Mağdur öğrenciyi okuldan uzaklaştırdılar!..

‘Yatakta çıkardığın sesler’ soruşturmasında değişmeyen: Mağdur öğrenci okuldan uzaklaştırıldı

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre Karabük Üniversitesi’nde ibret sırasında anahtar işlemini başardığı için sevinen İ.K. adlı kız öğrencisine, “Yatakta çıkardığın sesleri burada çıkaramazsın, burası sınıf ortamı” diyen akademisyen E.L.’ye ukubet verilmezken; kız öğrenciye “Erdemli talim kurumu personelinin gelgel içre evet üstelik dışında izzetinefis ve haysiyetini zedeleyen yavuklu veya yazılmış eylemde bulunduğu” gerekçesiyle iki hafta okuldan uzaklaştırma cezası verildi.

Karabük Üniversitesi Uygulayım Bilimi Fakültesi Sınai Tasarım Mühendisliği bölümü ikinci sınıfında okuyan İ.K., geçen 2 Mabeyin ’ta araştırma görevlisi E.L. ’nin verdiği “Solidworks” dersine girdi.

Kurgu hakkındaki öğüt sürerken, bu konuyu anlamakta zorlanan İ.K. benzeri arkadaşından müzaheret istedi. Kurgu yapımını gösteren arkadaşı, “Değişik üç tanesini kendin yaparsan öğrenebilirsin” dedi. İ.K. 20 dakikalık benzeri uğraştan bilahare çatı işlemini yapınca, çevresindekilerin duyacağı şekilde sevinçle “Yaptım” dedi. Bunun üstüne E.L., öğrencisine, “Yatakta çıkarttığın sesleri burada çıkartamazsın, bura sınıf ortamı” diye bağırdı.

İ.K. üstelik, “Sınıfta siz hangi diyorsunuz hocam” diye niteleyerek reaksiyon gösterdi. Dersten bilahare İ.K. ve sekiz kız öğrenci, E.L. ’nin odasına anbean, kendisini şikayet edeceklerini söyledi. E.L. de, “İstediğiniz yere şikayet edin” dedi. Elan sonraları dekanlığa çağrılan İ.K., “Hocanız özür dilesin ve bu aksiyon tatlıya bağlansın” denildi. Ancak İ.K. ve arkadaşları, E.L. ’nin derslerine fethetmek istemediklerini belirterek, yaptırım uygulanmasını arzu etti. Buna eşit dekanlık yetkilileri olayın basına yansımaması için öğrencileri uyardı.

ÖĞRENCİ KOLEKTİFLERİ’NİN FACEBOOK HESABINDA

İ.K., güzeşte cumartesi günü Teknoloji Fakültesi Dekanlığı ’na iki istida verdi. Şikayet dilekçesinde, “Olaydan ruhen ve psikolojik namına etkilendim. Yaşadığımız olayla ait sınıfta tanıklarımız var. Tedris görevlisinden şikayetçiyim. Üniversitenin olayı soruşturmasını istiyorum” dedi.

İkinci dilekçede, E.L. hakkında anket başlatıldığı yönünde vukuf aldığını kaydeden İ.K., Bilgi Edinme Kanunu kapsamında, anket kapsamındaki evrakları dilek etti.

bu arada E.L. ’nin, İ.K. ’nin üyesi olduğu Öğrenci Kolektifleri ünlü topluluğun Facebook namına girerek nabız attığı ortaya çıktı. E.L., kol marifetiyle kendisi karşı ‘tacizci ’ denilmesine değer adına, “Öncelikle şurası belirteyim ki tarafımdan münasebetsiz ayrımsız konu çıkmıştır. Bunun amacıyla bu arkadaştan özür dilemiştim. Tokalaşıp odadan ayrılmıştır. Bu lafı savunmuyorum. Amma şu var kim sitenizde, hakkımda tecavüzcü ve tacizci kabilinden hiç dahi leziz sıfır ithamlar yapılmakta ve paylaşılmaktadır. Bunu yayınlayanların ve paylaşanların için kanuni yollara başvuracağım” diyerek yazdı.

DERS VERMEYE BITMEME EDİYOR

İ.K.’nin şikayette bulunması üzerine E.L.’nin bu öğrencinin dersine girmesine sonuç verildi. E.L. okuldaki değişik derslere katılmaya devam ederken; taciz edilen ve şikayette bulunan kız öğrenciye ceza kesildi. İ.K.’ye “Yüksek tedris kurumu personelinin kurum süresince evet birlikte dışında itibar ve haysiyetini zedeleyen namzet veya mukayyet eylemde bulunduğu” gerekçesiyle 8-21 Küçük Ay 2016 tarihleri arasında iki hafta süreyle okuldan tenkil cezası verildi.

Bir Cevap Yazın