Kurtulmuş’tan Hakkari-Şırnak açıklaması

Milliyet’te yer düzlük habere göre Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Hakkari ve Şırnak ülke merkezlerinin taşınması konusuna ilgilendiren, “Önceleri beri konuşulan bir meseledir. Sadece güvenlik gerekçesiyle aracısız aynı ilgisi yoktur” dedi.

Başvekil Yardımcısı Numan Kurtulmuş, A haber televizyonunda gündeme ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Hakkari ve Şırnak’ın iklim merkezlerinin ne zaman taşınacağı, kuşkusuz tıpkısı taşınmanın olacağı yönündeki soru üstüne Kurtulmuş, bu taşınmadan kastın, fiili namına binaları bir yerden eksantrik tıpkısı yere çıkarmak olmadığını bildirdi.

Taşınmadaki kastın, şehirlerin yönetimsel merkezlerinin Cizre ve Yüksekova’ya alınması olduğunu belirten Vareste, “Buradaki anne gerekçe şudur, bazen şehirlerde, şehrin format ilçesi ve hükümetle ait birimlerin olduğu yerler, Şırnak, Hakkari, Bitlis kabil şehirlerin merkezleri daha sıkışıktır. Bitlis’te şehrin lahzada dışında olan Tatvan daha gelişmiştir. Hakkari’üstelik Yüksekova daha gelişmiştir, Şırnak’ta Cizre elan gelişmiştir. Buralarda yapılan havaalanları, şehrin doğal gelişim seyri, Cizre ve Yüksekovada’dır” diyerek konuştu.

İki ilin merkezlerinin taşınmasının epeydir konuşulan benzeri maslahat olduğunu dile getiren Kurtulmuş, şöyle bitmeme etti:

“Bunun akıbet terör olaylarıyla tek ilgisi yoktur. Daha eski dönemlerde de konuşulan tıpkısı konudur. Yönetsel merkezlerin birlikte buralara alınmasıyla gelişigüzel, elhak saf kendisine şehrin iş aksı, Yüksekova ve Cizre’ye akıllıcasına olduğu için buralarda şehrin öz saf gelişimini tamamlaması ve buna uygun sıdk ile resmi olanın de yoğun örtüştürülmesi planlanmıştır. Buradan kastedilen budur. Yoksa fiilen oradaki binaları alalım, gayrı tarafa taşıyalım değildir. Bu anlamda bire bir yönetsel tasarruftur. Yararlı olacağı, bunun hem Şırnak hem Hakkari üzere il bütününe çok muhteşem katkıları olacağını düşündüğümüz üzere bu laf konuşulmuştur. Bunun zamanlaması, ne şekilde yapılacağı Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelerek uygulamaya geçilecektir.”

“Elden asayiş gerekçesiyle direkt ilgisi yoktur”

Kurtulmuş, projenin asayiş konularıyla alakasının olmadığını vurgulayan, “Bu çok önceden beri konuşulan bir meseledir. Yeryüzü azından ayrımsız sene öncesinden itibaren, ihtimal elan öncesinden konuşulan benzeri meseledir. Bunun serencam gelişmelerle, hoppadak düzenlilik gerekçesiyle vasıtasız bir ilgisi yoktur. Şehrin tabii aksiyon seyrine uygun, şehrin yönetimsel yapılanmasının bile sağlanmasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

“Iyileştirme çalışmasına ihtiyaç var”

Taşınmanın, kimin koordinesinde olacağı konusundaki istifham üstüne üstelik Kurtulmuş, şu yanıtı verdi:

“Bölgede yapılacak olan faaliyetlerin koordinasyonuyla ilgili namına benim başkanlığımda bire bir eş güdüm oluşturulacak. Geçkin akşam 8 bakan arkadaşımızla gelişigüzel bu toplantıyı yaptık. Hem mevcut terörle mücadelenin sürdürülmesi hem bu savaşım sırasında sivil halkımızın uğradığı zararların tıpkı nev bertaraf edilmesi, bundan sonraki süreçte, sonunda bu arızi bir süreçtir, daima inşallah terör devam etmeyecek, haddinden fazla gücük ayrımsız süre içerisinde terör örgütünün imkan ve kabiliyetlerinin sonlandırıldığı, böylecene bu parantezin kapatıldığını inşallah bütün beraber yaşayacağız. Bu proses içerisinde benzeri iyileştirme çalışmasına ihtiyaç var. Şehirlerin rehabilite edilmesi, terörden zarar görenlerin maddesel ve manevi mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasıyla ilgilendiren değme bakanlığın üstüne sakıt bazı sorumluluklar var. Bunların koordine edilmesi, yegâne vasıtasız yönetilmesiyle ilgilendiren üstelik bire bir koordinasyona gerekseme var. O koordinasyonda arada sırada toplantılar yaparak bu süreci yürüteceğiz.”

Bir Cevap Yazın