Kürşat Alnıaçık:

Kürşat Alnıaçık’ın Akşam’de yayınlanan röprotajı…

Ailenizde az daha sanatkâr sıfır kimse namevcut. Sizin amacıyla oyunbazlık ayrımsız kaderdi diyebilir miyiz?

Akıllıcasına söylüyorsunuz artist tıpkısı aileden geliyorum, Konservatuvara girmemde ailemin haddinden fazla iri desteği oldu fakat bunun benim kaderim olduğuna inanmıyorum. Bu ağız ağıza benim öz tercihimdi.                                    

İngiltere ’de oyun okurken çağdaş dans eğitimi birlikte aldınız; dansa ilginiz pekâlâ başladı? Teyzeniz de balerin. Onun etkisi oldu mu?

Konsevatuvara evvel girdiğimde benzeri familya dostumuz olan Geyvan McMillen ile tanıştım. Kendisi Opera Bale ’da koreograf yerine fariza yapmaktaydı. Onun yönetiminde bir takım kurarak  kim bu grubun içre Mustafa Kaplan, Mehmet Sander, Ilgım Meriç kabilinden şu anda de yurtiçi ve yurtdışında arzulu adına müteharrik dansçılar vardı, modern dans çalışmalarına başladım. Bu kısaca 4 yıl sürdü. Mezun olduktan bilahare burslu adına LAMDA ’ya kabul edildim. Piyes eğitimimin birlikte, zat imkanlarımla London Contemporary Dance School ’de, çağcıl dans eğitimine bitmeme ettim. Türkiye ’ye döndükten sonradan ise dans çalışmalarım, tiyatroyla gelişigüzel bitmeme etti.

EROL TAŞ ’A BENZETİLMEK HAVA VERİR

Sizi imdi dokunaklı herif rollerinde gördük. Amma insanlar sizi gine bile sevdi. İnternette sizin amacıyla tıpkısı nevi yeni evlat Erol Taş yorumları var.

Erol Taş gibi Türk sinemasına balaban emeği geçen balaban bire bir ustaya benzetilmek bana gelgel verir. Ancak o dönemin ‘kötü kayırıcı ’ algısıyla benim bu dönemdeki ‘incitici âdem ’ algım farklıdır. Ben, o karakterin psikolojisinden, yaşadıklarından yola çıkarak çın nedenlerini bulmaya çalışırım. Belki de bu yüzden peyrev, karakteri sevmese birlikte kendiyle o karakter arasında empati kurar.

Son olarak ‘Malihülya ’ dizisinde Bâtın ’ın babası Alemdar Sezin rolündesiniz. Bu kere değişik aynı rolle peyrev karşısına çıkıyorsunuz.

Alemdar Sezin ’in bile zaafları, hataları var ve bunlar onun yaşamını, ilişkilerini, geleceğini belirliyor. Sonuç zamanlarda izleyicilerden imdi çığlık insan olmayın eleştirisini almaya başlamıştım. Beni mebzul koca rolünde kabul etmek istediklerini dile getiriyorlardı. Alemdar Sezin karakteri birlikte bana bu fırsatı verdi.

Eşiniz Gerçeklik Alnıaçık ’ın şan aldığı dizinin de Melankoli ile tıpkı saatte düz aldığıyla ilişkin duyum çıktı. Neler ifham etmek istersiniz?                                                          

Bir saatte farklı kanallarda izleyicilerimizin karşısında atılmak, bizim amacıyla çokça eğlenceli…

Malihülya ’nın masalımsı aynı hikayesi var, sizi bu projede çeken neydi?                          

Kamer Yapım inandığım, ayar verdiğim bir şirket, bunun yanında biraz önceki bile bahsettiğim kabil Önder Sezin ’in farklı tıpkı ıra olması ilgimi çekti.

EŞİMLE KÖPOĞLULUK ATÖLYESİ AÇIYORUZ

Kemal ve Pinhan ’ın aşkı mucizelerle ve imkansızlıklarla dolu. Siz mucizelere inanır mısınız?

Hayata önceki merhaba dediğimiz an mucizevi bir zaman ’dır ve bundan sonra insanlar tercihleriyle ve yaşadıklarıyla sonraları ‘mucize ’ diye adlandırdıkları o anları kendileri yaratırlar.                  

Seyir ve raks bitmeme ediyor mu? Bu sezon yıpranmamış oyununuz evet dahi başka aynı projeniz var mı?

Şu an tıpkı oyunum bulunmayan. Bu proje yeterince zamanımı alıyor. Eşimle gelişigüzel kurmak istediğimiz ayrımsız düzencilik atölyemiz var. Onun üstünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bir Cevap Yazın