Koza Ipek Holding’e kayyum atandı

Hürriyet’te meydan kayran habere bakarak Ukubet Muhakemesi Kanunu’nun “Şeriklik yönetimi için kayyum tayini” başlıklı 133’üncü maddesi kapsamında sunulan kararda, “Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi kabul edilerek, şirketlere, yönetim organının yetkilerinin ıcığı cıcığı ile devredildiği kayyumlar atanması ve yıpranmamış hile kurulunun atanan kayyumlarca oluşturulması yönünde karar verilmiştir” denildi. Holdinge kayyum atanması kararını Ankara 5. Sulh Ceza Hakimi Yunus Süer verdi.

Koza Ipek Ana Ortaklık ve ilişkin şirketlere geçtiğimiz aylarda faaliyetler yapılmıştı. Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın yürüttüğü sormaca kapsamında gruba vabeste haddinden fazla sayıda şirkette taharri yapılmıştı.

KAYYUM HANGI VUKUF GELİYOR?

Kayyum atamaları yargı ile uygulanıyor. Pratikte, lazım şürekâ arasında çıkan anlaşmazlıklar zımnında anonim şirket organlarının aksiyon göremez kuzuluk gelmesi, gerekse şirketin organsız kalması durumlarında mahkemelerden şeriklik üzere kayyum atanması istendiğine sıklıkla rastlanıyor. Kâh durumlarda da, kayyum atamaları, savcılığın talebi sonrası murafaa yolu ile yapılıyor.

YÜZDE 5 DÜŞTÜ

Çağ içre 22.35 liraya kadar terfian yüzde 7’ye yakın prim eden Koza Kızıl hisseleri yüzde 5.74 kayıpla 19.7 liradan kapandı. Holdingin gayrı iştiraklerinden Koza Anadolu Madencilik hisseleri ise dolaşma süresince yüzde 7.1 primle 2.12 liraya kadar yükseldikten bilahare yüzdelik 5.6 kayıpla 1.87 liradan ayak tabanı fiyattan kapandı.

41 TON ALTIN REZERVİ

Kozalak Grubu ’nun önceki bölüt arzı 2003 yılında yapıldı. Ruh konusu davetiye, tebrik, sesli duyuru kartları, kartvizit, bloknot, ajanda satışı olan Ipek Basımcılık ’ın iştiraki Koza Davetiyeleri yüzde 45 ’kayınbirader 18.9 milyon dolarlık piyasa değeri ile bölüt açıldı. Bölüt açıldıktan bilahare başka sektörlere dahi girildi. Geçmiş yerine özelleştirilen Eti Gümüş ihalesini Söğüt Seramik ile kazandı. Fakat henüz bilahare gümüş işinden vazgeçti. 2005 yılında Bergama Ovacık ’ta kızıl çıkaran Normandy Madencilik ’i 44.5 milyon dolara satın aldı. Bu satın almadan sonraları şirketin meydan değeri yükseldi. Henüz sonraları Gümüşhane ’deki Mastra kızıl madenini 48 milyon dolara aldı. Bu iki satın almayla müşareket 41 ton değerli rezervinin sahibi oldu.

2005’TE BASIN SEKTÖRÜNE GİRDİ

2010 ’bile dahi Kozalak Altın halka en edildi. Ipek Grubu 2005 yılında basın sektörüne girdi. Zaman Gazetesi ’ni aldı. 2008 ’bile Kanaltürk ’ü aldı. Kozalak Harir Grubu ’nun çatısı altında şu zaman; Koza Kızıl İşletmeleri, Kozalak Anadolu META Madencilik İşletmeleri, Özdemir Antimuan Madenleri, Harir Doğal Enerji Kaynakları, Koza-Ipek Basın, ATP Inşaat, ATP Kozalak Besin Ekincilik Hayvancılık, ATP Havacılık Ticaret, ATP-Koza Turizm Seyahat, KANALTÜRK Monitör-Radyo, BUGÜN Gazete-Televizyon, Koza Ipek Sigorta, Koza-Ipek Terbiye Sağlık Bakım Müzaheret Vakfı bulunuyor.

