‘Koskocaman Çağ’ üzere diziler yasaklanabilecek!..

“Yüce Çağ” üzere dizilerin yasaklanmasına öğün açabilecek tıpkı kanun teklifi hazırlayan Saral, teklifini bu hafta zarfında AK Fırka Grubu ’na teslim edecek. Teklifin yasalaşması halinde “Tarihi çarpıtıyor” eleştirilerine bozukluk olan dizilerin yasaklanmasının yolu küşade olacak. Olur yasalarla diziler dizayn edilebilir mi?

‘Yasayla olanaksız RTÜK’le tamam ’
Sakat Türk Çağ Kurumu Başkanı, MHP Mebus Yusuf HALAÇOĞLU:

YASAYLA olanaksız bu amal. Normalde bu kadar amal yurtdışında senaristlerin geçmişe korku duyarak kusurlu yapmamaya ilgi göstermesi ile halledilir. Ana tarih akışına muhalif filmler yapılmaz. Eğer bu şuur kendinden oluşmuyorsa, yapılacak husus RTÜK’ün kontrol etmesidir. Buna analog çarpıtmalara müteveccih tedbirler üstelik RTÜK yasalarında var.

‘Demokrasi ile tutarsız ’
Tarihçi Yusuf OĞUZOĞLU:

TARİHE erbap geçmek gerekir. Tarihi çarpıtmamak gerekir. Nesnel, etkisiz oluşmak gerekir. Olduğu gibi atfetmek geçişsiz. Bunun dışında üstelik bir acun var. Tarihi dönemlerden esinlenerek insanlar beyaz perde yapıyor, tahkiye yazıyor. O üstelik özgürlüğe girer. Onları çelmek el erki standartları dışında kalır. Kanun olayına gelince… Onu lacerem yapacaksınız? Kanuni ardıl tarihi olayların hepsini yazıp tanımlamak lazım. Dünyada olanaksız ki. Onun ölçütü nedir?

‘Isteyen pusula okusun ’
Direktör Amaç SARAÇOĞLU:

FİLMLERDE ve dizilerde senaryolarda tarihi gerçeklerden yola çıkılsa üstelik çevirgeç yapılmasında ayrımsız sakınca görmüyorum. Tarihi kişiler veya olayların kurgulanmasıyla hangi tarihimiz deforme olur ne birlikte aktöre bozulur. Değerlendirme yapılmayacaksa, kurgulanmayacaksa o imal film ve sekans değil ayrımsız dokümanter olur. Tarihi gerçekleri hıfzetmek isteyen mektup okuyucu.

‘Ahlaka aykırıysa yasaklanabilir ’
Türk Tarih Kurumu Başkanı Güçlü HÜLAGÜ:

YASAKLANMASI üstüne bire bir şey söyleyemem. Ancak, umumi aktöre kurallarına aykırıysa yasaklanabilir. Bu kanunda yasaksa, etik anlamda, hususiyet anlamında yasaların dışına çıkıyorsa sosyete başvurma porte, yasaklatır. Hukuki sınırlar içinde kalıyorsa yapılabilir. ülfet sınırlarına dikkat edilmeli. Ayrımsız laf beni hukuki sınırlar ortamında erinçsiz etmeli ki; ben ondan yakınan olayım. Yapılan seçkin hareket toplumun anne dinamiklerine hakaret ediyorsa imkânsız. Sanatın dahi tıpkı ölçüsü, seviyesi olmalıdır.

‘Özgürlük bıkılmayan değildir ’
Milli Ceride Yazarı Mehmet Şevket EYGİ:

HÜRRIYET mutlak ve bitmeyen değildir. Adil ayrımsız şekilde akla ve mantığa akla yatkın adına sınırlanması lazım. Söz Gelişi Atatürk’ü koruma kanunu vardır. Bizim bire bir da milli tarihimiz var. Buna, ecdadımıza yalanlarla, dolanlarla, senaryolarla tecim üzere, rayting için taşlama edilmesinin önlenmesi akla de vicdana dahi mantığa bile çapraz tıpkısı özdek değildir diye düşünüyorum.

‘Kanunlarla korunabilir ’
Tanrı Bilimci Prof. Dr. Ramazan AYVALLI:

İNSANLARIN milli ve dini değerleri tağyir edilmemelidir. Bu basın özgürlüğüyle bağdaşmaz. Kanunlara birlikte Anayasa’ya birlikte, Koca Hakları Sözleşmesi’hangi bile aykırıdır. Hep Müslümanların çözme ifesi olan bire bir insanı bu şekilde insanlara öncelemek ne dinimize uyar, ne ahlakımıza uyar. Ego, kanunlarla bu dini ve milli değerlerin sığınma altına alınmasını normal karşılarım.

‘Gerçeğini kitaptan okusunlar diyemeyiz ’
Çekimci Elin ECEALP:

TARİHİ benzeri kişiliğin hayatı yahut tarihi tıpkısı olayın beyaz perde filmlerinde veya dizilerde çarptılması bahis konusu da imkânsız. “Bu bire bir kurgudur” diyerek kahramanlarımızın, ataIarımızın hayatlarını izleyiciye kusurlu aktararak “Gerçeğini kitaplardan okusunlar” diyemeyiz. Filmlerde ve dizilerde tarihi şahıslar ve hâller çarpıtılmamalı.

‘Musahabe ve kültürde sıkı denetim ve kısıtlılık imkânsız ’
Yapımcı-Dağıtımcı Mehmet SOYARSLAN:

DANIŞMA ve kültürde sansür ve bunama olamaz. “Muhteşem Çağ”, Kanuncu Padişah Süleyman ’ın harem bölümünü anlatıyor. Ayrıksı bölümleri bu dizide anlatılmak zorunda değil. Aynı eksantrik saf Kanuncu ’nin zaferlerini anlatabilir. Önemli olan anlatılan bölümlerin Türkiye ’ye yararları mı zararları mı olduğu. Majör Çağ ’ın Türkiye ’ye yararları olduğunu düşünüyorum. 

Burak ERSOY -Mehmet ÇALIŞKAN /AJANS HABERTÜRK

Bir Cevap Yazın