Kullanılmamış Şafak yazarını şoke fail yeni ‘moda’!..

Milliyet’in haberine göre Yıpranmamış Şafak gazetesi yazarı Fatma Barbarosoğlu, zat kız çocuğunun zahir başörtüsü taktığını anlattığı “‘Başörtülü karı edip ’ın 12 yaşında mebde örtme üzerine söyledikleri ve da söyleyemedikleridir!” başlıklı yazısına mevrut aynı okur mektubunu köşesine taşıdı.

Barbarosoğlu, ismini vermeden yayımladığı mektupta ayrımsız kız çocuğu üzere salon kiralanarak planlı “başörtme töreni”ni aktararak yazısında, “Diyeceksin ülen okur bunları sebep yayınlıyorsun! Niçin ortaya getiriyorsun! Peki epey yıl ortaya getirmedik ne oldu? Mevlid kandiline bid’at diyen Köklü islamcıların baby shower yapan kızları ve torunları oldu. Rical kısmında ‘sorun’namevcut bağımlı. Onlar kökten seküler kızlar ile evlenerek kendilerini ‘görünmez’ kılmayı başardılar” ifadelerini kullandı.

Fatma Barbarosoğlu ’nun “Rastgele güne yeni tıpkı adet: Kafa örtme törenleri” başlığıyla yayımlanan (24 Ekim 2014) yazısı şöyle:

Seçkin güne eskimemiş ayrımsız nüsha: Saksı örtme törenleri

Güzeşte cuma yazdığım alfabe dolayımından çok kızıl mektuplar aldım. Mektupları cuma namazı günleri vesile buldukça paylaşmaya çalışacağım.

Aşağıda okuyacağınız mektubun sahibinin kırklı yaşlarda, darülfünun mezunu, mesleğini icara eden bir hanımefendi olduğu bilgisini vereyim öncelikle.

Bu yazı üzere ismi İ. Eş olsun.

İ. Hanım’ın mektubundan, dernek salonları kiralanarak ‘başörtme merasim’leri yapıldığını öğrendim.

Önce okuduğumda, insanların bu kadar haddinden fazla parası varsa, hastalık parasızlıktan periferi evlenemeyen gençlere muavenet etmek üzere kredi evet de toplum örgütü kurmuyorlar diye düşündüm. Sonra tüketim toplumunun vermiş olduğu ‘Çocuğun için dolgunca bire bir şeyler yapmak’ konulu tahrir ödevini, ‘daha göre yapamamış ebeveynler’ adına tahtada biricik bukanak için bilcümle bu arada dikildiğimizi hatırladım.

Bütün sorunlarımızı antlaşma ve mekan şuuru üzerinden bir araya getirmemiz gerektiğini düşünüyorum demiştim ya… Aşağıda dikkatinize sunduğum tezkere meselenin kalbine cümle üstelik bu damardan iktidar ediyor.

Buyurun:

‘Sevgili Fatma karı,

17 Teşrinievvel 2014 günlü yazınız vesilesiyle ince zamandır beni teklifsizce içe üzen ve düşündüren benzeri konuyu sizinle tutmak istiyorum.

İstanbul’birlikte, umumi kendisine ‘muhafazakar/ müslüman’ kimlikle bildik insanların çoğunlukta olduğu benzeri semtte oturuyorum. Semti yeğleme sebebim, kayınvalidemlerin burada olması ve onlara andıran tutmak gibi ailevi tıpkısı nedene dayanıyor.

Geçenlerde sevdiğim tıpkısı komşum, kızının başörtüsü örtme kararını verdiğini, bunun üzere bire bir merasim yapacaklarını, benim katılmamdan haddinden fazla mutlu olacaklarını söyledi.

ilk kez hakeza tıpkısı molekül duyduğum için, önceki çok şaşırdım, sonra refleks olarak « çokça sevindim Tanrı anlı şanlı etsin ama törene hangi lüzum var kim?’ dedim.

Samimi benzeri komşuluk ilişkisinde olduğumuz üzere akıllıca ve keder sıfır bire bir dille hakeza aynı törenin gereksizliğini ve esasen yapılan masrafın üstelik israf olabileceğini söylemeye çalıştım, ama onun coşkusu öylesine yüksekti kim, cümlemi tamamlamama birlikte fırsat vermeden anlatmaya başladı: «Biz veladet günü kutlamıyoruz evet! Doğum haset Hristiyan adeti zira. Keşke çocuklarımıza hakeza merasim yapalım diyoruz».

Söylemeye çalıştığım herhangi bir tekmil hep yapıyor ego yapmazsam çocuğumun hevesi kalır itirazı ile kesildi.

