Market arabaları mikrop taşıyor!..

Hürriyet’te saha düzlük habere bakarak mikroplar market arabaları ve sepetlerin alelhusus plastikten yapılan yüzeylerinde çok ince süre barınabiliyor. Ihtimal çor taşıyan esbak kamera, o yüzeye aracılığıyla kontak ediyor. Bu arabalar kullanıldıktan sonraları eller yıkanmazsa, tehlikeli enfeksiyonlara hastalık oluyor: Hele çocukların oynadığı heyetiyle havuzları birlikte sakil riziko taşıyor.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Temel Bilgi Dalı Başkanı Prof. Dr. Öz Saygı Ural, günlük hayatta topluma degaje yararlanma alanlarından enfeksiyon kapılarak tehlikeli hastalıklarla mir girmek yerinde kalınabileceğini rapor etti.

Ilgi edilmediğinde kuma yararlanma alanlarının haddinden fazla mehabetli esenlik problemlerine sefer açtığını anlatan Ural, enfeksiyon riski haiz yerlerden birinin üstelik ahzüita merkezleri olduğunu dile getirdi.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNE GİDENLER DIKKAT

Alışveriş merkezlerine gidenlerin masa, sandalye ve market arabaları kadar eş eşyaları kullandığına dikkati çekici Ural, şöyle devam etti:

“Mikroplar market arabaları ve sepetlerin hele plastikten yapılan yüzeylerinde çok tafsilatlı müddet barınabiliyor. Belki hastalık taşıyan bir esbak alıcı, o yüzeye aracılığıyla birlik ediyor. Bu arabalar kullanıldıktan sonraları ağyar yıkanmazsa, aheste enfeksiyonlara bozukluk oluyor. Enflüanza, dumağı gibi mikrop etkenleri, yaz döneminde sarılık, hepatit ve besin zehirlenmesine hastalık olacak mikroplar, alelhusus plastik yüzeylerde barınıyor. Bu yüzeylere ilişki ettikten sonraları elimizi yıkamadan ağzımıza, gözümüze götürebiliriz, çocuğumuza yahut nemli birinin elini sıkarak o kişiye aktarabiliriz.”

Bazen ailelerin çocuklarını market arabalarına oturttuğunu belirten Ural “Çocuk plastik yüzeyden tutuyor, ağzını değdiriyor. Çocuğun mikrop kapması kaçınılmaz oluyor. O yüzden pekâlâ ellerin sıkça yıkanması lazım. Antibiyotik içeren sabunları önermiyoruz. Tılsım için normal sabunları ahzetmek tam” diye niteleyerek konuştu.

TOP HAVUZLARINA ILGI!

Çocuklarını hastalıklardan korumaları üstüne ailelere uyarılarda kâin Ural, şunları kaydetti: “Özellikle çocukların oynadıkları tümden havuzları çetin risk taşıyor. Çünkü daha ilk yahut o anda aksıran, ishali ve sarılığı olan aynı yavru orada oynamış benzer. Ayrıntılar o topları ağızlarına götürüyor. Onların tehlikesiz olup olmadığı mutlaka denetlenmeli. O toplar üzere hususi bir kovanlık gerekiyor. Alışılagelen suyla yıkamak ehliyetli değil. Kimi Vakit çamaşır suyuyla yıkayıp durulamak gerekiyor ama çamaşır suyunun kokusu bile çocukları erinçsiz ediyor. Bu nedenle oyun alanları çok yoğun temizlenmiyor. Çocukların o alanlarda oynamasına karşıyım.”

Ural, cep telefonlarının yüzeyleri, eş geçer not klavyeler ve telefon ahizelerinin üstelik enfeksiyon açısından risk oluşturduğunu sözlerine ekledi. 

Bir Cevap Yazın