Kuzey Kore’ye hidrojen tepkisi!

CİHAN’üstelik düz düzlük habere göre depremin Avrupa-Akdeniz Deprem Bilimi Merkezi (EMSC) ve Amerikan Jeolojik Tetkikat Kurumu (USGS) vasıtasıyla dahi tespit edildiği, evcil saatle sabahleyin 10.30’üstelik, 41.3 kuzey enlemi ve 129.1 güney boylamının kesiştiği noktada gerçekleştiği bildirildi. USGS, depremin eşkâl üssünün, evvelden çekirdeksel testlerin yapıldığı Punggye-ri tesislerine 49 kilometre uzakta ve yerin 10 kilometre derinliğinde olduğunu duyurdu.

Kore Hava Bilgisi Kurumu’ndan benzeri izinli, “Cenup Kore jeobilim ve mineral kaynakları enstitüsü ile yaptığımız değerlendirmelere göre, sarsıntının büyüklüğünü ve suret üssünü analiz ettiğimizde bunun takma ayrımsız hareket olmasından şüpheleniyoruz” dedi. Cenup Kore hükümet yetkilileri, bunun natürel bir hareket mi yoksa çekirdeksel deneyim mi olduğunu daha belirleyemediklerini bildirdi.

Şimal Kore’den yer sarsıntısı sonrası açıklama: “Hidrojen bombası patlattık”

Şimal Kore’deki çekirdeksel tesislerin çın meydana mevrut 5,1 büyüklüğündeki depremin arkası sıra izah yayınlayan merkezi televizyon kanalı, sabahleyin saatlerinde hidrojen bombası testi gerçekleştirildiğini duyurdu.

Devlete ilişik göstergeç kanalının, depremden yaklaşık 2 saat sonraları yayınlanan haberinde, hidrojen bombası testinin başarıyla gerçekleştirildiği tez edildi. Denemeyle ait elan fazla ayrıntı verilmedi.

Avrupa – Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) ve Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS), yerli saatle sabahleyin 10.30’dahi, 41.3 kuzey enlemi ve 129.1 güney boylamının kesiştiği noktada, içtima 10 kilometre derinliğinde 5,1 büyüklüğünde bire bir deprem belirleme etmişti. USGS, depremin biçim üssünün, 2006’üstelik meydan şeş çekirdeksel testinin yapıldığı Punggye-ri tesislerine 49 kilometre uzakta olduğunu duyurmuştu. Depremin, tıpkısı nükleer test sonucu olabileceğine dair şüphelerin makul olduğu ortaya bundan sonra.

Nükleer bombadan daha dinamik ayrımsız zırh olan hidrojen bombası, “kontrolsüz termonükleer enerji sağlayabilen yıkmacı çekirdeksel silaholarak tanımlanıyor. Kuzey Kore, doğrulanan sonuç çekirdeksel denemesini 2013’ün Şubat ayında gerçekleştirmişti. Yıldız Koreli yetkililer, denemeyi “Amerika kıtasına ulaşabilecek nitelikte aynı nükleer başlık geliştirme hedefine müteveccih iri bire bir aşama” adına nitelendirmişti.

DÜNYADAN AKSÜLAMEL YAĞIYOR

Reuters’a adının bilinmeyen kalması kaydıyla konuşan ayrımsız diplomat, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bu gelişmeyi değerlendirmek için bu sabah derinti yapmayı planladığını söyledi. Bire Bir bambaşka çıkışlı ise toplantının tutkun kapılar arkası sıra gerçekleştirileceğini aktardı.

SEUL

Güney Kore’den ise “Aralarında Konfedere Milel yaptırımlarının üstelik aralarında bulunduğu tam beklenen önlemleri alacağız” açıklaması geldi.

TOKYO

Japonya Başbakanı Şinzo Abe dahi Yıldız Kore’nin hamlesini “Ülkesinin güvenliğine zılgıt” kendisine değerlendirirdi. Abe, “Kesinlikle buna cevaz veremeyiz ve süratli kınıyoruz. Şimal Kore’nin nükleer silahsızlanmaya düzlük okumasına cebin anif cevap vereceğiz” dedi.

WASHINGTON

ABD’den gelen açıklamada ise Kuzey Kore yoluyla yapılan provokasyona gereken yanıtın verileceği” belirtildi. Beyaz Zehir Saray Ulusal Düzenlilik Sözcüsü Ned Price vasıtasıyla yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Yıldız Kore’nin bu iddialarını daha doğrulama edemememize rağmen, Birleşmiş Milel Güvenlik Konseyi’nin kararlarının ihlâlini kınıyoruz ve bire bir defa daha Şimal Kore’ye arsıulusal zorunluluklara ve taahhütlere riayet etmesi çağrısında bulunuyoruz.”

Price, ABD’nin bölgedeki müttefiklerini korumaya bitmeme edeceğini dahi sözlerine ekledi.

ATOM BOMBASINDAN DAHA GÜÇLÜ

‘Füzyon bombası’ namına bile aşina hidrojen bombasının faziletkâr boyutlardaki patlama gücü, müvellidülma atomlarının birleşerek helyum atom yapısına dönüştüğü termonükleer tepkimeden doğuyor.

Henüz bir iki radyoaktif çilenti yaydığı üzere ‘temiz bomba olarak bile mezkûr hidrojen bombası,atom bombalarına nazaran çokça daha güçlüdür.

LONDRA

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond da ayrımsız ayıplama mesajı yayınladı. İki günlük Çin ziyareti sırasında Twitter’dan izah işleyen Hammond, “Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesi haberleri doğruysa, bu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının konkre benzeri ihlâlidir ve şartsız kınadığım benzeri provokasyondur” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın