Mark Zuckerberg’in şaşırtan ‘vergi’ oyunu!..

Habertürk’ten Mahmut Sancak’ın haberine bakarak sabık hafta ata olan Facebook ’un kurucusu Markka Zuckerberg ’mağara eşi Chan ve yıpranmamış doğan bebekleriyle fariğ fotoğrafları içtimai medyanın bildirme haddinden fazla tıklanan konularının başında geldi. Ancak Zuckerberg ’i manşetlerde tutan esas laf eşi Chan ile minik kızları Max ’e yazdıkları kitap oldu.

Zihayat asıl-ata mektupta servetlerinin yüzdelik 99 ’unu bağışlayacaklarını yazdı. Buna bakarak genç çift 45 milyar dolar büyüklüğündeki servetlerini “Chan Zuckerberg Vakfı” adı altında kuracakları yapıya aktararak bu kredi üzerinden çokça sayıda hayır projesini finansa edecek.

Mektupta saha düz bilgilere göre bu hayır işleri eğitime bindi, hastalıklarla savaş ve teknolojik altyapıya envestisman yerine özetleniyor. İşin buraya kadar olan kısmı Zuckerberg ’i yaşıt ve iyilikçi tıpkısı KUL vatandaşı yerine gösteriyor. Fakat ABD Hazine Bakanlığı görevlileri milyar dolarlık ödül konularına on paralık yunak bakmıyor.

Zira KUL yasalarına göre ülkede ihsan yapanlara yüzde 50 ’lere vasıl kazanç muafiyeti geliyor.

KUL ’bile seçme yıl ortalama 300 bilyon dolarlık ödül eden KÖLE ’li zenginlerin gerçekte bu yolla hep 40 bilyon dolarlık alacak avantajı sağladığı belirtiliyor.

“HAYIRSEVER KAPİTALİZMİ”NE TEPKİLER ARTIYOR

-Zuckerberg bağışlayacağını duyurduğu 45 bilyon doların tamamını yegâne seferde ödemeyecek.
-SEC ’ye gönderilen yazıda taze çiftin ati 3 yılda, değme yıl 1 bilyon doları aşmayacak miktarda hisse satacağı belirtiliyor.
-Zuckerberg ’lerin benzeri dönemdeki vergi familya genişlik az 1 milyar dolar olacak.
-ABD ’li algı çevreleri milyarderlerin mangır işlemlerini “Iyicil kapitalizmi” olarak nitelendiriyor.
-Alacak tasarrufları kemiksiz olmasına karşın hayırların yapılıp yapılmadığı taharri edilemiyor.

Bir Cevap Yazın