Lütfi Elvan’dan gözde ‘fetva’ açıklaması!..

Habertürk’te saha düz habere bakarak Lütfi Renkler, 2016 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Kült’in fetvalarına ilgilendiren milletvekillerinin konuşmalarına değinen Elvan, şöyle devam etti:

“Şurası haddinden fazla açıklıkla nakletmek istiyorum, sokakta aklını, ahlakını yitirmiş tek insanın de kullanamayacağı ifadeler bunlar. Utanma duyarız bunları konuşmaktan. Hakeza bir fetva söz konusu değil. Ne Alevi kardeşlerimize müteveccih namına ne birlikte işte çocuğuyla bazı iş vs. Bununla ilgili Ilmek İşleri Başkanlığımızın kesinlikle hangi görüşü ne dahi fetvası bahis konusu. Amma maatteessüf, bildirişim ve toplumsal medyada sağlanan birtakım gelişmeler, bildirişim teknolojilerinin haddinden fazla elan bereketli noktaya gitmesi vesilesi, bu kadar araçları da kullanarak, manipüle ederek, Ilmek İşleri Başkanlığımızı dahi kötüleyen benzeri topluluk girişimler reşit. Bunu bile tabir edeyim. Bununla ait sormaca başlatıldı. bilgi işlem Dairesi Başkanı açığa makbuz. Sormaca devam ediyor. Kült İşleri Başkanlığımıza ve müteharrik arkadaşlarımıza hakeza aynı iftiranın atılması sonuç aşama dokunaklı tıpkısı vaka. Böyle benzeri kapı söz konusu değil. Tamamen asılsız ve iftiradan ibaret.”

Din İşleri Başkanı Mehmet Kör’in Alevilik ile ilgilendiren açıklamalarının çarpıtıldığını bildiren Renkler, Görme Engelli’in, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile telefonda görüştüğünü aktardı. Elvan, “Sayın Kılıçdaroğlu bile ‘Benim kabul etmediğim tek lügat yok’ şeklinde tıpkısı tabir kullanmıştır sayın Başkana (Âmâ) ve ‘Vekillerimizle birlikte sizi mülakat edeceğim’ şeklinde rapor kullanmıştır. Kült İşleri Başkanı’nın bana aktardığı kadarıyla söylüyorum” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın