‘Kulağını temizleyenler’ bu habere ilgi!

Sabah’ın haberine göre Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Koku Alma Organı Geçit Anabilim Dalı Akademisyen Doç. Dr. Hür Yörük, temizlerken kulağın tırmalanma edilmesinin biberli ağrı ve ölçülü kulak iltihabına kez açabildiğini belirterek, “Kulağınızı kesinlikle temizlemeyin çünkü zat yapısında özleştirme özelliği var. Kulaktaki ifraz, zamanı geldiğinde gövde eliyle hariç atılır” dedi.

Yörük, yaptığı açıklamada, umum ortada kulak kiri” adına bildik cerumen salgısının, zarardan çok faydasının bulunduğunu söyledi.

Herkesin kulak likidasyon eğiliminin olduğunu anlatan Yörük,kulak kirinin toplumda yalabık karşılanmadığına işaret etti. Ancak cerumenin zarfında kulağı yardımcı maddelerin meydan aldığını dile getiren Yörük, “Lizozim maddesi, kulağı bakterilere, mantarlara alın koruyor” diye niteleyerek konuştu.

“Kulağınızı kesinlikle temizlemeyin zira kendi yapısında özleştirme özelliği var. Kulaktaki ifraz zamanı geldiğinde beden tarafından hariç atılır” ifadelerini kullanan Yörük, şöyle bitmeme etti:

“Kulak çöpleriyle kulağımızı temizlemeye kalkarsak, dışarı yumulmak için olan salgıyı, daha ileriye doğru atarız. Kulak bunu ‘Tıpkı hacim salgı azaldı’ gibi algılar ve onu kişiselleştirmek amacıyla az buçuk henüz fazla ifraz yapar. Böylelikle kulağımızda kirle biber dolması durumu ortaya çıkabilir. Ayrıca kulağa sokulan pamuklu çubuk, vücuttan yumulmak üzere olan salgıyı iterekkulak zarını kapatır, bu bile sema bozuklularına sebep tamam.”

“Tatilinizi yara etmeyin”

Doç. Dr. Yörük, bazen kişilerin kulaklarını enjeksiyon, tığ, açacak, çöp ve kürdanla karıştırdığını, bunların kesinlikle hatalı bir ayıklama yöntemi olduğunu bildirdi.

Kulak içindeki kısmın hassaslığına dikkati calip Yörük, şunları kaydetti:

” Kulak yolunu örten kap çok teferruatlı ve daha hassastır. Kulağımızı temizleyelim derken, o mızrap kanalının üstündeki cildi yırtarsak, tahriş edersek ağrı hissederiz. Cildi yırttığımızda dışkulak yolundaki bakteriler, mikroplar ten altına iner, kulağımızın iltihaplanmasına ve mutedil kulak iltihabına sebep evet. Benzeri da tatile gittiysek, denize, havuza girmişsek, havuz ve denizdeki bakteriler o cildin altına girmişse, çok acı kulak ağrıları ve kulak iltihaplarına posta açabilir. Ayrıca tatilinizin şiddetli olmasına neden tür.”

Kirden hastalık duyanların, iğ yahut peşkir yardımıyla kulağının dış kısmını hafifçe temizleyebileceğini anlatan Yörük, “Biz dış kulak yolunun içindeki kiri, üst kısmındaki zarı kazanmak amacıyla bazen alırız. Alırken bile ucu eğri küreklerimiz vardır. Küreklerle kirin arkasına geçeriz, yavaşça kiri alırız ve kulağın muayenesini yaparız. Onun dışında kulak temizlenmemelidir” bilgisini verdi.

Bir Cevap Yazın