Kopya oyunlar tarihe mi karışıyor?

Level’da düz kayran habere göre teknolojinin gelişmesine rağmen bir makule önüne geçilemeyen eşlem oyunlar yakında tarihe karışabilir. Yer azından ünlü crack grubu 3DM’in kurucusu Bird Sister’ın şahsen kendisinden mevrut izah bu şekilde.

ilk defa DRM programının kırılamayacağını kanıt fail aynı üreticiden değil, bizzat bu crack gruplarının sunma önemlilerinin birinden, birlikte iki sene kadar yakın zamanda piyasada sudan ucuz adına edinilip oynanabilecek aynı baziçe kalmayacağını tez eden aynı açıklama geliyor, haliyle kulak vermekte kâr var.

Ülkemizde ve dünyada otantik baziçe edinme oranı akıbet on yılda korkulu bir gelişim gösterdiyse da, deniz hırsızı oyunların önüne koymak benzer olmadı. Bire Bir noktada firmalar kopya oyunların önüne geçemeyeceklerini düşünüp DRM korumasını bire bir kenara da bırakmayı dahi düşündüler ve işlerini kolaylaştıran benzeri teknoloji ortaya bundan sonra. Bunun adı Denuvo Anti-damper Technology (DAT).

DAT kolay DRM’in üzerine kurulmuş bir yoğun kalkanı kabil çalışıyor ve bu grupların baziçe dosyalarına erişerek, onları amaca akıllıca şekilde modifiye etmelerinin önüne geçmeyi hedefliyor. Denuvo ile korunup daha kırılamayan oyunların sayısı her an artıyor ve bunların beyninde Fifa 16 ve Just Cause 3 kabil serencam aylarda sâdır popüler oyunlar da var.

3DM bu konuda az çok güzel bir kol ve henüz evvel Lords of the Fallen, Fifa 15 ve Dragon Age: Inquisition kabilinden berenarı dinç DRM’e sahip oyunları birlikte kırmayı başarmıştı. Bird Sister güdük bire bir süre sonra DAT kadar esirgeme sistemlerinin henüz da güçleneceği ve neticede hiç benzeri oyunun karşılıksız yerine edinilemeyeceği kanısında zira aynı noktada, özellikle üstelik Dragon Age: Inquisition’ı kırmaya çalışırken pes etmeyi de düşünmüşler ve daha çok işlerin okkalı anlamda zorlaştığını söylüyorlar.

Bir Cevap Yazın