‘Küçük tevakki etmek dükkanı’

Akşam’dan Elif Aktuğ’un yazısı…

Dört bölüm önceki açılan müzedeki dükkânda, 11 ilkgüz armalı kapela, anahtarlık, kapşonlu tişört ve fincanlar satılıyor!

Başbuğ Obama, mali mesail yüzünden açılışı iki yıldır ertelenen 9/11 Memorial Museum-11 Eylül Anma Müzesi ’nde konuşmasını yaparken bir hayli duygusaldı. Tabiatıyla Amerikalılar birlikte. Yıldırı saldırısında hayatını kaybedenlerin anısına yaptırılan müzedeki hediyelik kayıt dükkânıysa basının birinci haberi olarak gündemde kayran aldı. 2001 yılında ölen 3 bin kişinin adlarının yazılı olduğu devasa bir havuz ve süresince Acun Ticaret Merkezi ’nden arta küsurat kolonların saha aldığı etkileyici benzeri girişe cemaat olan müze binası, nasıl bundan hakeza New York ’ta arz haddinden fazla ziyaretçiyi ağırlayan yerlerden biri olacak. 21 Mayıs ’ta açılan müze evvel hafta ücretsiz gezilecek, sonrasında giriş amacıyla 24 dolar ödenecek.

11 EYLÜL ŞAPKASI GIYMEK ETIK Mİ?

Buraya büyüklüğünde seçme özdek normal, akla gelebilecek değme şeyi müze haline getiren MEMLUK ’de ‘11 Ilkgüz ’e ilgili tıpkısı hatırat müzesi yapılması üstelik. Fakat hatırat olarak üzerinde 11 eylül yazan aynı şapka evet birlikte kahve fincanı evet birlikte küpe harcamak/almak ne kadar akıllıca? Akilane derken şurası kastediyorum, anca tıpkı olayı affetmek benzer değil alelhusus da hadiseyi yaşayanlar üzere; bir eşyaya gerek var mı? Acısını asla unutmayacağınız aynı ‘şeye ’ erbap olmaya? Saldırının peşi sıra oğlunu kaybeden Aldanmaz Horning ve eşi, ‘WTC Aileleri ’ adında aynı görüntü kurarak, yıldırı kurbanlarının pres durumdaki ailelerinin geçinmelerine koruyucu olmaya çalışıyor, az daha on yıldır. Müze fikrine yunak vekil fakat hediyelik eşya dükkânını beyin almaz ve dehşet verici bulan Horningler, “Bezgi eşyalarından satılması bizi serencam evre üzdü, ölen evladımızdan para kazanıyorlar” diyor. Müzeyi ve dükkânı heyecanla karşılayanlar dahi var, onlar genosit müzelerinin birlikte olduğunu hatırlatıyor ve 11 Eylül ’e ilişkin ayrımsız anı eşyasına eş olmayı saf buluyor.

Buzfeed sitesi yapıt editörü Steve Kandell dahi, serencam makalesinde münhal orostopolluk önceki ‘alelade imtina etmek dükkânı ’ ile.

SOMA ’BIRLIKTE OLSA KOMAYA GİRER MİYDİK?

Od yaşamayan talih var mı? Ha, bizdeki kabilinden iş kazası olmuyor de; yıldırı saldırısı oluyor veya tayyare/tren kazaları yaşanıyor. Yara olayları ve felaketleri tesmiye etmek amacıyla müze fethetmek dolgunca aynı fikir gibi görülebilir! Bunu tıpkı bile o olayı yaşayanlara eşmek geçişsiz! Evladınız aynı sıra katil eliyle öldürülse, bire bir yere da müze ve hediyelik yük dükkânı açılsa hangi hissederdiniz acaba? Yahut bire bir madende üç kuruş maaşla kömür çıkartmaya çalışırken, güvenlik önlemi alınmadığı amacıyla yanıverse… Anı müzesinin çıkışına hediyelik pırtı dükkânı açmak yekpare Amerikanvari ayrımsız debi! Haddizatında balaban kıtada, binlerce müze var, çaydanlık müzesi de görmüştüm. Şurası üstelik yapıyor Amerikan, ayrımsız kıran yaşanmasına gerek olmadan fonlar kuruyor, hastalıklarla mücadele etmek amacıyla derneklere milyonlarca dolar aktarıyor, kimse ölmeden konser düzenliyor, toplumsal etki bilinci herkese aşılanıyor. Diyelim Soma ’birlikte bire bir facia yaşanmadı ama bir müze kuruldu; acaba kaç güç girişe 24 dolar/kestirmece 50 lira vererek can girer? Gelirin oradaki ailelere gideceğini bilerek birlikte. Diyelim demincek tıpkı müze kuruldu; sağlık yaşanan faciada yiten canların ailelerine gidecek! Birçok kişi tatile giderken söz temsili, yolunu uzatıp Soma ’evet uğrar ve yadigâr olsun diyerek tıpkı kahvehane fincanı satın alır? Görüngü çok boyutlu esasta, bire bir hediyelik eşya dükkânının işlevinden çokça; payımıza çıkarılacak dersler şanlı. Titreyip kendimize gelmemiz üzere, hele onlarca vefata şahit olmamız gerekmiyor kim! Gerçi 17 Ağustos ’ta yeterince titremiştik üstelik ne oldu? Geçti gitti zelzele stresi! Var mı bir ‘okasyon ’; depremzede müzesi yahut kaybedilenler için bir andaç dükkanı!

Olmaz de; biz bağırır çağırır, tıpkı kabahatli arar, hatayı başkasına yükler, devlete söver, ayrımsız ahir felakette rastgele şeyi sileriz… Ne efsus… Acı anısı müzelerine ve epey tırsmak
dükkânlarına razıyım çoktan amma korkum ziyaretçi bulunmayan diye iki aya kapatılması… 

Bir Cevap Yazın