Lavrov ve Çavuşoğlu’nun ‘it dalaşı’ restleşmesi!

Habertürk’ten Bülent Aydemir’in haberine göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı telefon görüşmesinde Türkiye ’nin haklılığını anlatırken, Moskof SU-24 uçağının albeni sahasını ihlal ettiğini, henüz evvel de ihlallerin gerçekleştiğini ve Rusya ’yı defalarca angajman kurallarının uygulanacağı üstüne uyardıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, Suriye ’bile koalisyon hükûmeti güçlerinin DAEŞ ’e yönelik operasyonlarına Rusya ’nın üstelik katılmasını öneri ettiklerini, fakat kontra karşılık verildiğini anımsattı. Çavuşoğlu, Türk ve Acımasız uçaklarının havada çatışmalarını göğüslemek için kurulmasını önerdikleri “al merkez”tı hatırlatınca, Lavrov, “Siz bu hattı kullanmamayı tercih ettiniz, bize vukuf vermediniz” dedi.

“YUNANİSTAN ’I KONUŞALIM”

Çavuşoğlu, mevkidaşına, 1 Eylül 1983 haset MEMLUK ’nin New York şehrinden Cenup Kore ’nin başkenti Seul ’e gitmekte olan Cenup Kore ’ye ilişkin arızi uçağının Sovyet Rusya vasıtasıyla düşürülmesini hatırlattı. 269 kişinin öldüğü olayda, otomatik pilotun hatası dolayısıyla tayyare SSCB ’nin çekirdeksel tahtelbahir filosunun üzerinden esbak, Acımasız yetkililer uçağı inmeleri üzerine tekraren ikaz etmiş, tayyareci muvakkat uçağı olduğunu söyleyince casusluk yaptığı iddiasıyla Ruslar vasıtasıyla düşürülmüştü.
Çavuşoğlu, Kuril Adaları üstünde gerçekleşen bu olayı anımsatınca Lavrov, “İsterseniz bunu değil Yunanistan ’ı konuşalım. Sizin uçaklarınızla Yunanistan uçakları albeni sahası ihlalleri üzerine daima karşı karşıya geliyor, köpek dalaşları yaşanıyor” dedi.

Çavuşoğlu ise Türkiye ile Yunanistan arasında diyalog kanallarının çıplak olduğunu, ana kara sahanlığı ve albeni sahası ihlalleri üzerine sürekli görüştüklerini söyledi.

Bir Cevap Yazın