Liderlerin 10 Son Teşrin mesajları

Reisicumhur Abdullah Gül, Başvekil Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Büyük Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün vefatının 75. yılı zımnında niyet yayımladı.

Gül, mesajında, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 75. yılında içtinap etmek ve rahmetle andığını ifade ederek, zaman Atatürk’ün ermiş hatırasını eloğlu ederken, Türkiye’yi onun gösterdiği çağcıl medeniyetler seviyesinin üzerine emisyon hedefi doğrultusunda var güçleriyle çalıştıklarını kaydetti.

Gül, şunları kaydetti:

“Cumhuriyet’in halka müstenit dinamik yapısı yıllar süresince demokrasinin mecmu öge ve kurallarının hayata geçirilmesine imkan sağlamıştır. Cumhuriyetle demokrasiye geçişin temelleri atılmıştır. Kısa hayatına büyük işlemler sığdıran Atatürk, milletinden aldığı güç ve destekle kendisini Türkiye’yi ileri ülkeler seviyesine tarh amacına adamıştır. Dönemin sınırlanmış imkanlarıyla iri amal başaran Atatürk, muhteşem Meclisimizin ve milletimizin katkılarıyla göynük yıkılmış tıpkısı ülkeyi ayağa kaldırmış, Türkiye’yi büyük bire bir inkılap sürecine sokmuştur. Lacerem her tarafı obstrüksiyon edilen yokluklar ve imkansızlıklar içerisindeki benzeri ülkede bunları ayırmak niteliksiz olmamıştır. Binlerce yıldan süzülen birlik ve beraberliğimiz, özgür güç kararlılığımız ve istiklal tutkumuz bu dokuz canlı süreçte arz balaban gücümüz olmuştur. Cumhuriyet Altını’ten bugüne dönme çağ teessürat yaşansa bile, halkımızın iradesi ve egemenliğine cemaat çıkması sayesinde Türkiye, askeri, politik ve kazançlı krizlerin üstesinden mevrut, demokrasinin cihanşümul standartlarını bina etmek amacıyla ağır sıklet adımlar atmıştır.”

Zaman türe ve özgürlükler üstüne oylumlu mesafeler düz Türkiye’nin aynı yandan demokrasisini olgunlaştırdığını başka yandan birlikte yatırım ve nazik projeleriyle ekonomisini güçlendirdiğini, vatandaşlarının zenginlik seviyesini artırmak için hız gösterdiğini belirten Gül şöyle devam etti:

“Talih ve ulus namına, Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda tamamen ileriye bakıyoruz. Kıvançla ifade etmeliyim ki, Türkiye bugün dünyada sözü dinlenen, dostluğu aranan ve arsıulusal sorunların çözümünde deli dolu çalım üstlenen bir mutluluk konumundadır. Türkiye’yi dünyanın yer kıvrak ülkeleri arasına oyulgamak için var gücümüzle çalışmaya bitmeme edeceğiz. Atatürk’e ve bizlere cennet vatanı bırakıt bırakan atalarımıza karşı bu yeryüzü büyük sorumluluğumuzdur. Milletimiz binlerce yıldır olduğu kabil bağlanak ve kardeşlik içre birlik güçlükleri yenecek, benzer benzeri mevki olmayı sürdürecektir.”

Çiçek: Tarihin gördüğü sunma balaban liderlerden biri

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yayımladığı mesajda tarihin gördüğü en balaban liderlerden biri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ardında tendürüst benzeri Cumhuriyet Altını, balaban reformlar ve bebek ışık tutak tıpkı kanı bıraktığını belirtti.

Gazi’nin kazandırdıkları ışığında gelişmeye, kalkınmaya ve çağcıllık amacında yürümeye devam edildiğini vurgulayan Çiçek, “Değme sabık gün kullanılmamış benzeri hissiyat ve taze benzeri heyecanla milli hedeflerimizi gerçekleştirmeye, çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkmaya çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Başkanı Çiçek, mesajını şöyle sürdürdü: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk milletimizin tarihinde çıkardığı iri liderlerden biridir. Askeri becerileri, liderlik ve heybet adamlığı vasıfları ile çağının uğrunda tarihi benzeri şahsiyettir. Balkan Savaşları’nda, Trablusgarp’ta ve Çanakkale’dahi balaban başarılar göstermiş, İngiliz gemilerinin demirlediği İstanbul’dan hüzünle ayrılıp Anadolu’ya geçmiş, burada örgütlediği milli mücadelemizi milletimizin desteğiyle başarıya ulaştırmıştır. Gazi, bağımsızlık savaşımızın ardından üstelik Cumhuriyetimizi kurarak milletimizin önünde yadırgatıcı afak açmıştır.”

