğleme edilen tedavi yöntemleri arasında yerini almıştır.

ÜÇ HAFTA ÜÇ VIZYON   

Kulak arkasından lokal anesteziyle haddinden fazla sıradan benzeri biyopsi alınarak fibroblast hücreleri doku laboratuvarına antipatik zincir ve acul kargoyla gönderilir. Burada kişinin hücreleri çoğaltıldıktan sonra elde edilen hücreden ensesi kalın solüsyon kollajen üretiminin uyarılacağı bölgelere enjekte edilir. Uygulama 3 hafta arayla 3 projeksiyon yerine yapılmaktadır.İşlem temas dolgu evet dahi mezoterapi enjeksiyonundan değişik değildir. Ayrıksı uygulamalarda olduğu gibi hastanın konforu ve uygulamanın şen geçmesi açısından muamelat öncesi lokal anestezik etkili krem ile anestezi sağlandıktan sonradan konforlu benzeri şekilde uygulama yapılır Bu yöntemle yüzdeki kırışıklıklar ve derin olukların tedavisi, dudakların biçimlendirilmesi, akne izlerinin, başkaca ince mütemadi deri yaralarının ve izlerinin tedavisi amacıyla kişinin kendine ilgilendiren (otolog) enerjik hipoderm hücreleri (fibroblast) dolgu maddesi namına kullanılmaktadır.

Bu hücreler kollojen sentezleyerek derinin baştan yapılanmasını sağlamaktadır. Alışagelmiş dolgu maddelerinden değişik yerine teferruatlı deli dolu aynı yöntemdir. Dolgu maddelerinin tersine, kişinin zat hücrelerinden elde edilen bir formül namına, kişinin tabii güzelliğini ortaya çıkartmaya havari evet, cildini yeniler.

Fibroblast uygulamasıyla istenmeyen yan etkilerinin olmayışı eke bir yarar sağlar. Cildin esneklik kaybının hissedilmeye başlandığı 30-40 yaşlar arası aplikasyon üzere yeryüzü ülküsel dönemdir. Doğacak yaşlarda tartı sağlanmasına rağmen takı süresi kısalmaktadır.

Sağlıkla güzelliğin birlikteliği dileklerimle…

(DR. AYÇA KORAL / AKŞAM EZANI GAZETESİ)

Bir Cevap Yazın