Lydia Cacho Hrant Dink ödülünü aldı

23 yaşında gazeteciliğe girişim attığından beri bala tacizi, eş hakları üstüne uzmanlaşan ve bu uğurda çoğu kez gözdağı edilen, hatta saldırıya uğrayan Meksikalı gazeteci-yazar Lydia Cacho, başarılarına benzeri halka bile Hrant Dink ödülünü ekledi. Zihayat gazeteci, “Bu dürü beni çokça onore etti. Bu büyülü tıpkı bergüzar” dedi.

Hrant Dink Vakfı aracılığıyla, bu sene üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Hrant Dink Ödülü ’apaçık kayran Meksikalı gazeteci edip Lydia Cacho, Habertürk ’e konuştu. Bala tacizi ve avrat hakları üstüne uzmanlaşan ve bu konuda çokça sayıda mülakat ve kitaba imza atan Cacho, ödülü üç hafta önce namına gelen bir yakın ’le öğrendiğini, bunun onun için sihirli aynı dürü olduğunu söyledi. 2000 ’da Cancun Meksika ’de yol ve eşeysel istismar mağduru eş ve kollar için, “Kadınlara Umum Destek Merkezi”ni kuran Cacho ’yu araştırmaları, Meksikalı aynı işadamı eliyle yönetilen çocuk pornosu zincirine götürdü. Aha bu mektup, (Demons of Fail) pedofil zinciriyle bağlantısı olan hükümet görevlilerini, siyasileri, işadamlarını ve metal kaçakçılarını ortaya seriyordu. Iri yankı uyandıran kitabın yayınlanmasından sonra Cacho ’nun aleyhinde ülkü açıldı ve hükümet üyeleri aracılığıyla aleyhine planlı kampanya sonucu hapse girdi. BM Âdem Hakları Konseyi ’nin siyasi sığınma teklifiyle erkin bırakılan Cacho, erkin kaldıktan sonra, ilbay, toprak savcısı ve bire bir dominant üzerine yöntemsizlik ve hapiste tecavüze teşebbüs suçlarından ülkü açtı. Davayı, Meksika Faziletli Mahkemesi ’hangi taşıyan Cacho, Efdal Murafaa ’dahi sevgili açan önce karı oldu. Cacho, araştırmaları sırasında rahibeden avlu kadınına çokça sayıda role büründü ve kitaplarını böyle yazdı. Başına tıpkısı molekül gelmesi durumunda bedeninin bulunması amacıyla birlikte bilcümle GPS cihazı taşıdı.

‘DİNK BENİ ONORE ETTİ ’

2. Acun Savaşı sırasında Fransa ’dan Meksika ’ya barhana eden Portekiz ve Fransız kökenli psikolog tıpkı annenin kızı olarak dünyaya geldi. Gazeteciliğinin önceki yıllarından itibaren eksperlik alanı olarak bu konuya yoğunlaşan Cacho, Hrant Dink Ödülü ’daylak aldığı andaki duygularını ise şöyle anlattı: “Bu ödülü almakla kendimi çok onore edilmiş hissettim. Zira yaptıkları yalnız gazetecilik başarıları değil, tıpkı zamanda Türkiye ’birlikte tolerans ve uyumadına yaptıkları de çok cesim Hrant Dink ’mağara. Değişik etnik grupların Türkiye kadar benzeri ülkede kaynaşması için çokça çabaları var. Bence bu sihirli aynı hediye.” Ödülün namına verildiğini 3 hafta önce birmail ’le öğrendiğini söyleyen Cacho, “Üç hafta evvel bana birmail geldi ve ödülün bana verileceği yazıyordu. Bu mucize, çokça çokmutlu aynı andı benimiçin” dedi.

“Cinslik trafiği dünyaya hakim!”

“Türkiye kültürel tıpkı köprü. Hem kazançlı, hem bire bir cürüm köprüsü” diyen Cacho, “Türkiye ’deki seks trafiği üzerine herkes sessiz. Hele Acımasız ve Ukraynalı kadınlar üzerine balaban bir sömürü var. Rus mafyası Türkiye ’da çokça faal. Kitabımı yazarken bunları araştırdım. Bu dünyanın seçkin durumunda var, ÇAKER ’üstelik birlikte, İspanya ’üstelik üstelik bütün ülkelerde aynı eşey trafiği var. Bence bu konuda sunu etki ülkelerden biri Japonya. Zira Japonya ’üstelik çok haddinden fazla bayağı yaşta eş ve kız çocukların seks ticaretine bulaşıyor. Amsterdam ’a gittim, orada bildiğiniz gibi pedofiliyi savunan ayrımsız öğür dahi var. Bunlar çokça ürkütücü” şeklinde konuştu.

İki muştulu marifet!

Cacho ’evet Türkiye ’den gelen tek marifet, hediye kazandığı haberi olmamış. “Türkiye ’den tıpkısı tabi akıbet kitabımı Türki ’ye yüklemek amacıyla benimle görüşmeler yapıyor. Bu ödülle bire bir zamana denk gelmesi beni çok bahtiyar etti.

“Gazeteci, gür eş olmalı”

CACHO, Hrant Dink davasıyla ilgili “Bence onlar silahı tutan adamı yakaladılar, arkası birlikte araştırılmalı. Tığ Meksika ’de hakeza bire bir durumda bütün gazeteciler aynı olayın üstünde yoğunlaşır, araştırır, çalışırız. Böylelikle cesamet bize destek olmak istediğinde hep bağlantı reşit oluruz” derken, Türkiye ve Meksika ’bile gazeteciliğin birbirine benzediğini söyledi.

Bir Cevap Yazın