KUL Kaynak Bakanlığı: ‘Ruslar IŞİD ile gizlice…’

Milliyet’te meydan düz habere bakarak BENDE Hazne Bakanlığı, Esad rejimine mali destek sağladıkları ve DAEŞ’ten petrol almasına tavassut ettikleri gerekçesiyle aralarında Rusların üstelik bulunduğu 4 kişi ve 6 şirkete yaptırım uygulayacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, müeyyide kararının, Esed’in Suriye halkına yönelik hüküm eylemlerine cevaben alındığı ve listeye alınan kişiler arasında rejimin DAEŞ’ten petrol gerçekleştirme etmesine yardımcı olan aracıların bulunduğu belirtildi.

KUL Hazine Bakanlığı Yıldırıcılık ve Finansal Duyum Müsteşarı Adam Szubin, konuya ilişkin açıklamasında “Suriye hükümeti, özlük insanlarına alın sürdürdüğü degaje yetenekli yalnızlık ve şiddetten sorumludur. KUL, Esad’in Suriye halkına müteveccih şiddeti sürdürmesine olanak sağlayanları gaye almaya bitmeme edecektir” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, ayrıca yaptırım uygulanacak şahıslar ve kuruluşlar için bazen bilgilere düz verildi.

Buna bakarak, Suriye vatandaşı George Haswani ve sahibi olduğu HESCO Mühendislik ve Inşaat Şirketi, Esad rejimine DAEŞ’ten petrol alınmasında tavassut etmesi dolayısıyla listeye alındı.
HESCO Mühendislik ve Yapım Şirketi’nin Suriye’dahi DAEŞ’in kontrolünde bulunan bölgede canlılık gösterdiği kaydedilen açıklamada, antrparantez firmanın Avrupa Birliği’nin müeyyide listesine mart ayında eklendiği aktarıldı.

Listeye alınan aynı özge adlar ise Mudalal Khuri, Kirsan Ilyumzhinov ve Nicos Nicolaou oluştururken, hele Khuri ve Ilyumzhinov’a müteveccih detaylar dikkati çekti.

Rusya’daki Financial Alliance Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Khuri’nin Esad rejiminin Rusya’daki mali temsilcisi olduğu vurgulanan açıklamada, şahsın halihazırda yaptırım listesinde olan Suriye Hükümeti ve Suriye Suret Bankası adına çalıştığı bildirildi. Ayrıca, Khuri’nin Financial Alliance Bankası’na ekleyerek arama ettiği 4 sair ortaklık amacıyla dahi müeyyide kararı alındı. Bu şirketler Primax Müşavirlik Şirketi, Ezegoo Envestisman, Hudsotrade Limited ve Kremsont Ticaret kendisine sıralandı.

Rusya Federasyonu’na merbut Kalmukya Cumhuriyeti ve Dünya Satranç Federasyonu’nun bozuk başkanı Ilyumzhinov ise listeye Financial Alliance Bankası başta kalkışmak için Khuri’nin arama ettiği firmalarla ilişkileri zımnında girerken, kendisinin komutan olduğu dönemde yapılan offshore ticaretlerini araştıran ayrımsız gazetecinin danışmanı vasıtasıyla öldürüldüğü kaydedildi.

Cenup Kıbrıs merkezli Primax Müşavere Şirketi’nin Direktörü Nicolaou bile esasen Khuri’nin taharri ettiği firmalarla ilişkileri gerekçesiyle karaca listeye makbuz.

Yaptırımlar çerçevesinde, bu koca ve kuruluşların KUL’bile mevcut kamu mal varlıkları dondurulurken, Amerikalılarla ticari ilişkileri üstelik yasaklandı.

Bir Cevap Yazın