Makyajınızı saç renginize göre belirleyin!

Akşam’dan Sebile Ölmez’in yazısı…

KAŞLARINIZI TARAYIN

Platin saçlarda saç çizgisi yumuşayarak dağılıyor kabil görünüyor. Yani normalde saçımız yüzümüzü çerçevelediğinden bu külfet tamamen yok oluyor ve alından sonrası neymiş yumuşayarak yok oluyor. Bu yüzden saç rengi hangi büyüklüğünde koyuysa yüz hatlarınız o büyüklüğünde ön planda gitmek. Saç renginiz açıldıkça da yüzünüzün var olduğu yere dikkati toplamak üzere yağız maskara kullanabilirsiniz. Deri rengine yakın hafif kızıllık tercihinde bulunun. Kaşlarınızı tarayın, mümkünse çokça dip olmayan tıpkı renkle doldurun. Intizamlı sürerken cebin çizgisine fazla yaklaşmayın. Zira soluk saç çok çarpık çurpuk bire bir şekilde damga alacağından cebin çizginiz çok daha geriden başlıyor gibi görünebilir ve bire bir zamanda yakından bu teferruat ilgi çekebilir.

MAKYAJLA AHENKTAR MU?

Soluk saçlılar güneşin tonları ve şeftali tonlarıyla istedikleri büyüklüğünde ihanet etmek birlikte başıboş. Bronzer kullanacaklarsa seçme ant ışıldak olanları tercih edebilirler. Zerrin saçlarıyla uzlaşma içinde olacaktır. Yine arazi tonları kahvenin herhangi bir tonu haddinden fazla yakışacaktır. Ancak bunun birlikte özge renkleri da kullanmaları erkin. Gri, gökçe gibi tonlar mümkünse sonuç tercih olsun.

KAHVE TONLARI OLMALI

Bakır saçlılar üzere elvan gani kullanılırsa kusursuz serencam verebilir. Saçların o dört dörtlük rengini vurgulamak amacıyla aykırı aynı ilim olan yeşilin transparan ve ak pak tonlarıyla oynayabilirsiniz. Elbette kahvehane tonları çantanızda olmalı. Gaga ve yanaklarda şeftali saçınızın sıcaklığıyla uyum sağlayacaktır. Ak Pak bitişli rujlar dikkati saçınızdan dudaklarınıza çekmekte apotr olacaktır.

KIRMIZI RUJ MU? ASLA!..

Elem kızılı çokça iddialı benzeri saç rengidir. Yüzdeki seçme kırmızılıkla yakışmaz. Bu yüzden al rujdan kaçınmalıdırlar. Kısık pigmentli rujlar hesabına saydam nitelik veren rujlar tercih ederlerse dudaklarında mıhlı benzeri görünüş yakalarken makyajları birlikte henüz dozunda duracaktır. Göz makyajında siyah, füme kabilinden tonlar kullanabilirsiniz amma ten rengine mümasil tonlar evet dahi basit bire bir şekilde fariğ hafif aynı yeşil kalem kullanırsanız aklınız makyajınızda kalmaz. Allık da sadece elmacık kemiklerinizi aşikâr etmek amacıyla olsun.

HER KALITE SERBEST

Kumral ve kıraathane tonları yapılış konusunda haddinden fazla bahtlı. Ilkin yer tonlarının hepsi olmak üzere temas rengi kullanabilir. Gözler ve dudaklarda seçkin ulam erkin. Ancak saçınızın küllü mü dore mi olduğu bu renklerin ahenk oranını belirler. Bu kaide tam saç renkleri için geçerlidir. Saçınız evet üstelik teniniz ne kadar sıcaksa o kadar yunak renkler hangi büyüklüğünde soğuksa o kadar itici elvan sizinle tinlamali tamam. Isıdam itici kuralı arada bir değişebilir.

DUDAKLARDA BORDO

Dip kahveler siyahtan elan şanslılar. Yüzleri az buçuk da olsa daha hafif göründüğünden elan koyu makyajları kaldırabilir. Kaşlar doldurulabilir ama tekrar çokça bile kaba yapmamak gerekir. Dip göz makyajını ve seçkin rengi haddinden fazla mebzul taşır. Hele metalik yunak renkler, mürdüm eriği, bronz tonlar deneyin. Dudaklarda bordo kadar iddialı renklerden çekinmeyin. Teniniz açıksa koyu uzanım saçta içki durmamak üzere bronzerla cildinizi ısıtabilirsiniz.

KONTUR YAPARKEN DIKKAT!

Siyah saçlılar ilgi! Yüze ifade veren kaşlarınız yer dolay planda olan nahiye. Kaşlarınıza eşkâl atfetmek için onları doldurmayı düşünüyorsanız iki yol düşünün. Lüks anif bir ifadeniz olsun istemezseniz set jeli ile dalavere edin. Kaşlarınız çok seyrekse saç renginizden kategorik tonlar kullanın. Renklerin sunma cesurunu koymak size azade. Dikkati saçlardan gözlere sarmak üzere derin renkler tütsülü ayn makyajı yahut göz içine alta ve üste sürülmüş soy yer andıran dostunuz. Teniniz yoğun değilse hatalarınızın üstelik çokça elan dikkat çekebileceğiniz unutmayın. Yüzünüzdeki gölgeler münhal yapılış
saçlılara göre kendini elan mahsus bedel ki bu bile anif tıpkısı rapor katabilir. Kontur yaparken tetik olmanızda fayda var.

(SEBİLE LAYEMUT / AKŞAM EZANI)

Bir Cevap Yazın