Kulaklarınızı yıvışık bırakmayın

İHA’de yer kayran habere göre dış kulak yolunun bayındır havalanamayan mahdut yapısı ıslanınca tamlık kurumayıp kulağın yaşlı kalmasına sefer açtığını tamlayan Op. Dr. Hasan Yılmayan, “Eğer yaşama sonsuz neme maruz kalırsa, çabucacık enfeksiyonlara yakanabilir. Alelhusus yüzücülerde ve doğuştan dış kulak yolu elverişsiz olanlarda bu duruma elan sık rastlanır. Kulak kanalında küsurat su zımnında bakteriler kanalda alelacele üremeye başlar ve enfeksiyona illet peki” dedi.

BELİRTİLERİNE ÖZEN EDİLMELİ

Erken belirti yerine kulakta belli belirsiz bir kaşıntı olduğunu ancak saatler zarfında aut kulak önünde şişme, debi, tıkanma, duymada tenakus ve çok kötü dert başladığını vurgulayan Dr. Yılmayan, şunları söyledi: ”Kimi Zaman parasız, bu âraz ve ağrıda şiddetlenme dolayısıyla çene hareketlerinde ve çiğnemede güçlük çekebilir. Buğulanmış, şeker hastalığı hastası ve direnci düşük hastalarda enfeksiyon ilerleyerek malign otitis eksterna adı verilen ve kemik iltihabı ile seyreden elan zehir tıpkısı tabloya sefer açabilir. Bu belirtilerin görülmesi yerinde mesafelik geçirmeden bir kulak koku alma organı derbent uzmanına başvurulmalıdır.

ALINACAK OLAĞAN ÖNLEMLER

Havuz yahut bahir sonrası kulak, bozulmamış aynı peşkir yahut kağıt mendille kurulanmalı ve banko buğulu bırakılmamalıdır. Temizliğinden sakıncasız olunan havuz veya deniz yeğleme edilmelidir. Havuz suyundaki klor miktarı dahi bu hastalığa yakalanmada kocaman benzeri etkendir.”

Dr. Yılmayan, hastalığın tedavisi için sık muayene; aspiratörle arılık, akla yatkın umar tedavisi, dış kulak yolundaki asit temel dengesinin sağlanması, ağrı kontrolü, diyabet üzere faktörlerin kontrolü, su ile temasın ortadan kaldırılmasının kebir olduğunu bile belirtti.

Bir Cevap Yazın