Kuzey Kore 5,1 ile sallandı!

CİHAN’de düzlük alan habere göre depremin Avrupa-Akdeniz Deprem Bilimi Merkezi (EMSC) ve Amerikan Yer Bilimsel Araştırmalar Kurumu (USGS) marifetiyle da belirleme edildiği, evcil saatle sabahleyin 10.30’de, 41.3 kuzey enlemi ve 129.1 güney boylamının kesiştiği noktada gerçekleştiği bildirildi. USGS, depremin gestalt üssünün, mukaddema nükleer testlerin yapıldığı Punggye-ri tesislerine 49 kilometre uzakta ve yerin 10 kilometre derinliğinde olduğunu duyurdu.

Kore Hava Bilgisi Kurumu’ndan bir mezun, “Cenup Kore jeobilim ve mineral kaynakları enstitüsü ile yaptığımız değerlendirmelere göre, sarsıntının büyüklüğünü ve format üssünü çözümleme ettiğimizde bunun müstear bir zelzele olmasından şüpheleniyoruz” dedi. Güney Kore hükümet yetkilileri, bunun doğal tıpkısı deprem mi yoksa çekirdeksel sınama mi olduğunu elan belirleyemediklerini bildirdi.

Yıldız Kore’den yer sarsıntısı sonrası izah: “Hidrojen bombası patlattık”

Kuzey Kore’deki nükleer tesislerin dosdoğru meydana mevrut 5,1 büyüklüğündeki depremin arkası sıra açıklama yayınlayan merkezi göstergeç kanalı, sabah saatlerinde müvellidülma bombası testi gerçekleştirildiğini duyurdu.

Devlete ilişik monitör kanalının, depremden kısaca 2 saat sonra yayınlanan haberinde, müvellidülma bombası testinin başarıyla gerçekleştirildiği argüman edildi. Denemeyle ilişkin henüz aşkın tafsilat verilmedi.

Avrupa – Akdeniz Deprem Bilimi Merkezi (EMSC) ve Amerikalı Jeolojik Tetkikat Kurumu (USGS), yerel saatle sabah 10.30’dahi, 41.3 şimal enlemi ve 129.1 güney boylamının kesiştiği noktada, kavuşum 10 kilometre derinliğinde 5,1 büyüklüğünde tıpkı deprem belirleme etmişti. USGS, depremin model üssünün, 2006’da düz altı çekirdeksel testinin yapıldığı Punggye-ri tesislerine 49 kilometre uzakta olduğunu duyurmuştu. Depremin, tıpkısı nükleer test sonucu olabileceğine dair şüphelerin doğru olduğu ortaya artık.

Çekirdeksel bombadan daha etkili benzeri cebe olan müvellidülma bombası, “kontrolsüz termonükleer enerji sağlayabilen tahripkâr çekirdeksel zırh” olarak tanımlanıyor. Kuzey Kore, doğrulanan akıbet çekirdeksel denemesini 2013’ün Küçük Ay ayında gerçekleştirmişti. Kuzey Koreli yetkililer, denemeyi “Amerika kıtasına ulaşabilecek nitelikte bir çekirdeksel antet ihya hedefine müteveccih büyük ayrımsız aşama” adına nitelendirmişti.

DÜNYADAN REAKSIYON YAĞIYOR

Reuters’a adının meçhul kalması kaydıyla mütekellim aynı diplomat, Mürekkep Uluslar Asayiş Konseyi’nin bu gelişmeyi kullanmak için bu sabahleyin toplantı yapmayı planladığını söyledi. Benzeri eksantrik yetkili ise toplantının vabeste kapılar peşi sıra gerçekleştirileceğini aktardı.

SEUL

Güney Kore’den ise “Aralarında Birleşmiş Uluslar yaptırımlarının dahi aralarında bulunduğu kamu muhtemel önlemleri alacağız” açıklaması geldi.

TOKYO

Japonya Başbakanı Şinzo Abe da Şimal Kore’nin hamlesini “Ülkesinin güvenliğine gözdağı” adına değerlendirirdi. Abe, “Banko buna izin veremeyiz ve hovarda kınıyoruz. Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanmaya kayran okumasına cebin sert cevap vereceğiz” dedi.

WASHINGTON

ABD’den mevrut açıklamada ise “Şimal Kore marifetiyle yapılan provokasyona gereken yanıtın verileceği” belirtildi. Beyaz Zehir Saray Millî Asayiş Sözcüsü Ned Price marifetiyle yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Yıldız Kore’nin bu iddialarını daha teslim edemememize rağmen, Birleşmiş Milel Asayiş Konseyi’nin kararlarının ihlâlini kınıyoruz ve benzeri misil daha Şimal Kore’ye arsıulusal zorunluluklara ve taahhütlere riayet etmesi çağrısında bulunuyoruz.”

Price, ABD’nin bölgedeki müttefiklerini korumaya bitmeme edeceğini dahi sözlerine ekledi.

ATOM BOMBASINDAN HENÜZ GÜÇLÜ

‘Füzyon bombası’ namına de bilinen müvellidülma bombasının faziletli boyutlardaki patlama gücü, hidrojen atomlarının birleşerek helyum atom yapısına dönüştüğü termonükleer tepkimeden doğuyor.

Elan bir iki radyoaktif çilenti yaydığı üzere ‘temiz bomba namına birlikte mezkûr hidrojen bombası,atom bombalarına kıyasla haddinden fazla elan güçlüdür.

LONDRA

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond üstelik benzeri muaheze mesajı yayınladı. İki günce Çin ziyareti sırasında Twitter’dan izah özne Hammond, “Yıldız Kore’nin müvellidülma bombası denemesi haberleri doğruysa, bu, Mürekkep Milletler Düzenlilik Konseyi kararlarının somut tıpkısı ihlâlidir ve koşulsuz kınadığım bir provokasyondur” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın