Leyla Zana mahiye alıyor mu?

Milliyet’te saha kayran habere bakarak TBMM Başkanı İsmail Kahraman, TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, TBMM’nin 2016 Yılı Bütçesi görüşmelerinde milletvekillerinin istifham ve eleştirilerini yanıtladı.

Kahraman, HDP Veca Mebus Leyla Zana’nın ahit etmediği üzere namına değme mahiye ödemesinin yapılmadığını fakat danışmanlarının  çalıştığını bildirdi.

Büyük devletlerin problemlerinin bile balaban olacağını tamlayan Yiğit, içtimai kutuplaşmanın önlenmesi, temas ve beraberliğin güçlenmesi gerektiğini  söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun istifham önergelerinin neden  gabi gönderildiğini sorduğunu, soru önergelerinde hükümranlık veren mecmu bulunmaması  gerektiğini kaydeden Kahraman, “Görevde bulunduğum sürece Temel ve İçtüzüğe bakarak haraket edeceğim” dedi.

Kahraman, CHP’li Erdoğdu’nun, istifham önergesinde İçtüzüğe çap  cümleler olmadığını söyleyip konuşmasını bölmesi üzerine, “Beyefendi siz susamaz mısınız? Hakeza ayrımsız yeteneğiniz yok mu? İnsicamımı ve zamanımı bölmeyin” karşılığını verdi.

Erdoğdu, “Soru önergelerini mukabele etmek suçtur” sözleri üzerine Kahraman, “O size göre suçtur” diyerek konuştu.

Yiğit, TBMM Başkanı’nın teftiş yetkisini yok edemeyeceğini  söyledi.

Türkiye’nin iri ayrımsız tarihin mirasçısı olduğunu dile getiren  Alp, “Gündelik hesaplara bakmayalım. Ormanı görelim, ağaca bakmayalım. Tığ benzeri aileyiz. Bizler parmaklarız amma aynı bileğe bağlıyız. Hepimizin isteği  memleketimizin mutluluğu değil mi?” diyerek konuştu.

– Zana’ya ödeme yapılmadı

Eski halkla ilişkiler binasını yeniden kullanılabilir hale  getireceklerini kaydeden Kahraman, yıkılan bostan lokantasına üstelik gerekseme hissedildiğini bildiğini dile getirdi. Kahraman, çarkıt halkla ilgiler binasında  benzeri aşevi yapılacağını ve bunun benzeri bölümünün birlikte eski milletvekillerine  ayrılacağını bildirdi.

Milletvekillerine dizüstü vereceklerini belirten Yiğit,  ihtiyacı olmayanların almayabileceğini ancak ihtiyacı olanların bulunduğunu  söyledi.

İsmail Alp, bozuk TBMM başkanlarına kaynak ve personel tahsis  edilmesiyle ait “Gereken hizmet gerektiği ölçüde verilmeli” değerlendirmesinde  bulundu.

Milletvekilleriyle ilgili kanunların mutabakatla çıkarılması  gerektiğini, bilcümle partilerin üyelerinin olduğu tıpkı komisyonda çalışmaların  yapılabileceğini kaydeden Yiğit, “Sabık dönüş getirilen saylav kanunu  teklifi çıkmalıydı, orada hiçbir mali hüküm yoktu. Onu yeniden harekete  geçirmeliyiz. Ayrımsız milletvekili kanunu namevcut, bu benzeri kusur. Biz mebus  kanunu çıkarmalıyız amma bunu hep gruplarla alay malay çıkarmalıyız” diye konuştu.

Alp, HDP Ağrı Saylav Leyla Zana’nın kasem etmediği için namına seçkin mahiye ödemesinin yapılmadığını ancak danışmanlarının çalıştığını bildirdi.

MECLİS’TE YEMIN KRİZİ (VIDEOTEYP)

İnternetten ve atak uygulamadan Umumi Kurul çalışmaları sonuna kadar  yayınlandığını anımsatan Alp, sansür anlayışı olsa buralardan nişane  yapılmayacağını kaydetti.

İsmail Kahraman, misafirlerin Genel Kurul’un bulunduğu esas binaya  girişlerini engelleyecek şekilde bir aranjman yapılabileceğini belirterek, “Bize milletvekillerinin da destek olması lazım. ‘Ben saylav ile birlikteyim’ diye araya karışan, ki olduğunu bilmediğimiz kişiler türlü. Yemek amacıyla  ikramda bulunuyorlar ve Umumi Asamble’a rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Bayağı kürsüde  ayrımsız saylav arkadaşımızın gösterdiği tıpkısı roketatar, cebe oldu. Bu çokça mühim” dedi.

Kahraman, sözlerini, “İnşallah kavgasız, şamatasız, kardeşane tıpkı  dönem yaşayalım ve inşallah eskimemiş benzeri kanunuesasi yapalım” diye niteleyerek tamamladı.

Leyla Zana maaş alıyor mu?

Akşam’birlikte düz alan habere bakarak Sedir Başkanı İsmail Yiğit tartışılan bahis hakkındaki sorulara cevap verdi.

1 Kasım 2015 seçim sonuçlarına göre HDP’den Mebus olan Leyla Zana TBMM’üstelik ant metnini değiştirerek yemin ettiği amacıyla yemini muteber sayılmamıştı. Bu durumda Leyla Zana’nın aylık alıp almadığı sıkça gündeme gelmişti. Divan Başkanı İsmail Kahraman cemaziyelevvel şeb yaptığı açıklama ile bu konu hakkındaki sorulara yanıt verdi.

TBMM Başkanı Yiğit Leyla Zana’nın durumu ile ilgilendiren tıpkı soru üzerine ise “Sayın Milletvekili Leyla Zana, ahit metnini aynıyla okumadığı amacıyla eğreti TBMM Başkanımız Sayın Deniz Baykal’ın yeminin temelsiz olduğunu ve yeniden ahit etmesi gerektiğini tabir etmiştir. Bu da tutanaklara geçmiştir. Sayın Zana sonraki birleşimlerde da yemin etmemiştir.

“MAHIYE ÖDEMESİ YAPILMAMIŞTIR”

Şuana kadar yemin etmiş değildir. Dolayısıyla üstelik şuana kadar namına her aylık ifa yapılmamıştır.” diyerek konuştu.

Bir Cevap Yazın