Kültür ve Turizm Bakanı Maharetli Ünal’dan izahat

Eskimemiş Asır’üstelik vadi alan habere bakarak turizm sektöründe “temas şey karışma” bütün namına duygu turizminin canlandırıldığı ve “kent”, “toprak” tanıtımlarının yöre plana çıkarıldığı çağ başlıyor. Turizmde yapılacak esaslı yapısal değişiklikleri anlatan Ekin ve Turizm Bakanı Kankızıl Ünal, Tatil tercihi yaparken avantür duygusunu sürdürmek istediğimiz düz farklıdır, güven duygusu sürmek istediğimiz saha farklı. Tanıtımın stratejisini bu şekilde insanların duygularına bakarak tebarüz etmek gerekiyor. İnsanların değişik duyguları yaşayacakları konseptler, alanlar kurmak gerekiyor. ‘Seçme molekül karışma’ sistemlerle bunu veremiyoruz” dedi.

Bakanlığın çalışması

Rusya ile yaşanan sürecin peşi sıra bire bir yandan turizm sektörüne ivedi destekleri sağlamak amacıyla çalışan Firez Bakanlığı, başka taraftan de turizm sektörünün yıllardır ihtiyaç duyduğu yapısal değişiklikleri başlatmak amacıyla kolları sıvadı. Firez Bakanı Ünal, tanıtım ve turizmde yapılacaklarla ilgilendiren şunları söyledi:

RUSYA PAZARI: Antalya şu anda dünyanın genişlik gür turizm altyapısına ehil. İspanya’dan dahi insanlar gelip burada otellerimizi inceliyor. Bu altyapının turistsiz kalması bahis konusu değil. Ancak Rusya pazarını kaybetmek istemiyoruz. İkinci olarak dahi hem Antalya hem de Türkiye genelinde pazarımızı çeşitlendireceğiz. Yani “Bize müşteri mi yok, Moskof gelmezse gelmesin” eylemek akilane benzeri söylem gayrimümkün. Ülkü çözüldüğünde bizim o pazardaki algımızla ilgili bire bir ülkü oluşmasını istemiyoruz. Bunu yaparken birlikte gerilimi tırmandırmamak ve Türkiye’ye karşı düzenlenen karaca propagandaya alın sektörün etkilenmemesi için önlemler ahzetmek gerekiyor. Bu sorunu aynı okazyon yerine görüyoruz. Çünkü turizm sektörünün uzunca süreden beri ciddi yapısal tedbirlere ihtiyacı var. Hem kurumsal hem türel anlamda, eskimemiş aynı kanuna kavuşmaya ihtiyaç var.

TURİSTE DOKUNMALIYIZ: Tanıtımı sadece yurtdışında Türkiye’ye ati olan kişilere fora etmek ile imdi Türkiye’ye mevrut turiste bile Bakanlığın ya de aynı aklın dokunması gerekiyor. Türkiye’ye seçkin sene 43 milyon turist geliyor ama onlara burada kimesne dokunmuyor. Yalnız sorun yaşadıklarında enformasyon noktaları var onlarla ilgilenecek. ‘Bu adi dokunuşlar hangi olabilir’i çalışıyoruz.

“RASTGELE MADDE DAHIL” DEĞİŞİYOR”: Çıktı “ihtisas turizmi” diye niteleyerek tıpkı kavram kullanılıyor. Ne tatile gideriz? Tıpkı duyguyu sürmek amacıyla. Tatil yerini tercih ederken hangi duyguyu devam etmek istediğinize bakarak yeğleme edersiniz. Macera duygusunu yaşamak istediğimiz meydan farklıdır, atılganlık duygusu devam etmek istediğimiz düzlük değişik. Tanıtımın stratejisini bu şekilde insanların duygularına bakarak tebarüz etmek gerekiyor. İnsanların farklı duyguları yaşayacakları konseptler, alanlar düşünmek gerekiyor. “Rastgele husus dahil” sistemlerle bunu veremiyoruz insanlara. Sektörümüz birlikte müstacelen bu sistemden çıkmaya çalışıyor. Bunun adına bu soy tıpkısı sistemin oluşturulması

TURİZMCİLERİN GÖZÜ BAKANLAR KURULU’NDA : Türkiye genelindeki mecmu turizm sektörünün gözü zaman gerçekleştirilecek Bakanlar Kurulu’na çevrildi. Turizm sektörünün taleplerini düz Nazır Ünal, Bakanlar Kurulu’nda konuyla ilişkin benzeri banak gerçekleştirecek. Bakanlar Kurulu’nda Rusya ile yaşanan sürecin ardından turizm sektörüne hangi kadar destekler verileceği masaya yatırılacak.

“SAİNT TROPEZ” MODELİ : Icra Vekili Ünal, “Sektörle gerçekleştirdiğimiz toplantıda gündeme mevrut “destinasyon yönetimi” çok koca. Tanıtımın mantığını değiştirmemiz gerekiyor. Türkiye’yi değil, mahsus bölgeleri, şehirleri öncelemek haddinden fazla eke. Saint Tropez’i kamu insanlar bilir ama nerede olduğunu bilmez. Yani takanak yerine turizm bölgelerinin, şehirlerin tanıtımının dolay plana çıktığı ve bunu yaparken bile o bölgedeki insanları tanıtımın paydaşı haline getirdiğimiz herkes. Tanıtımı lokalleştireceğiz ama o lokalleşen tanıtımı birlikte entegre benzeri aklın yönetmesi gerekiyor. Antalya G20’de bu yapıldı. İnsanlar değme yerde Antalya yazılarını gördü, Antalya’yı tanıdı” dedi.

Bir Cevap Yazın