‘Korkma Berkin’im babam çocukları sever’

Kızı Zeynep Altıok Akatlı, babasının doğum gününü Twitter’dan kutladı ve şöyle yazdı:
”Bu yıl babamın tevellüt günü farklı ekşimsi… 14 yaşındaki Berkin’in acısı yanı sıra 73 yaşın yokluğu… Korku Berkin’im babam çocukları sever”

KAYBETTİĞİ BABASINI BÖYLE YAZMIŞTI

Zeynep Altıok Akatlı, 2010 yılında Özgürlük Gazetesi’nde kaybettiği babasını şöyle anlatmıştı:

”Babam Mukavemetli ALTIOK

70 ’li yıllarda Ankara ’da geçti çocukluğum. .
Babamla yürüyüşlerimizin teferruatlı molalarını alırdık. Çankaya ’daki evimizden çıkar Botanik bahçesine yürür ve katiyen ego çok seviyorum diye yolu biraz uzatır, “vapur ocak”mağara önünden mazbut anca dönerdik. Defa süresince mevsime göre sonbahar yaprakları evet üstelik akşamsefası tohumları toplardık. Benim temas antlaşma çokça ateş parçası babam aslanağızlarının ağızlarını açabilir, avucunda pisipisi yürütebilirdi. Hem da istediği yöne! Topladığımız çiçekleri kurutur sonra parafin tıpkı kağıdın üstüne yapıştırır çevresini dahi jelatin ile sarardık. Evet bile güz yapraklarını uhu ile birleştirir sehpamıza antik yapardık.
Babam kemirmek yapmayı çokça severdi. Dokuz Canlı arzulu tıpkı bala olmadığım üzere da herhangi bir yaşımda ayrı spesifik yemeklerim olurdu.   Yeryüzü sevdiğimse, mantı makarna. Kendisinden haddinden fazla ritüelini severdim. Benzeri tencere, benzeri tepsi yoğurulmuş kıyma, ve bire bir paket mantı makarna ile yere gazeteler serer otururduk.  Sonraları babam minik kıyma parçalarını makarnanın kulaklarından haddinden fazla birkaç taşana büyüklüğünde doldurur, ben da tencereye dizerim. Yemesi büyüklüğünde zevklidir.
Egeliyiz biz. İzmirli. Ankara ’nın yeri ayrı olsa dahi İzmir ’liliğim benim alım kaynağımdır. İzmir bana sorarsanız emanet sevgisidir.  İmbattır, yosun kokusudur, zeytinyağıdır, balkonda yaşamaktır, yasemindir, buzlu bademdir, süslü atları olan ayrımsız faytondur ve aslında oya işli nazenin bire bir ruhtur.
İzmir ’dahi Bostanlı ’dan menfaat Karşıyaka ’ya ağmak amacıyla otobüs beklerdik.  Tıpkı oyunumuz vardı: Babam tıpkı sigara yakar ve “Sigaram bittiğinde otobüs ati!” derdi. Pekâlâ olurdu bilmiyorum, amma otobüs hep o sigara bittiğinde geldi.
Karşıyaka ’evet indiğimizde dolaysız Sakıp Ağabey ’nın adına harcama buz üzere köpüklü benzeri katık içerdik. Midye biber dolması yemeden dönmezdik.  Dedeme gittiğimizde ise Hatay ’daki evimizden aşağıya merdivenli yokuşlu yollardan iner, çarkıt Küçük Asya evlerinin birbirinden evire çevire mızrap tokmaklarına baka baka – kim arada bir iyicene ve alımlı aynı umum kimi vakit kanatlarını açmış bire bir martı şeklinde olurlar – Güzelyalı ’ya inerdik. Sahilde deminden bundan sonra adını hatırlamadığım lokantamıza masraf, bahir üstü terasta oturur kardeş kardeş ederdik. Ahçımız benim için salatanın ortasına domates kabuğundan fena hâlde mi sunturlu ayrımsız gül oturturdu hep. Bayılırdım.
Pasaport ’a gider, balık halinde dolaşır, bir tane tek balıklara böceklere bakar ve kısımlar için nevalemizi alır, kıyıdaki kahvelerden birinde adaçayı içer eve anca dönerdik. Anzarot sofrasını kurmaya…
Kedilerimiz hiç kem olmadı bizim. ..
Ankara ’de Bakımsız ’umuz. Çocukları İdris ’imiz Nigar ’ımız. İzmir ’birlikte Mercan Balığı ’ımız, Fellah ’ımız. Zenci Bostanlı ’daki evin balkonunun altına gelir bekler akşam ezanı saatinde . Tığ yukardan sepet sarkıtırız – gerçekte bu sepet genelde akşam saatlerinde mevrut gezgin turşucumuz, bakkal evet da gevrekçi içindir- Fellah içine atlar “asansörle” yukarı gelir, ciğerini kayran, karnı doyar, sevilir, paklanır, bire bir yoldan et kafalı masraf.
Ankara ’birlikte bire bir ahit Kompozitör Çıkmaz ’taki terasımızda iki cücük yetiştirdik biz. Babam Ulus ’fecir bana almıştı. Küçükken çokça iyicene olan o ikisi büyüyünce evde tutamaz olduk. Ne çok ağladım artlarından…
Neyse varsın bu yazı dahi böyle, şuradan buradan, imbat tadında anılardan oluşsun.
Benzeri betik yazsam;
Sayın 2 Orak Ayı 1993
Ne olur on paralık vürut
Desem acep gider mi?
…Ve ego hemen civcivlerime ağlasam.”

HÜRRIYET

Bir Cevap Yazın