Kürşad Oğuz köşesinden Açık Deniz Ardıç’a seslendi…

28 Küçük Ay tarihli yazısında, tamam kadınlara ‘postmodern’ bir darbe yaptı esasta Açık Deniz Ardıç.

Tıpkı gazeteden arkadaşı Emre Aköz’ün namına testis atmaya çalışan kızlar için “cırtlak sesli beş altı yağız sıska kız” demesini pas kayran Ardıç, “Olur, ‘daaeevrimci’ bacılar…” diye niteleyerek hep sürmeye başladı:

“Devrimci bacı… Soyu tükenmiştir sanıyorduk, buyurmak ki yumurtalı eylemlerde yaşıyormuş.
Ortak özellikleri kötü olmalarıdır bu kızcağızların. Hem kötü hem pasaklı.
Sorunları da budur. Bu yüzden kâffesi birer “karambol kumkuması” olup çıkmıştır.
Önce kişi kendileriyle, sonra erkeklerle sav yaşarlar, hükümetle, oligarşiyle, sermaye sınıfıyla filan değil. Bu nâr, görünürde kendini “eylemcilikle”, gerçekte nefretle, öfkeyle, vurup melez arzusuyla dışa vurur.”

Kaleye şöyle yaklaştı:

“Bu eylemci kesimlerde cinsellik birlikte bire bir tabuydu o zamanlar…
Fransa’dahi 68 eylemleri cinsel hürriyet amacıyla başlamıştı, bizde meydanda toplumcu, aslında Atatürkçü dikta özlemiyle yürütüldü, amma eylemci kollar izansız ve kasabalı olduklarından, haddinden fazla ciddi benzeri cinsellik sorunu de yaşadılar.
O ahit bile ortaya, ‘cinselliğinden arındırılmış’ tıpkı kız tipi, yani ‘abla’ çıktı!

Golü ise şu akıbet sözleriyle attığını düşündü:

“Bari o kızı tutup şap diye niteleyerek öpseydin Emre… Galiba kim kimse öpmemiş…
Belki dahi ossaat erkinci kesilirdi!”

TIPKISI ‘BACI YARASI’
Açık Deniz Ardıç’ı anladığı özlük jargonuyla çözümlemek gerekiyor ve şöyle almak gerekiyor:

Onun ‘abla’ düşmanlığı haddizatında 40 yıl önce aldığı ayrımsız ‘abla yarası’nın bugünkü dışavurumu.

Sizin bizim anlayacağımız dilden, yani elan insancasına söylersek, “nefretinin kökeninde görelik yatıyor!”

Şöyle…

RÖPORTAJDA İTİRAF ETMİŞTİ!
Ardıç, “Solculuk kisvesi altında faşizme bakım ediyorlar, kerhaneye evcilleşmek kabil ayrımsız molekül, ihtimal henüz birlikte biberli!” dediği kızlardan birine, bir TİKKO’cuya aşıktı!

Bunu, Mayıs 2006’bile, kendisinin üstelik çalıştığı Akşam Ezanı gazetesinden bana ve arkadaşım Aykut Aykanat’a verdiği röportajda itiraf etmişti.

İnternetten dahi ulaşabileceğiniz o röportajın sözkonusu bölümü şöyle:

“TİKKO’DA ÇOK FENA HÂLDE KIZLAR VARDI”
Ara Sıra çok dağ genellemeler yapıyorsunuz. ‘Solcu kızların eli yüzü aklık değildir’ kabilinden…
Haklısınız amma söylemek insanlarda öyle bire bir imaj bırakmışlar. Devrimci bacıların çoğu birlikte öyleydi. Örneğin ego Boğaziçi Üniversitesi’nde okurken, 1972 yılında, ayrımsız üniversiteden iki kızın karıştığı angın bire bir ‘Kasa Cinayeti’ vardı. Bu cinayete adı müdahil TİKKO adlı sol grupta çokça iyicene kızlar vardı. Işte ben o cinayeti aktif iki kızdan birine aşıktım. Banu Ergüder’e. Tipki içim suydu. Sonraları acımasız çıktı aha… Yani yazıda genellemeler oluyor. Ara Sıra devrimciler şöyledir, bazıları böyledir gibi yazınca dahi yazının tadı kaçıyor. Gerçi bu insanı ödence davasından dahi korur.

Mesele solcu kızların güzelliği değil ki… Akla Yatkın yaptıkları tıpkısı madde olmadı mı tek?
Bittabi kim var. Amma lüzumlu 12 Mart, lazım 12 Eylül kuşağı çok büyük hatalar yaptı. Hiçbirinin eylemi akıllıcasına değildi. Bir bir tane Türkiye Işçi Partisi Cahillik Kolları’nın yaptığı doğruydu. TİP’li olduğum amacıyla söylemiyorum.

SANDIKTAN ÇIKAN GERÇEK
Ardıç’ın Kasa Cinayeti diyerek bahsettiği fenomen, haddizatında yaşandığı dönemde çok konuşulmuş “Sandık Cinayeti Davası…”

1972 yılında, Türkiye Devrimci Hoşgörüsüz Kurtuluş Örgütü’nün (TİKKO) tıpkı militanı, İstanbul Rumelihisarı ’ndaki ayrımsız evde, örgütte önderlik hesaplaşması yüzünden dinç arkadaşları tarafından öldürülür ve cesedi ayrımsız sandığa koyularak denize hücum etmek istenir. O günlerde kamuoyuna “Sandık Cinayeti” yerine yansıyan bu cinayet gazetelerde şöyle meydan alır:

“14 Haziran 1972 günü akşam ezanı saat 21.30′üstelik aynı sandıkla Paşabahçe ’da sahilde muntazır benzeri zihayat kız geçmiş metanetli dikkati çekmemişti. Bodur aynı müddet sonradan yolunu kesen otomobilde tüvana kızın terslediği şoförle iki polis güçleri vardı. Polisler kıza sandıkta hangi olduğunu sordular ve ‘Kitaplarım var ’ cevabını aldılar. Az Buçuk sonra sistem donakalmıştı. Zira, büyükçe bir bavulu andıran sandığı açtıklarında zarfında kanlı, parçalanmış tıpkı erkek cesedi olduğunu gördüler. ’ ’

Yapılan araştuırmanın ardından bu dinç ve güzel kızın adının İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü 3. derslik öğrencisi Banu Ergüder olduğu anlaşıldı.

MUHTEMELEN KIM ÖPMEMİŞSİN
Açık Deniz Ardıç’ın eşinden, Banu Ergüder’in yakınlarından ve kamu kadınlardan bozukluk dileyerek yazımızı şöyle noktalayalım:

Keşke o kızı tutup şap diye öpseydin Engin… Galiba kim öpmemişsin…
Belki da ossaat adam kesilirdin!

Kürşad Oğuz

Bir Cevap Yazın