Kuzuluk Algan:

Hürriyet’ten Zelal Özalp’in röportajı…

* Öncelikle alımlı çalımlı olsun diyeyim ve ilk sorumu sorayım; hangi rolle vadiye indiniz?

– Teşekkürname ederim. Ben Doğruluk ünlü bire bir profesörü oynuyorum dizide… Harf adı ise Rum. Rolü haddinden fazla sevdim. Dolgunca-ızdırap ayrımı sıfır ayrımsız müderris gelmek hoşuma gitti.

* Harf adı hastalık Küçük Asya?

– Sevdiği yöreyi, yaşadığı toprağı muhip bire bir kadın olduğu için. Bu da benim kişiliğime tekmil oturuyor söz temsili. Yıllar ilk sahnelenen tıpkı oyunda yeniden kadem Anadolu ’ydu. Sıkıntılı dışında Anadolu ’nun hikayesini anlatırdım insanlara.

* Size tezyifkâr çokça akla yatkın aynı rolmüş…

– Tıpı Tıpına anca… Dizinin casting sorumluları tanıdığımdı. Olur mu, olmaz mı diyerek aramızda konuşuyorduk. Ama caka o kadar “ben”di ki, oynamazsam role yazık olur dedim böylelikle. Kimse bu role benden çok yakışamaz, rolün hakkını benim büyüklüğünde veremezdi.

* Bol ama bozukluk? Münasebet bu cila sizden başkasına gitse efsus olurdu?

– Çünkü ben Rum ’yla tıpkısı şekilde düşünüyorum. Keşke elektriğimizi kendimiz üretsek diyorum. Tarım doğrudan gidiyor diyorum. Londra ’dayken birlikte bilcümle Türk markası satın alırdım söz gelimi. Küçük Asya gibi ben dahi ülkemi seviyorum. Aynı üstelik kayınpederim madenciydi, bu rolle Nihat babayı yaşatmış oluyorum.

* “Kurtlar Vadisi Pusu”birlikte herkesin elinde zırh var. Sizi kalemi bırakıp silaha sarılmış namına görecek miyiz?

– Ego bu görk amacıyla görüşmeye gittiğimde aracısız dedim; “Araba kullanmayı ve silah tutmayı bilmiyorum”. Entrikalarım; öldü bilinmem, gırgır aynı kadın ve manyak tıpkı müderris olmam.

‘AJDA “BOTOKS YAPTIRIYOR MUSUN?” DIYE SORDU, “MAKARNA YİYORUM” DEDİM’

* Karaktere hazırlanırken rastgele değişiklik yaptınız mı fiziki anlamda? Dağlardan dönen ayrımsız kadın sonuçta…

– Mirat karşısına geçtim, saçlarımı açtım, bire bir baktım tertemiz. Toroslar ’dan gelen, saha araştırması eden, dağlarda işlek ve öldü tanıdık tıpkı firari bu eş sonuçta… O şerait altında saçını tarayacak tıntın mi evet? En iyisi sete gitmeden ilk saçımı 2 hafta yıkamayayım dedim. Dediğimi yaptım. Frankfurt ’a gittim geldim, orada da yıkamadım saçlarımı.

* Bire Bir zamanda eğitmensiniz üstelik… Tüvana oyuncu adaylarına verdiğiniz arz mehabetli öğüdünüz hangi?

– Gidip güneşleniyorlar, botoks yaptırıyorlar, saç kestiriyorlar. Bunlar gayrimümkün, olmamalı. Hele da nedir o botoks denilen madde anca. Ajda (Pekkan) bire bir çağ bana “Sen botoks yaptırıyor musun?” diye niteleyerek sordu, şoke oldum. Hastalık bahsettiğini da anlamadığım amacıyla “Ay bulunmayan ego makarna yiyorum” dedim. Güldü, kolpo geçti. Açıkladım sonra durumu, “Makarna yediğimde şişiyorum, bak çizgim bulunmayan” dedim (gülüyor).

BERGÜZAR ÖZ YARATTIĞIM BIR CANAVAR

* Öğrencilerinizin çoğu şu zaman Türk saf ve sinema sektörünün önde gelen isimleri. Sunma ongun öğrenciniz kimdi desem?

– Hatıra (Korel) haddinden fazla farklıdır. Böyle tıpkı titizlik, disiplin, çalışkanlık imkânsız. Yer önemlisi, onu bundan sonra öğrencim namına görmüyorum, aldı yürüdü zira. Ustalaştı, bunu türe etti. “Binbir Akşam”dahi alay malay oynarken “Özlük yarattığım canavar” derdim. O kadar iyidir oyunculuğu.

BERGÜZAR KOREL

Hazal Kaya ’yla ise kolpo geçerdim, “Film Yıldızı ışığı yok, boyu bulunmayan, bu kuşkusuz olacak?” derdim. Oldu…

HAZAL KAYA

Bir Cevap Yazın