Kusturica’yla ekşiyen ‘Kızıl Portakal’ı umum tatlandırdı!

Elan başlamadan, Ahi Kaplanoğlu ’nun Emir Kusturica ’nın hakem heyeti üyeliğine reaksiyon olarak ‘Bal ’ filmini çekmesiyle sorunlara aylı olduğunu hissettiren ‘47. Arsıulusal Antalya Kızıl Portakal Film Festivali ’,  küşat töreninde MHP ’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Reşat Oktay ’ın yavuklu protestosuyla pir gerildi.

Protestocunun salondaki CHP ’liler marifetiyle susturulup korumalarca hariç çıkartılmasının peşi sıra bayram düzlük Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Akaydın, Hars Bakanlığı ’nı da kınayan tıpkısı meşveret yaptı. Kültürden sorumlu insanların kültürsüzlüğüne değinen Komutan, Kusturica ’nın sanatından muhit festivale nida edildiğini ve hoşgörüsüzlüğün sinema kadar sanatlarda yeri olmadığını vurgulayarak bu pir etkinliği, sanata siyaset bulaştırarak, kirletmek isteyenleri kınadı. Törene dil cambazı adına katılan Birey Dündar ise ‘Bu yıl festivalimiz olağandan politize reşit ’ diye niteleyerek sözlerine başlayıp sinemanın haksızlığa vadi okumasına değindi. Antalya ’yı sinema tarihini aydınlatan bire bir meşaleye benzeten Dündar, NTV ’nin da dokümanter kuşağıyla buna katkıda bulunacağını hatırlattı.

Bu nahoşluğun gölgesinde Doğa Rutkay ’la Kağan Yılmaz ’ın sunuculuğunda, ‘Sanatta Yüklülük ’ ödülü kayran Müjdat Gezen ’mağara esprileri ve Melike Demirağ ’ın şarkılarıyla renklendirilmeye çalışılan fakat midi ayrımsız küşat işleyen festivaldeki mağaza düzeni de evlere şenlikti! Plastik sandalyelere geçirilmiş beyaz zehir örtülerle ‘düğün salonu ’ havasına sokulan ‘Içki Piramit ’teki patırtılı ve çırağ düzeni de Tanrı ’a emanetti. Programın ‘Açılış ’a göre hafif kalması ayrımsız yana organizasyonda kimsenin kimseden haberi yoktu! Tören bitiminde, Emir Kusturica ’nın AKM önündeki alanda dinleti vereceğinin anonsunun yapılmaması da ‘Tepkilerden korkuldu ’ şeklinde yorumlandı…

Bursa ’daki festivale üstelik katılan fakat orada reaksiyon görmeyen Egemenlik Kusturica, Antalya ’daki bu olayın ardından ‘Dirimlik güvence ’ gerekçesiyle ülkesine dönerken hem ‘47. Arsıulusal Antalya Değerli Portakal Film Festivali ’nin tadını ekşitti hem üstelik fikir ayrılıklarına amil oldu! Kimileri daveti yazık namına gördü. Kimileri üstelik olaya ‘konuşma ’ yönünden yaklaşıp protestoyu kınadı. ‘Off Karadeniz ’mağara yönetmeni Saf Yöre birlikte protestonun yanlışlığını dile yayımlamak isteyenlerdendi. Hazırladığı bültenini Büyükşehir Şehremini Mustafa Akaydın ’ın üstelik bulunduğu ‘Matbuat toplantısı ’nda okumak talip Ön, salonda amade bulunanlardan bazılarının müdahalesiyle susturulmaya çalışıldı. Mustafa Akaydın ’ın araya girmesine rağmen konuşturulmayan Ön ’a reaksiyon o kadar büyüktü kim, ancak kendisini çevreleyen matbuat mensupları yardımıyla sakil sonuçlardan korunabildi. 

Açılışın rövanşı sayılabilecek bu tatsızlıkla adamakıllı gerilen festivale dilsiz katansa halktı! ‘Artist Korteji ’yle coşan Antalya, ‘Onur Gecesi ’yle üstelik sanatçıları onurlandırdı. Türker İnanoğlu adını taşıyan Yeşilçam Yolu ’nun açılışının peşi sıra ‘Pencere Ehram ’teki törende Safa Önal, Aydınlık Süer, Ertem Göreç, Gülşen Bubikoğlu, Anlaklı Alasya ve Güçlü Akpınar ödüle layık görülürken Yeşilçam ’bile sadece şarkılarıyla var olan Belkıs Özener birlikte oğluyla birlikte konuklara kırnak dakikalar yaşattı.

Halkın sahiplendiği festivale, ayrımsız destek bile Isparta ’dan geldi. Sanatçıları gül sularıyla karşılayan Ispartalıların ısıdam ilgisi, Anadolu insanının müzakere sevgisinin göstergesiydi! Kortejin ardından Mustafa Akaydın ve Isparta Valisi Mualla Haydar Öner ’mağara da katılımıyla ‘Süleyman Demirel Müzesi ’ni müzakere fail sanatçılar, İslamköy ’birlikte da sevgiyle ağırlandı.

