Lezzetli krizine girenler özen!..

Sabah’ta düzlük düzlük habere bakarak stabil haddinden fazla kişinin tatlı yedikten sonra pişman olduğunu amma beslenmede yaptıkları yanlışlardan kontekst sıkça şekerli krizine girmekten kurtulamadıklarını tamlayan Diyetisyen Safiye Taş, uyarı ve önerilerde bulundu.

Genellikle öğleden bilahare kişilerde tatlıya meyil olduğunu tabir eden Taş, “Lezzetli krizine yakalanan kişinin öğle yemeğinde hangi yediğini incelediğimizde genellikle nitelikli karbonhidrat almadığını, çıktı protein ağırlıklı beslendiğini görürüz. Elbette protein alındığı amacıyla eğin, şeker ihtiyacını eğlemek istiyor. Genişlik çabuk tatlılardan karşılayacağı üzere da tatlıya yöneliyor” diyerek konuştu.

Lezzetli krizinin günde 2 litre suyun altında tüketen evet bile yemiş bir iki evet dahi hiç tüketmeyen kişilerde görüldüğünü kaydeden Diyet Uzmanı Taş şöyle konuştu:

“Kefaret sürecinde şekerli veriyoruz ama yevmi yaşamdan daha bir iki olmasını istiyoruz. Günce hayatımıza girmesin, çeşni olsun istiyoruz. Aynı şerha gözyaşı pasta nereden baksanız 500 ısın yani tıpkı posta yemeğin kalorisine denk. Ancak 1.5 saat bilahare yine acıkma hissi başlayacaktır, yani sürekli aynı rızık değil. Tatlı krizini atlatmanın yolu sudan geçiyor. Akarsu tüketimi muhteşem. Uyandıktan itibaren 2 litre su dönem içine yayılarak içilirse tatlı isteği azalır. Suyun tadını sevmeyenler içerisine tarçın karıştırabilirler. Bu mahlut lezzetli isteğini da azaltır. Antrparantez mutlaka taze ürün ya bile bildirme dağ ihtimalle kuru ürün yenilebilir. Hem cılız meyveden karbonhidrat ihtiyacı dahi karşılanır.”

ÇİKOLATANIN DAYANILMAZ CAZİBESİ

Şekerli krizi denilince akla önce çikolata yemenin geldiğini belirten Taş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çikolata sanılanın bilakis sağlıksız değil amma tatlı krizine girilince kişi kendisini sınırlayamıyor, sav burada. Bir misil başlayınca paketi mezuniyet durumu bahis konusu. Bunu bile engellemek için akarsu ve yemiş tüketelim. Illaki çikolata yemek istiyorsak, 3 kıytırık parça kareyle bunu sınırlandıralım. 3 adi zerre çikolata, tıpkı porsiyon meyve ve 2 skor cevizle eşdeğer. Çikolatayı tercih edersek yemiş ve cevizi yememek gerekiyor. Elhak seçme aktarılma değil, haftada tıpkısı evet birlikte iki kat tadımlık öneriyoruz.”

Bir Cevap Yazın