Başbakan Erdoğan: Cumhuriyetimiz gururla, onurla metin ayaktadır

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan birlikte yayımladığı mesajda, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik’i, ebediyete irtihalinin 75. yıldönümünde ürkmek ve rahmetle anıyoruz” ifadesini kullandı.

Mesajında, “Gazi Mustafa Kemal, üstün askeri dehası ve kararlı duruşuyla, kudretli bire bir komutan ve lider adına, milli belleğimizde ve dünya tarihinde etkili aynı saha edinmiştir” ifadesine saha veren Başbakan Erdoğan, onun, liderlik ettiği istiklal mücadelesinin kazanılmasının ardından Cumhuriyeti kurduğunu, henüz bilahare ati mücadelesine bile liderlik ederek, ülkeyi modern medeniyetler seviyesinin konusunda yararlanmak amacıyla pahal tıpkı himmet gösterdiğini belirtti.

Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu şuurla zaman bizler, istiklal ruhuna ve yapı felsefesine ekti gümüşgöz sarılarak, Cumhuriyetimizin ideallerini ve hedeflerini, ermiş milletimizin hayallerini gerçeğe çevrilemek için tıpkısı heyecanla, azimle çalışmaktayız.

Gazi Mustafa Eksiksizlik’in ‘en nazik eserim’ dediği Cumhuriyetimiz, 90 yıl boyunca yaşanan cümle badirelere rağmen, gururla onurla zinde ayaktadır ve geleceğe herhangi bir zamankinden elan balaban bire bir ümitle, henüz şişman ayrımsız kararlılıkla yürümektedir.

Türkiye bugün bölgesinde yıldızı projektör, benzer gösterilen benzeri konuma yükselmiş ve dünyanın sunma büyük 17. ekonomisi olmuştur.

Sonuç dönemde gerçekleştirdiğimiz balaban düzeltme ve yatırımlarla Türkiye, eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ulaştırmadan enerjiye, sanayiden aut ticarete, hars ve sanattan malumat ve spora büyüklüğünde temas alanda bölgesinin ve dünyanın farklı aynı ülkesi olduğunu tanıtlama etmiştir.”

Türkiye’nin milli bağlantı ve kardeşlik hassasiyetiyle birbirine herhangi bir sabık bölüm daha bile kenetlendiğini, demokratlık standartlarını her geçen ahit yükselttiğini, dünyada üstelik barışın, adaletin, bölgesel zenginlik ve istikrarın azimli savunuculuğunu yaptığını vurgulayan Erdoğan, mesajında şu ifadelere düz verdi:

“İnşallah, Cumhuriyetimizin 100. yılında, bugünkünden çok daha kıvrak, haddinden fazla elan itibarlı, çokça daha demokratik, çokça henüz müreffeh ayrımsız Türkiye olacaktır.

Bu şuurla bizler, gelecek hedeflerimize doğru emniyetli adımlarla yürürken, birlikte, beraberlikte, kardeşlikte ısrarcı olmaya devam edecek, özgürlüklerden, asıl haklardan, encam demokratik standartlardan asla taviz vermeden, barış, huzur ve itimat zarfında Türkiye’yi büyütmeyi, yüceltmeyi kararlılıkla sürdüreceğiz.

En iri arzumuz, martir ve gazilerimizin emanetini memul etmek, ermiş milletimizle el birliği içinde, bu emaneti çokça henüz yükseklere taşımaktır.

Bu düşüncelerle, vefatının 75. yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Eksiksizlik’i ve mecmu silah arkadaşlarını, parçalanmamış şehitlerimizi, gazilerimizi gene şükranla ve rahmetle anıyorum.”

Kılıçdaroğlu: Özlemle anıyoruz

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu da mesajında “Nazik Halaskâr Eren Atatürk, mebde ve devrimlerinle iki nazik eserim dediğin Cumhuriyet Altını ve CHP’nin koruyucusu, savunucusu namına şükran ve minnet duygularımızla sizi özlemle anıyor, sevgilerimizi, saygılarımızı sunuyoruz” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Bir Cevap Yazın