Filmlere alçak ilgi gösterilen ‘Altın Portakal ’de hangi yazık kim beyaz perde salonlarının yetersizliği, istenmeyen olaylar yaşattı! Alelhusus AKM ’nin ‘Aspendos ’ salonundaki patırtılı ve projeksiyon kalitesizliği rahatsız edici boyuttaydı. Jüri uğrunda yapılan ‘gala ’ gösterimlerinde üstelik hoparlör cızırtıları kulak tırmalarken ‘Kar Beyaz Zehir ’ın gösteriminde sesin ağız ağıza kesilmesi sabırları taşıran sonuç katre oldu. Dakikalarca süren bu aksaklığa zamanında müdahale edilmemesi salonda küfürlü protestoya yol açtı. Benzeri hanek organizasyonunda ‘Filmin içine s.çtınız ’ denmesi kadar özen gelgelli olan tıpkısı bambaşka laf üstelik ‘Press ’ filminin gösteriminde Kürtçe konuşanlara ‘Lütfen Türki konuşun ’ şeklindeki müdahaleydi! Yaşanan bu tatsızlıkların yanı sıra sık sık ortaya çıkan maharet aksaklıklar birlikte seans programlarının değişmesine misil açtı. Bunun en iyicene örneği ‘Saç ’ filminin galasının ertelenmesiyle yaşandı; seanslar bozma edilirken birtakım salonlara bile ilişik seans konuldu.

Okulları, esnafı ve cezaevini da unutmayan ‘Altın Portakal ’ın kapanış gecesiyse açılışı aratacak cinstendi! Festivalin yüzü olan Ebru Akel ’in bilmiş ancak beceriksizce tavırlarına Engin Altan Düzyatan ’ınkiler da eklenince ortaya eksiksiz tıpkı banak skandalı bundan sonra. Hediye verecekleri alacaklarla tıpkısı türlü sahnede buluşturamayan bu katlanılamaz(!) ikilinin amatörlüğü, Türkiye ’ye işlerini kulp edip gelmeyen, Claudia Cardinale ’ye bağış atfetmek amacıyla Bahir Baykal ’ı sahneye çağırmasıyla doruğa imdi. Dakikalarca Valör İnanır ’ı ve Bahir Baykal ’ı sahnede bekleten Ebru Akel, Cardinale ’yle benzeri somurtkan telefon konuşması yaptı. Fakat tamlık uyarılara karşın, viran olduğu gerekçesiyle, telefonun hoparlörünü açmayan Akel ’in bu konuşmasını kendisinden eksantrik duyan olmadı! Hediye düzlük yabancıların teşekkürname konuşmalarını tercümeye ister duymayan yahut kendilerince Türkçeleştiren bu birlikte sunucular, bergüzar alan filmlerin bodur tanıtımları gösterilirken da kenara çekilip görüntüyü karışma etmemeyi düşünce edemediler.

Salonun çoğunluğu tarafından izlenemeyen Hüsnü Şenlendirici ve Özcan Deniz ’mağara programları esnasında, ‘Kapanış Töreni ’nde ihsan verecek olanlarla ortamdan sıkılıp dil-dışarı yapanların yarattığı sirkülasyonsa oldukça tasalı ediciydi! Bu başıboşluk büyüklüğünde garpçı olan tıpkı bambaşka bekçi dahi uluslararası aynı festivale katılanların fotoğraf kıyafetindeki özensizlikti. Şort, tişört ve tıpkı tufeyli giysilerle ortama onurlandırma edenlerin bu davranışı acep sapkın tıpkı modernleşmenin mi yoksa tırsmak yoksunu tıpkısı kültürsüzlüğün mü dışa vurumuydu? Bu gariplik karşısında bunları düşünürken, Başbuğ Mustafa Akaydın ’ın festivali ihya çabalarının elbet baltalandığını düşünerek üzülmekten kendimi alamadım elhak…

Barkovizyonun yetersizliğiyle daha da tatsızlaşan festivalin ödüllerine gelince… Venedik Film Festivali ’nde ‘Geleceğin Aslanı ’ seçilip 100 bin dolarlık ihsan düz Seren Büyük ’nin geçmiş filmi ‘Çoğunluk ’, çoğunluğun memnuniyetsizliğine rağmen, ‘film, yönetmen ve eş oyuncu ’ dallarında ‘Bildirme Iyi ’ seçilip daha vizyona çıkmadan 600 bin TL toplamış oldu! Festivalin dikkat albenili filmi ‘Press ’, ‘Yargıcılar Kurulu Özel Ödülü ’elbisesiz alırken oyuncusu Aram Dildar bile ‘Behlül Art Özel Ödülü ’ne layık görüldü. ‘Gaga ’ filmindeki performansıyla başroldeki Yürek Kıraç ’ın önüne geçmeyi başaran Cengiz Bozkurt ise ‘Sunu Ferah Apotr Eş ’ ödülü alıp başarılı oyunculuğunun karşılığını gördü! Sinan Güç ’in, Kültür Bakanlığı ’ndan destek almadan yapıldığını vurguladığı filmi ‘Betik ’ ise sadece Ayşen Gruda ’ya ‘Yeryüzü Ferah Apotr Karı ’ ödülünü getirdi.

son söz: ‘48. Değerli Portakal ’ın simgesi olacak ‘Martı ’nın tanıtımıyla sonlanan festivalde, tüm yaşanan politik çekişmelere ve beceri aksaklıklara rağmen, ‘bölüt dönme ’ misyonu haddinden fazla başarıyla uygulanmış! Ne yazık ki, halkın desteğinin olağandan sağlanmasına rağmen ‘Değerli Portakal ’ın uluslararası boyutu bir hayli ihmal edilmiş…

Anibal Güleroğlu

Bir Cevap Yazın