Mağdurların ‘Jet Fadıl’ isyanı!…

Milliyet’te vadi kayran habere göre temelini Cübbeli Ahmet ve eski topçu Tanju Çolak ’la attığı Caprice Gold projesi, kamuoyunda ‘Jet Fadıl ’ namına aşina Fadıl Akgündüz ’ün aynı sefer daha cezaevine girmesine hastalık oldu. Proje tamamlanmayınca yatırımcıların ‘dolandırıldık ’ şikâyeti üzerine, Akgündüz tutuklandı.

Almanya ’daki Türklerden yüksek yarar vaadiyle topladığı nukut zımnında ‘dolandırıcılık ’ suçlamasıyla 15 kamer tutuklu kalan ve vaktiyle Türkiye ’ye getirdiği otomobiller nedeniyle adı ‘Tepkili Uçak Fadıl ’a sâdır Fadıl Akgündüz, teferruatlı tıpkısı müddet sonraları kamuoyunun önüne Bayrampaşa ’daki dev Carpice Gold projesiyle çıktı.

2012 ’da bitirilecekti

Gerçekte temeli 2010 yılında atılan ve helal proje yerine lanse edilen 7 belirgin otel – devre mal projesine gösterişli bir temel atma töreni elan düzenlendi. Kamuoyunda ‘Cübbeli Ahmet Sarıklı ’ adına maruf Ahmet Mahmut Adlı ve çarkıt futbolcu Tanju Çolak ’ın bile katıldığı 2011 yılındaki törende, projenin 29 Mayıs 2012 ’de tamamlanacağı duyuruldu.

Ancak aradan güzeşte 4 yıla karşın, proje aynı makule bitirilemedi. Devir para-otel projesine dünyalık yatıran binlerce can, mağduriyetleri sürünce Caprice Yatırımcılar Derneği ’ni kurarak, toplu hukuk mücadelesi başlattı.

Aralarında Dernek Başkanı Doğan Bakırcı ’nın de bulunduğu 325 hayat, 1 yıl evvel Akgündüz üzerine ‘dolandırıcık ’ suçlamasıyla yanlışlık duyurusunda bulundu. Bu duyurma sonrası başlatılan soruşturma kapsamında Fadıl Akgündüz, Gözetleyici İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği ’nce, “Tecimen veya Iştirak Yöneticileri ile Kooperatif Yöneticilerinin Dolandırıcılığı” suçundan tutuklandı.

Adliyedeki ifadesinde ise Akgündüz, projenin 8 bin 400 yatırımcısı olduğunu belirterek, “Yalnız 350 gönül yakınan oldu. Mankafa kalanı sızlanan olmamıştır. Hakeza aynı mağduriyet olsa bütün şikayetçi gayrimümkün mı? 8 bin 400 kişinin zarfında milletvekilleri, hukukçular, bankacılar, işadamları kadar ‘kültürlü insanlar ’ var. Bu kişileri iğfal etmek cins değildir. Böyle ayrımsız madde olsa bire bir acun müraacat olurdu. Herkesin sağlık kaybına uğradığı açıktır. Amma bunu telafi edecek tıpkısı kaynağımız vardır” dedi.

Aylık gelirinin 5 bin teklik olduğunu anlatım eden Akgündüz, 56 yaşında geldiğini ve Türkiye ’nin tanıdığı ayrımsız dirilik olduğunu anlatarak, “Türkiye ’nin otomobilini yaptığım yaşama olduğumdan ayrıksı eşhas tarafından karalanmaktayım. Bu şirkette yetkili dahi değilim. Ancak sülale şirketlerimizin yanlışlık işleme kastı dahi yoktur. Filhakika bu yaşımdan sonra takatim kalmadı. Bıraksınlar de bu projeleri tamamlayalım” dedi.

‘7 alem sertifikası var ’

Akgündüz ifadesinde, proje dolayısıyla Hak Dini Konferansı ’nda ‘Dünyanın evvel İslami otelini yapmış dirilik ’ olarak ihsan aldığını, otele birlikte yedi ayça sertifikası verildiğini söyledi.

‘Bizi Cübbeli Hoca etkiledi ’

Şikâyetçilerden Doğan Bakırcı, giderek gani gelir getireceği düşüncesiyle projeye yatırım yaptığını belirterek, “120 bin TL ödeyecektim ve bu devre mülkü ayda 15 ahit kullanacaktım. 100 bin TL ödedikten sonra dolandırıldığımızı öğrendik. Benim kabilinden binlerce âdem aynı durumda. Bu koca bizleri kıygın ettiği yetmiyormuş kabilinden tıpkı üstelik senetleri başkalarına satmış. Bir Nice arkadaşımızın senetleri başkalarının elinde olduğundan hâlâ bu paraları ödüyorlar. Tıpkı çokça ailenin yuvası yıkıldı. Mağduriyetten kıran hastalanıp kanser de olanlar bile oldu. Yakalanmasına sevindik, 1 yıldır bugünü bekliyorduk” diye konuştu.

Mağdurlardan Galip Çimen, “Projeye girmemin arz iri etkisi Cübelli ’dir. Açılışa katıldı, dualar okudu. Elimizde avucumuzda olan parayı buraya yatırdık” dedi. 

Bir Cevap Yazın