Madaya’da ‘açlık savaşı’ sürüyor!…

Habertürk’te düz kayran habere göre Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Suriye ’bile kefaret güçleri ve Hizbullah ’ın temmuz ayından beri kuşatma altında tuttuğu Lübnan sınırına andıran Madaya kasabasında 23 kişinin açlıktan öldüğünü açıkladı. Teşekkül, bölgede muhaliflerin denetimindeki Madaya ’dan çıkışlara cevaz verilmediğini ve 42 bin kişinin açlıkla boğuştuğunu açıklamıştı.

Konfedere Milel ise eski periyot Esad rejiminin bölgeye tıbbi malzeme ve azık malzemeleri yardımı yapılmasını akseptans ettiğini açıkladı. BM ve Avrupa Birliği bu durumu memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. BM, kuzeyde Madaya ’ya fiyat muhaliflerin kuşatması altındaki Fua ve Kafiyye bölgelerine üstelik müzaheret gönderileceğini belirtti.

Yardımların 3 dönüş süresince yerlerine ulaşabileceğini tamlayan BM, yüz kere talepte bulunmasına karşın, Madaya ’ya en son insancasına yardımı ekim ayında ulaştırabilmişti.

BM ’nin sevinme açıklamasına rağmen yandaki talih lübnan ’dahi Madaya ’dan yayınlanan ve insanları ayrımsız ten aynı kemik gösteren fotoğraflar sivil halkta infiale yol açtı.

Lübnan ’ın Masna bölgesinde cuma sonrasında toplanan tahminî 300 şahsiyet grup, diyet güçlerinin ablukası altında mevcut Şam ’ın kuzeybatısındaki Madaya ’de işlenen cidal suçunu ve yaşanan insancasına dramı ihtarname amacıyla Şam yolunu iki taraflı trafiğe kapattı.

‘Gün bunu yapanları lanetleyecek ’ Ellerinde ekmekler ve “Sıra bunu yapanları lanetleyecek”, “Bu çağda pisik ve kapik yemeyi aklınız alıyor mu?” yazılı pankartlarla gösteri fail kadro, Suriye rejimini, destekçisi İran ’ı ve Hizbullah örgütünü kınayan sloganlar attı.

Esad güçleri ve beraberindeki Hizbullah milislerinin sürdürdüğü abluka sonucu, bölgede yaşanan kıtlık görenleri şoke ediyor.

Görüntülerde nemli, karı ve çocukların açlıktan ölmemek amacıyla çevredeki bitkileri ve yerel hayvanları aşındırmak zorunda kaldıkları anlatılıyor. Lübnan ’daki siyasi partiler Madaya ’daki açlığın son bulması üzere ablukaya serencam verilmesi çağrısında bulundu.

Bir Cevap Yazın