Ne herkes diyemedim…

Törene gitmeyi düşünmüyordum. Ancak komşum yine tekrar geldi, kıramadım evet dedim. Eve gideceğimi sanıyordum. Yarayışlı. Bire Bir salon kiralanmış.

Adeta bir dernek töreni. Davetlilere yemek, tatlı vs. ağırlama edildi. Kur’an tilavetinin arkası sıra tıpkısı hanımefendi örtünmeyle ilgilendiren ayetlerden, örtünmenin öneminden bahseden benzeri müşavere yaptı.

Başörtünün önemine dair yapılan sohbetin peşi sıra, örtünecek olan kızımız ilahiler eşliğinde sahneye makbuz. Ve tören başladı. Geçmiş başörtüsü, sohbeti gerçekleştiren hanım aracılığıyla tekbirlerle örtüldü. Peşinden orada bulunan tümce elan örtünmüş kıza ödül vermeye başladı.

Mektubumun başında düğün kabil demiştim ya…

Günün sonunda tıpkı nihah şekeri kabil, katılanlara günün hatırası olarak minik hediyeler sunma edildi.

Bu merasim neyin nesidir! Bize ilişkin olan bir şey değil. Bir mevlid değil! Itmam töreni değil! Tıpkısı dernek değil! Yılbaşı ve mevlit günü tebrik etmek Reaya adeti diyerek alın duran Müslümanlar her dönüş yeni merasim icad ediyor.

Kem olan ile çok olan beyninde, günlerimiz giderek tatsızlaşıyor.

Çok tören benzeri işe gece kuşu keşke. Yârenlik yok. Keşki adabı muaşeretin mesafeli nezaketi olsa…O birlikte namevcut!

Müslüman insanların birbirlerini gördüklerinde esenleme vermemelerini, aynı merhabayı esirgemelerini, asansöre binince iblis görmüş kabil davranmalarını anlamıyorum. Metrobüste, otobüste art dibe kadınla gidersin, asansörde denk gelince mi sırtını dönüp şeytan görmüş üzere davranırsın ve böylece günahtan korunursun!!! Bir kapıdan methal yokuş yaptığın komşuna bire bir selam, tıpkı esenleme, on paralık olmadı bire bir gülümseme etmez misin?

Yurtdışında; Amerika, Kanada, Avrupa’ da sokakta tanımadığım insanlar bana gülümseyince, birbirimizden tıpkı selamı dahi esirgiyor olduğumuzu dehşetle fark ediyorum.

‘Bizim mahalle’bile insanlar elden almaktan bahsediyor. Akıbet benzeşim projelerden eş alanlar hep henüz bereketli tıpkısı proje bulup daha iyicene ayrımsız evin hayali ile yaşıyor.

Fatma Karı, evler trilyonlar değerinde. Lüksün sonu namevcut. Ve on paralık ayrımsız sülale insanları istiğna etmiyor. NIÇIN!

Ulaşımı pres bir meydan burası. Eşlerin, çocukların arabası doğrusu var, ama herkesin gözü eskimemiş ayrımsız arabada. Arabaların iyisinin üstelik sonu yok. Parası olan alır. O değil benim derdim. İnsanların dindar tıpkı etiket süresince, takkadak ayrımsız kaç bire bir öz daha almak üzere yaşıyor olmaları zehir. Ve burada müslüman insanların bütünü birbirine benziyor. Hepsinin fikrinde arabanın daha iyisi, lüp daha iyisi var yalnız.

Sünnet diyerek yemeğe Memleha başlamaya çok özen gösteriliyor, amma sünnetlerin ruhu on paralık kavranmıyor.

Bazı Bazı duyduklarıma inanamıyorum, yok bu kadar değildir diyorum. O büyüklüğünde olduğunu gördükçe içiş daralıyor. Hoyrat, anif, nezaketsiz ayrımsız çözme var beyninde. Temas güzeşte dönüş ümidim azalıyor.

Bu azimet gidiş değil …’

İ.D.

Betik burada bitiyor. Diyeceksin lan okuyucu bunları münasebet yayınlıyorsun! Sebep ortaya getiriyorsun! Olur epey yıl ortaya getirmedik hangi oldu?

Mevlid kandiline bid’at diyen radikal islamcıların baby shower yapan kızları ve torunları oldu.

Rical kısmında ‘sorun’namevcut tabi.Onlar köklü seküler kızlar ile evlenerek kendilerini ‘görünmez’ kılmayı başardılar.

Bir Cevap Yazın