İŞTE KOZALAK HARIR HOLDİNG’E BAĞLI ŞİRKETLER

1- Kozalak–Ipek Eğitim Bilimi Keyif Bakım Yardım Vakfı
2- Kozalak Kızıl İşletmeleri EKMEK
3- Kozalak Rum Metal Madencilik İşl. EKMEK
4- Kozalak Ipek Holding ATLATMAK
5- Ipek Doğal Erke Kaynakları Araştırı ve Istihsal EKMEK
6- Doğu Rum Maden Kontrol ve Sondaj AŞ
7- ATP Havacılık Tecim KAZANÇ
8- ATP Inşaat ve Ticaret
9- Kozalak Ipek Tabaat Endüstri Tic. SERPMEK
10- ATP Koza Gıda Ekincilik Hayvancılık NAN
11- ATP Koza Turizm Yolculuk ve Ticaret ATLATMAK
12- Koza Ipek Sigorta Delalet Hizmetleri ATLATMAK
13- Koza Harir Tedbir Danışmanlık Miftah Kiralama Tic. ATLATMAK
14- BIRKAÇ harir Müşavirlik Proje Rek ve Org Hizmetleri Ticaret NANIAZIZ
15- BB Harir Danışmanlık Proje Rek ve Org Hizm Tic ZIYAN ETMEK
16- Kontaklı Eroin Madencilik Unvan. Tic. ATLATMAK
17- Özdemir Animuan Madenleri SAVUŞMAK
18- Koza Altın İşletmeleri ATLATMAK
19- Harir Natürel Erke Kaynakları Araştırma ve Üretim ZIYAN ETMEK
20- ATP Havacılık Tic SAVUŞMAK
21- Atlantik Yetişek Im Taş. Bilgisayar Tic AŞ

Rum Ajnsı ’nın haberine bakarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ’nın Harir Kozalak Grubu ’na kayyum atanmasını murat fail yazısında şu iddialara düz verildi:

‘SAHTEKÂRLIK VE HILE ’ İDDİASI

“Çok eke saymanlık sahtecilikleri ve hilelerin yapıldığı, araç dışı parasal girdinin varlığının, yapılan harcama ve saymanlık düzenlemelerinden kombinasyon benzeri şekilde örgütlenen bu kurumlarda olduğu”, “tespit edilen mali içerikli, önemli ve şuurlu davranışların gayrikanuni finansal amaçlı olduğu ve eksiksiz eylemlerin eş kararlar neticesinde kurumlara aldırılabileceğine”

‘YAPMACIKLI İMZA ’ İDDİASI

“Cali olan imzalar dünya, herkesin attığı imzaların varlığı nedeniyle birlik eylemlerden yetik oldukları”, “sahici üretimlerle, bildirme edilenler beyninde ayırt bulunduğu, nedeniyle kurum sandık girişlerinin çatışık olduğu ve bilinmezlik bildirme ettiği”

‘MUHTEVA TAYIN EDİLEMİYOR ’

“Mikro dışından mevrut mali kaynakların kanuni görünümde olduğu, ancak bunların içeriğinin tayin edilemediği”

‘ŞİRİNLER KÖYÜ ’ İDDİASI

“Bilinçli yerine yapılış edilen kurumlardan oluşturulduğu, bu kurumların birbirleriyle münasebetli oldukları, çalım iştirak yapılarında meydan düz kişilerin az daha cümle şirketlere bilgili derecede tıpkı kişiden oluştuğu, kurumların bir adreste oldukları, ayrımlı adreslerdekilerin ise Ankara Yenimahalle merkezindeki Smurfs Village, yani Şirinler Köyü adresinde toplandıkları” kaydedildi

‘TOPLANMIŞ PARALAR ’ İDDİASI

“Şüpheli Hamdi Akın Ipek’in ortaklığı mevcut, Kozalak Ana Ortaklık A.Ş. ve sadık bulunduğu diğer şirketlerin, emek adı altında mecmu paraları, değerli üretiminden kazanmış kadar göstererek, ayrımlı isimler adı altında kurdukları paravan şirketler yerine, çalıştıkları bankalar üzerinden yağız mülk akladıkları, bunları, liderliğini Fetullah Gülen’in yaptığı FETÖ/PDY terör örgütüne aktarılmasını sağladıkları” rapor edildi.

Bir Cevap Yazın